środa, 28 listopada 2018 09:45

Przejazd pod trzecim wiaduktem do zamknięcia - terminy i objazdy

 
Przejazd pod trzecim wiaduktem do zamknięcia - terminy i objazdy archiwum redakcji

Gnieźnieńscy kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość - w pierwszej połowie stycznia przejazd we wschodniej części miasta zostanie zamknięty i rozpocznie się poszerzanie wiaduktu.

To dobra i zła informacja dla mieszkańców Grodu Lecha. Pierwsza dlatego, że po zakończeniu prac zyskają bezproblemową przeprawę między ul. Słoneczną a al. Reymonta, razem z chodnikiem i ścieżką rowerową. Druga dlatego, że przez około 10 miesięcy obowiązywać będą objazdy - nie tylko dla kierowców, ale także dla ruchu pieszego.

- Zakończyliśmy fizycznie i technicznie pierwszy etap realizacji inwestycji, jaką była budowa drogi od ul. Osiniec do ul. Słonecznej. Trwają odbiory i powinniśmy tę ulicę otworzyć na początku stycznia przyszłego roku, być może nieco wcześniej, ale to jest uzależnione od wykonawcy. Przed nami drugi etap, ten najważniejszy, a więc poszerzenie światła wiaduktu, który pozostał po rozebraniu dwóch pozostałych rok temu - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Wykonawca inwestycji przejmie teren budowy z dniem 7 stycznia 2019 roku, a faktycznie rozbudowa ma się rozpocząć 10 stycznia i od tego czasu należy oczekiwać zamknięcia przejazdu między al. Reymonta a ul. Słoneczną.

Rozpoczęcie robót uzależnione będzie jednak od warunków atmosferycznych, a kolejność wykonywania prac związana jest z tym, że muszą zostać skoordynowane branżowo. Sprawę utrudniać będzie fakt, że w trakcie prowadzonej inwestycji, na torach kolejowych odbywać się będzie regularny ruch pociągów. Dlatego nowa konstrukcja wykonywana będzie etapami tak, by nie zamykać kilku torów na raz. Realizacja przedsięwzięcia ma potrwać do października 2019 roku. 

Ponadto etapy przebudowy obejmują także przebudowę skrzyżowania ul. Słonecznej i ul. Pod Trzema Mostami, co oznacza także czasowe zamknięcie tej drogi (o czym będzie się informować z wyprzedzeniem).

Z uwagi na zamknięcie ruchu kołowego, wprowadzone zostaną objazdy istniejącymi, innymi przeprawami. Tranzyt zostanie skierowany na ul. Kostrzewskiego z pominięciem centrum. Mieszkańcy Gminy Gniezno, którzy chcą uniknąć utrudnień w rejonie ul. Witkowskiej, mogą korzystać z przejazdu kolejowego w Szczytnikach Duchownych i dojazdu do miasta ul. Wierzbiczany. 

Ze względu na proces technologiczny powstawania nowej przeprawy, nie będzie możliwe przejście dla pieszych. Rozważano także budowę kładki, ale jak tłumaczył wiceprezydent, różnica terenu oraz rozmiar terenu budowy sprawiłby, że koszt jej budowy wyniósłby nawet 2 mln złotych, co przy całej inwestycji wynoszącej około 36 mln złotych, jest znacznym podrożeniem.

Miasto zachęca do korzystania z przejazdu komunikacją miejską, a MPK Gniezno przygotowuje koordynację linii nr 3 z linią nr 5 na przystanku Dworcowa i Kościuszki, aby ułatwić przejeżdżanie między Arkuszewem i Konikowem a rejonem terenów przemysłowych przy ul. Słonecznej czy Cegielskiego. 

O dokładnych terminach zamknięcia przejazdów będziemy informować na bieżąco.

16 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 03 grudnia 2018 12:44 napisane przez mieszkaniec

  Wystarczy teraz jechać ulicami Gniezna i zobaczyć jakie są korki. W godzinach szczytu godz 8, 14 ,16 nie da się przejechać nie stojąc w korku. Dojazd do centrum zablokowany. Ulica Lecha, Kościuszki, Dalkowska szkoda gadać. Przejazd kolejowy na Dalkach szok - ostatnio stałem za szlabanem 40 minut bo Pani dróżnik miała szlabany opuszczone cały czas a pociągi przejeżdżały co 8 minut. Ciężko było Pani podnieś szlaban na chwile żeby odkorkować - a może strach. Ludzie w autobusie, samochodach siedzieli i czekali. A co to będzie od stycznia lepiej odkurzyć rowery i jazda. Kto wymyślił objazdy na czas remontu najbardziej zablokowanymi i dziurawymi ulicami. Komunikacja MPK która i tak utknie w korkach szok...

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 03 grudnia 2018 12:42 napisane przez mieszkaniec

  Wystarczy teraz jechać ulicami Gniezna i zobaczyć jakie są korki. W godzinach szczytu godz 8, 14 ,16 nie da się przejechać nie stojąc w korku. Dojazd do centrum zablokowany. Ulica Lecha, Kościuszki, Dalkowska szkoda gadać. Przejazd kolejowy na Dalkach szok - ostatnio stałem za szlabanem 40 minut bo Pani dróżnik miała szlabany opuszczone cały czas a pociągi przejeżdżały co 8 minut. Ciężko było Pani podnieś szlaban na chwile żeby odkorkować - a może strach. Ludzie w autobusie, samochodach siedzieli i czekali. A co to będzie od stycznia lepiej odkurzyć rowery i jazda. Kto wymyślił objazdy na czas remontu najbardziej zablokowanymi i dziurawymi ulicami. Komunikacja MPK która i tak utknie w korkach szok...

 • Link do komentarza joe poniedziałek, 03 grudnia 2018 08:15 napisane przez joe

  Wystarczy że WZDW znowu wpadnie na genialny pomysł, żeby łatać dziury na wiadukcie w godzinach szczytu i kibel w mieście gwarantowany. Oni nie biorą lekcji z żadnych stawianych im zarzutów o powodowanie komplikacji mieszkańcom Gniezna, a miasto pewnie na to patrzy przez palce "BO MARSZAŁEK, BO PINIONDZE!!!"

 • Link do komentarza Anna niedziela, 02 grudnia 2018 16:35 napisane przez Anna

  Do Artur W. witam tak nasza ulica ma być zrobiona lub robiona w 2019 r Tylko że Z a R na początku wyrazu to wielka różnica.... W związku z zamknięciem ul 3 mostów objechałam Szczytnikami na ul. Cegielskiego gdzie pracuję, więc masakra akurat spadł mini pseudo śnieg i nie mogłam podjechać przy szkole na skrzyżowaniu na kołach ,,16,, póżniej jade sobie a tam chyba droga jedno-kierunkowa????? bo jak jechało auto z naprzeciwka to ja zaliczałam połową auta pobocze i ,,rowki,, na ok 20 cm głębokości!!!! Więc zimą tam nie będę jeżdziła ponieważ na co dzień posiadam mniejsze auto z kołami ,,13,, wiec nie dla mnie ta droga objazdu!!!! Czyli czeka mnie objazd ul. Witkowską, więc podczas drogi chociaż obiorę ziemniaki na obiad......... Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

 • Link do komentarza Artur Wiernowolski ( TIGER ) czwartek, 29 listopada 2018 11:39 napisane przez Artur Wiernowolski ( TIGER )

  Jakiś czas wcześniej czytałem w którymś artykule , że będzie zrobiona ulica wierzbiczany w dzielnicy Arkuszewo w 2019r. Jestem ciekaw czy rzeczywiście. Ponadto o ile w rzeczywistości są takie plany i dojdzie to do skutku, to po 1. Jak sobie włodarze miasta ( Prezydent oraz Rada Miasta ) wyobraża ten remont ? Mam tu na myśli poszerzenie istniejącej drogi by miała szerokość co najmniej 3,5 m na każdy pas + pas dla pieszych i rowerzystów do granicy miasta. Po drugie zejście się terminu zamknięcia ulicy Pod 3. Mostami, a tym samym ( jeśli nadal nikt na to nie wpadł ) - to ruch w znacznym stopniu pójdzie w kierunku wspomnianej ulicy Wierzbiczany. Jeśli ktoś się pokwapił ( w co wątpię ) - to wie, że droga do przejazdu kolejowego i dalej do Szczytnik Duchownych jest bardzo wąska, a na dodatek skraje jezdni są OBSZARPANE i dziurawe, co grozi zniszczeniem zawieszenia czy też kolizją drogową. Tak, stan tej drogi jest fatalny. Oświetlenie również jest tam na krótkim odcinku. A zatem pytanie brzmi: Jakie jest rozwiązanie włodarzy miasta w celu zagwarantowania bezpiecznego przejazdu objazdu ulicą Wierzbiczany ? Proszę o skierowanie zapytania prasowego w moim imieniu do Władz miasta Gniezna.

 • Link do komentarza prosport czwartek, 29 listopada 2018 09:39 napisane przez prosport

  Dziękuję : Rowerzysta, oli, Kibic, Hans.

 • Link do komentarza Marcin gnieznooooo środa, 28 listopada 2018 18:29 napisane przez Marcin gnieznooooo

  Jak można było wpaść na tak głupi pomysł i wymyśleć "objazd" przez środek miasta mimo że już jest zakorkowany w godzinach szczytu. Która mądra głowa na to wpadła. Po co wg zmieniać to co teraz tam jest zrobione. Nie ma korków pod 3 mostami i chyba o to chodziło. Za 10 miesięcy to wszystkie drogi w centrum będą zdewastowane i co wtedy???

 • Link do komentarza Kawiary środa, 28 listopada 2018 18:06 napisane przez Kawiary

  Wszyscy kolejni prezydenci przespali i to dosłownie starania o pobudowanie kolejnego przejazdu umożliwiającego przedostanie się z centrum na południowo-zachodnią część miasta. Dawajcie jeszcze więcej zezwoleń na budowę osiedli, hipermarketów i innych skupisk ludzkich, to Gniezno zatka się całkowicie. Drżeć tylko trzeba będzie w razie jakiejś katastrofy :-(((

 • Link do komentarza oli środa, 28 listopada 2018 18:05 napisane przez oli

  mieszkańcy i kierowca.to napiszcie petycję o wstrzymaniu remontu.Załóżmy ,że władze potraktują tą prośbę poważnie.I remont zostanie wstrzymany.Droga nie będzie w ogóle zamknięta.I co?Lepiej to brzmi?Dopiero poślecie gromy: że jak to!!Remontu nie robią!!Co to za włodarze!!Ze nic się nie dzieje w zakresie remontu tego mało komfortowego przejazdu!!!
  Myślę,że już lepiej cierpliwie przeboleć wszelkie niedogodności,by potem jeździło nam się lepiej drogą "Pod Trzema Mostami"

 • Link do komentarza avalon środa, 28 listopada 2018 16:43 napisane przez avalon

  Dobrze że budują nowy wiadukt.
  Jednak pamiętam co się działo kilkanaście lat temu jak zamknięto przejazd pod wiaduktami na Kolejowej na około tydzień z powodu wymiany asfaltu na jezdni. To był chyba rok 2000 lub 2001 a samochodów w Gnieźnie było chyba o połowę mniej niż teraz.
  Zatory na Witkowskiej i Słonecznej w szczycie były od Jelonka i Panasonica aż do Winiar i Tysiąclecia. Pamiętam że z Panasonica na Lecha-Sobieskiego szybciej docierałem pieszo przez Witkowska niż autobusem. Ciekawe jak to będzie teraz :)

 • Link do komentarza Kibic środa, 28 listopada 2018 15:50 napisane przez Kibic

  @mieszkańcy -mów za siebie. Jak mają to zrobić bez utrudnień? Coś za coś, będzie ciężko ale po to by było lekko

 • Link do komentarza Hans środa, 28 listopada 2018 14:50 napisane przez Hans

  To wąskie gardło pod trzema mostami było właśnie problemem prawdziwym, i wreszcie się ktoś za to zabrał!
  A i króliki są ważne, bo turystów może wreszcie więcej będzie

 • Link do komentarza Mieszko środa, 28 listopada 2018 13:35 napisane przez Mieszko

  Ciekawy jestem czy zarzadzca drogi ma zamiar zrobic coś z ruchem samochodów ciężarowych na ulicy Słonecznej ( odcinek Witkowska, Kawiary)?? Skoro zbudowano nowy dojazd do firm to aż prosi sie żeby ten ruch tam skierować i odciążyć w końcu ulice Słoneczną od tych cieżarówek i hałasu z tym związanego.

 • Link do komentarza Rowerzysta środa, 28 listopada 2018 12:30 napisane przez Rowerzysta

  W imie rozwoju miasta nalezy zacisnac zeby i sie przemeczyc. Pomyslmy co bedzie jak zamkna wiadukt na ul. Witkowskiej w celu jego remontu. Wtedy swobodny przejazd pod trzema mostami bedzie zbawieniem.

 • Link do komentarza kierowca środa, 28 listopada 2018 11:20 napisane przez kierowca

  Szkoda że nie udało nic się wymyśleć dla ruchu pieszego i rowerowego. Chociażby najtańsza opcja czyli jakieś przejście przez tory z sygnalizacją świetlną. Kocioł drogowy będzie niesamowity, a po skończeniu tych robót powstaną nowe problemy drogowe w związku ze wzrostem ruchu w tej części - będzie mocno korkować się Słowackiego, Chrobrego.

 • Link do komentarza mieszkańcy środa, 28 listopada 2018 10:02 napisane przez mieszkańcy

  No to ulica Warszawska oraz Witkowska i Wrzesińska całkowicie zostaną zakorkowane. Żeby dojechać do miasta trzeba będzie nawet paru godzin! Pozostaje objazd Kostrzewskiego, ale i tam już dzisiaj jest tłok. O Dalkach lepiej nie wspominać. To sa prawdziwe problemy Gniezna, a nie uciecha z parków, skwerków i królików!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane