wtorek, 11 grudnia 2018 17:11

Inwestycje budowlane zimą

 
Inwestycje budowlane zimą fot. Rafał Wichniewicz

Stosunkowo łagodna aura w ostatnich tygodniach sprzyja realizacji różnych przedsięwzięć budowlanych, realizowanych na terenie Gniezna.

Obecnie największą inwestycją przemysłową jest budowa nowego zakładu Tex Year Europe. Firma, która do tej pory wynajmowała obiekty przy ul. Kolejowej, po dwóch latach od symbolicznego wbicia łopaty rozpoczęła swoją inwestycję przy ul. Cegielskiego. Obiekt pomieści zarówno część produkcyjną, jak i administracyjną firmy.

Znaczną część inwestycji budowlanych zajmują budynki wielorodzinne, które są realizowane w różnych częściach miasta. Praktycznie tylko prace wewnątrz pozostały do wykonania w bloku przy ul. Żuławy - z zewnątrz trwa jeszcze urządzanie terenu przyległego oraz części elewacji. We wstępnej fazie budowy znajdują się dwa bloki mieszkalne przy ul. Makowej (os. Piekary), które powstaną między budynkiem dawnego TBS a blokiem komunalnym. Przy ul. Poznańskiej uwagę zwracają wstępne prace ziemne na obszarze, gdzie już wkrótce zacznie powstawać obiekt wielkopowierzchniowy typu "dom i ogród".

Pozostając na os. Skiereszewo - ukończony z zewnątrz został już ostatni aktualnie blok mieszkalny po południowej stronie ul. Orzeszkowej. Po przeciwległej trwają prace wykończeniowe w drugim budynku inwestycji Nowe Skiereszewo, a z fundamentów na pierwszy poziom wznoszą się mury kolejnych dwóch bloków (z w sumie sześciu zaplanowanych). 

Ukończono już większość prac na terenie remontowanej zajezdni autobusowej MPK przy ul. Wesołej, gdzie powstało całe zaplecze techniczne oraz obsługowe, a także na nowo utwardzono cały plac manewrowy i postojowy. W niedużej odległości, na terenie cmentarza przy ul. Witkowskiej powstaje nowa kaplica, która docelowo ma przejąć funkcję obecnie istniejącej (nieoficjalne, planowane przeznaczenie tej ostatniej to kolumbarium). 

Także w południowej części miasta powstają jeszcze dwie duże inwestycje, które zmierzają powoli ku końcowi - mowa o budynkach wielorodzinnych z mieszkaniami komunalnymi i socjalnymi, a także dla seniorów przy ul. Cymsa. Tutaj trwa wykańczanie wnętrz oraz elewacji, a także utwardzanie przyległego terenu. Przy ul. Wrzesińskiej stanął już ostatni z kilku bloków, jakie pobudowano na terenie przyległym do ul. Konopnickiej. 

Ostatnią z prezentowanych inwestycji jest przebudowa Centrum Kultury Scena To Dziwna, która z zewnątrz coraz bardziej przypomina docelowy obiekt z uregulowanym układem komunikacyjnym. 

W zestawieniu nie ma ukończonego pawilonu meblowego przy ul. Gdańskiej oraz nowego supermarketu Lidl, który otwarty zostanie w najbliższy czwartek. Nie uwzględniono także rozbudowy szpitala, która najprawdopodobniej wkrótce doczeka się osobnego materiału.

6 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 15 grudnia 2018 09:35 napisane przez mieszkaniec

  Zobaczmy na rozbudowę MPK. Dlaczego tak długo trwa. Autobusy nie mieszczą się w zajezdni, stoją na terenie byłych koszar pod oknami mieszkańców.... a miało być lepiej.

 • Link do komentarza Kultura czwartek, 13 grudnia 2018 20:48 napisane przez Kultura

  Proponuję radakcji zainteresować się przebudowa estede. Inwestycja trwa tak długo z jakich powodów? Brak firm, fachowców czy brak środków z powiatu?

 • Link do komentarza z sąsiedztwa czwartek, 13 grudnia 2018 11:50 napisane przez z sąsiedztwa

  A czy przy okazji tego wielkiego remontu można by pomyśleć o ustawieniu ekranu za tym amfiteatrem? Letnie koncerty niekiedy dość głośne, choć zapewne ładne w odbiorze, jednak przeszkadzają mieszkańcom osiedla w spokojnym popołudniowym i wieczornym odpoczynku na we własnych ogrodach ale także przeszkadzają w życiu codziennym przy otwartych oknach. Proszę i o tym pomyśleć.

 • Link do komentarza Aleksander środa, 12 grudnia 2018 11:23 napisane przez Aleksander

  Nie rozumiem balkonów w budynku na Orzeszkowej, ktore sa wspólne dla dwoch mieszkan a oddzielone jedynie jakaś niedużą i cienka płytką! Zero prywatnosci! No i te ładne zewnetrznie ale zaciemniajace wnetrza ozdoby na zewnatrz balkonow. Projektant czegos nie przemyslał. W Poznaniu swego czasu tez byly takie niby ozdobne osłony i po latach je wszystkie usunięto. Wprawdzie tam powodem było to, ze były ciężkie i betonowe i stanowiły zagrożenie dla przechodniów po latach eksploatacji, ale w rzeczywistosci zasłaniały w duzym stopniu strumień swiatła do mieszkań,

 • Link do komentarza Darek środa, 12 grudnia 2018 09:02 napisane przez Darek

  Przy Konopnickiej będzie docelowo budowany jeszcze jeden mały blok.

 • Link do komentarza gnieźnianka wtorek, 11 grudnia 2018 19:25 napisane przez gnieźnianka

  Ciekawe, jak będą się zachowywać budynki na ul. żuławy za kilkanaście lat. Przecież ten teren to bagna, sama tam chodziłam zatapiając się w miękkim, mokrym podłożu. Do tego drgania wywoływane przez tysiące pojazdów na obwodnicy. Naprawdę, strach myśleć. Natomiast urzekające się bloki na Orzeszkowej. Przepiękne mieszkania, tarasy, niecodzienne klatki schodowe, po prostu luksus. Tam się chce mieszkać.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane