piątek, 14 grudnia 2018 12:03

Rozbudowa szpitala - na ile jest ukończona?

 
Rozbudowa szpitala - na ile jest ukończona? fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe przedpołudnie odbyła się wizytacja, w trakcie której można było się zapoznać ze stanem rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala oraz remontu SOR.

Inwestycja przy ul. 3 Maja cały czas trwa, ale po przejęciu władzy przez nowy Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego i rozbudzeniu pogłosek o braku środków finansowych na dokończenie inwestycji (jaką jest nie tylko pierwszy etap rozbudowy szpitala, ale także drugi i trzeci, obejmujący kolejne poziomy budynku D), Starostwo postanowiło zorganizować spotkanie i naświetlić aktualny stan prac. Po obiekcie oprowadził wszystkich zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i nadzorujący całą inwestycję Paweł Dopierała.

Jeszcze niedawno informowaliśmy o tym, że pierwsi pacjenci będą mieli szansę zostać przyjęci pod koniec grudnia. Teraz już jest jasne, że z powodu komplikacji przy kilku wykonywanych zadaniach, termin ten został przesunięty na początek wiosny: - Pierwsi pacjenci, którzy trafią do tego budynku, to będą pacjenci bloku operacyjnego i lądowiska. Po podpisaniu aneksu z generalnym wykonawcą, po dokonaniu odbiorów, jakie nastąpią między marcem a kwietniem, pierwsi pacjenci będą mogli zostać przyjęci na początku maja - mówił Paweł Dopierała i jak dodał, jest jeszcze sporo elementów, które muszą zostać wykonane, zwłaszcza na poziomach, które nie są objęte wykonaniem pierwszego etapu. Przypomnijmy iż w jego zakres wchodziło wzmocnienie całej konstrukcji żelbetowymi słupami nośnymi, spiętymi w poziomie i nakrytymi betonową płytą lądowiska, a także powstanie bloku operacyjnego i położniczego wraz z salą przebudzeń. 

- Pierwszy etap zakładał wykonanie 60% całej inwestycji. Powierzchnia jednak tego jest mniejsza, bo w jej skład wchodzi kwestia drogowa, budynku technicznego, pionów, elewacji i elementów, które muszą się znaleźć dla funkcjonowania tylko tego jednego piętra czy lądowiska. Samej powierzchni oddanej będzie około 20% - przekazał Paweł Dopierała. W środku pomieszczenia położnicze są w części już nawet z wykładziną i tapetą, ale trwają jeszcze prace instalacyjne czy budowa gotowych segmentów bloku operacyjnego. Na lądowisku zainstalowano już oświetlenie sygnalizacyjne oraz siatki ochronne. Poza tym wykonywana jest instalacja dwóch wind, które łączyć będą ten poziom z korytarzem dochodzącym do starego budynku szpitala.

- Aby zakończyć całą rozbudowę szpitala, potrzeba 25 milionów złotych plus około 6-6,5 mln złotych na wyposażenie, a w tym jest także wyposażenie centralnej sterylizatorni - przekazał Paweł Dopierała. Jak dodał, Zarząd ma około dwa-trzy miesiące na znalezienie dodatkowych środków na kontynuację inwestycji. 

Jednocześnie trwają prace na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, którego powierzchnia się powiększy. Część pomieszczeń jest już praktycznie gotowa i za około dwa - trzy tygodnie będzie udostępniona pacjentom, którzy obecnie musza korzystać z tymczasowych pomieszczeń. 

14 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 18 grudnia 2018 19:47 napisane przez mieszkaniec

  Do tej pory nikt nie został ukarany za poprzednie błędy przy projektowaniu i realizacji budowy szpitala. Pan Pilak i Pan Gruszczyński potrafią wytykać błędy tylko innym a sami co zrobili. To za ich rządów szpital stał jak wszyscy wiemy w jakim stanie. Niech się nie ośmieszają już tylko działają, a nie skaczą jak pszczółka z kwiatka na kwiatek gdzie lepiej tam są. Osoby u władzy nie ważne z jakiej są Partii PIS PO SLD czy co tam jeszcze ważne żeby działali dla ludzi a nie dla własnej potrzeby. Każdy z nas ma dosyć wyjazdów do lekarzy poza nasze miasto lub wielomiesięcznego-letniego oczekiwania za wizytą. Do roboty. A może sami pójdą popracować z chęcią popatrzę na ich pracę.

 • Link do komentarza Obserwer niedziela, 16 grudnia 2018 19:18 napisane przez Obserwer

  Czy to nie p. Pilak i p. Gruszczyński nie odpowiadają za zwrot środków unijnych ? A teraz udają wazniakow? Zalosne

 • Link do komentarza teżwyborca niedziela, 16 grudnia 2018 16:20 napisane przez teżwyborca

  NIEZALEŻNĄ firmę ??? no i baaaardzo kompetentną
  prowadzoną przez młodzieżówka platformy "Młodzi Demokraci"
  póki co chcieli żeby im posłać w EXCELU dane z umowy z NFZ - kuriozalne , niech poproszą w NFZ (:-

 • Link do komentarza Marysia niedziela, 16 grudnia 2018 11:40 napisane przez Marysia

  do Wyborca - za czasów nierządzenia przez pis , niepodlegająca pisowi Najwyższa Izba Kontroli wykazała nieprawidłowości przy budowie szpitala z okresu przed pisowskiego. Zapewne teraz ta "niezależna" firma wykaże nieprawidłowości z okresu pisowskiego. I co z tego wynika ? Czy ty myślisz że mnie to bawi że oni nawzajem sobie coś zarzucają podczas gdy ja jestem zmuszona , jak i inni , do uciążliwych wyjazdów poza Gniezno żeby korzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej ? Co dają te kontrole skoro nikt nie ponosi żadnej odpowiedzialności za te pieniążki publiczne . Zamiast tej propagandy lepiej niech się wreszcie do roboty wezmą bo niedługo zapomną kiedy ta budowa została rozpoczęta.

 • Link do komentarza Wyborca sobota, 15 grudnia 2018 14:57 napisane przez Wyborca

  Spokojnie Marysia Gosia czy jak ci tam. Nie spinaj się tak. Już niedługo będą znane wyniki audytu opracowanego przez niezależną firmę to zobaczysz jaka jest prawda.

 • Link do komentarza Slavco sobota, 15 grudnia 2018 10:03 napisane przez Slavco

  gonzo...poczytaj wpierw i potem się wypowiadaj. Miedź też koroduje. To co widać na zdjęciach to nie jest naturalna kolej rzeczy. Widziałem wiele instalacji w miedzi ale nigdy jeszcze takiego babola nie widziałem. Wygląda mi na to jakby używano przy łączeniach jakiś lutów bądź innych preparatów, które z miedzią się gryzą. To aż kłuje w oczy

 • Link do komentarza Marysia sobota, 15 grudnia 2018 09:57 napisane przez Marysia

  Wygląda że pisiory mniej się chwaliły niż faktycznie zrobiono a ktoś tu wypisywał durnoty że to tylko z zewnątrz elewacje zrobione na pokaz. Jest różnica do tego co po sobie zostawiła PO z poprzedniej kadencji. No to wygląda że teraz ta tzw. koalicja przyszła na gotowe i szybko ten szpital zakończą i będą się chwalić ile wejdzie.

 • Link do komentarza Hela piątek, 14 grudnia 2018 23:17 napisane przez Hela

  Bestwina dobrze zrobił, ze opuścił to towarzystwo, które napluło na niego jeszcze przed ukonstytuowaniem się nowego zarządu. Skoro zakazali mu wszelkich działań, to po co miał siedzieć za biurkiem? Czekać, aż specjalista Gruszczyński zacznie mu wydawać dyrektywy?

 • Link do komentarza wuja piątek, 14 grudnia 2018 21:50 napisane przez wuja

  To aż nieprawdopodobne!!!!!!!!!!!!!! Bestwina wybudował szpital, zrobił to co PO nie ruszyło a teraz plują na niego jak wcześniej. Dobrze chłopie uczyniłeś, że wyjechałeś z tego po...er...dol...ego Gniezna,

 • Link do komentarza kakakask piątek, 14 grudnia 2018 14:50 napisane przez kakakask

  A POdobno miała być wydmuszka?

 • Link do komentarza gonzo piątek, 14 grudnia 2018 14:41 napisane przez gonzo

  Slavco, to malo co widzisz i niczego nie wiesz. Miedź nie koroduje tylko pokrywa sie patyną. I jest to naturalna kolej rzeczy.

 • Link do komentarza Teodor piątek, 14 grudnia 2018 13:26 napisane przez Teodor

  No i masz... pani starosta Tarczyńska i cała ekipa pana posła Ostrowskiego ciągle opowiadała o milionach pozyskanych. Tylko że chyba ciągle o tych samych opowiadali, bo widać dopiero ile brakuje jeszcze żeby wszystko było skończone.
  Przypomnę, że przed wyborami 2014 deklarowali, że dokończą budowę szpitala.

 • Link do komentarza Slavco piątek, 14 grudnia 2018 12:25 napisane przez Slavco

  Dlaczego miedź na wszystkich łączeniach tak koroduje. To nie jest poprawnie wykonana instalacja. pierwszy raz coś takiego widzę

 • Link do komentarza m piątek, 14 grudnia 2018 12:23 napisane przez m

  kto wizytował budowę szpitala ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane