Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 grudnia 2018 12:03

Rozbudowa szpitala - na ile jest ukończona?

 
Rozbudowa szpitala - na ile jest ukończona? fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe przedpołudnie odbyła się wizytacja, w trakcie której można było się zapoznać ze stanem rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala oraz remontu SOR.

Inwestycja przy ul. 3 Maja cały czas trwa, ale po przejęciu władzy przez nowy Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego i rozbudzeniu pogłosek o braku środków finansowych na dokończenie inwestycji (jaką jest nie tylko pierwszy etap rozbudowy szpitala, ale także drugi i trzeci, obejmujący kolejne poziomy budynku D), Starostwo postanowiło zorganizować spotkanie i naświetlić aktualny stan prac. Po obiekcie oprowadził wszystkich zastępca dyrektora ds. ekonomicznych i nadzorujący całą inwestycję Paweł Dopierała.

Jeszcze niedawno informowaliśmy o tym, że pierwsi pacjenci będą mieli szansę zostać przyjęci pod koniec grudnia. Teraz już jest jasne, że z powodu komplikacji przy kilku wykonywanych zadaniach, termin ten został przesunięty na początek wiosny: - Pierwsi pacjenci, którzy trafią do tego budynku, to będą pacjenci bloku operacyjnego i lądowiska. Po podpisaniu aneksu z generalnym wykonawcą, po dokonaniu odbiorów, jakie nastąpią między marcem a kwietniem, pierwsi pacjenci będą mogli zostać przyjęci na początku maja - mówił Paweł Dopierała i jak dodał, jest jeszcze sporo elementów, które muszą zostać wykonane, zwłaszcza na poziomach, które nie są objęte wykonaniem pierwszego etapu. Przypomnijmy iż w jego zakres wchodziło wzmocnienie całej konstrukcji żelbetowymi słupami nośnymi, spiętymi w poziomie i nakrytymi betonową płytą lądowiska, a także powstanie bloku operacyjnego i położniczego wraz z salą przebudzeń. 

- Pierwszy etap zakładał wykonanie 60% całej inwestycji. Powierzchnia jednak tego jest mniejsza, bo w jej skład wchodzi kwestia drogowa, budynku technicznego, pionów, elewacji i elementów, które muszą się znaleźć dla funkcjonowania tylko tego jednego piętra czy lądowiska. Samej powierzchni oddanej będzie około 20% - przekazał Paweł Dopierała. W środku pomieszczenia położnicze są w części już nawet z wykładziną i tapetą, ale trwają jeszcze prace instalacyjne czy budowa gotowych segmentów bloku operacyjnego. Na lądowisku zainstalowano już oświetlenie sygnalizacyjne oraz siatki ochronne. Poza tym wykonywana jest instalacja dwóch wind, które łączyć będą ten poziom z korytarzem dochodzącym do starego budynku szpitala.

- Aby zakończyć całą rozbudowę szpitala, potrzeba 25 milionów złotych plus około 6-6,5 mln złotych na wyposażenie, a w tym jest także wyposażenie centralnej sterylizatorni - przekazał Paweł Dopierała. Jak dodał, Zarząd ma około dwa-trzy miesiące na znalezienie dodatkowych środków na kontynuację inwestycji. 

Jednocześnie trwają prace na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, którego powierzchnia się powiększy. Część pomieszczeń jest już praktycznie gotowa i za około dwa - trzy tygodnie będzie udostępniona pacjentom, którzy obecnie musza korzystać z tymczasowych pomieszczeń. 

Galeria

14 komentarzy