środa, 19 grudnia 2018 12:23

Supermarket zamknięto - czy handel tu jeszcze wróci?

 
Supermarket zamknięto - czy handel tu jeszcze wróci? fot. Rafał Wichniewicz

Po raz pierwszy od długiego czasu, na terenie Gniezna zamknięty został duży sklep samoobsługowy. Na tę chwilę to już pewne, że ta marka opuściła nasze miasto.

Pod koniec listopada sklep sieci Piotr i Paweł przy ul. Barciszewskiego został zamknięty. Przestronne okna od strony parkingu zostały zakryte folią, a na szybach pojawiły się informacje o remoncie sklepu. Pewnym już jednak jest iż sieć opuściła Gniezno, gdyż firma zmaga się z problemami finansowymi.

O kłopotach polskiej sieci sklepów działających pod marką Piotr i Paweł branża handlowa informuje od dawna. Firma posiada zadłużenia, a lista wierzycieli jest bardzo długa. Stąd też od pewnego czasu w całym kraju zamykane były kolejne sklepy, położone w najmniej rentownych lokalizacjach. Początkowo jednak na liście tej nie znajdowały się miejscowości położone w Wielkopolsce. Ostatecznie jednak decyzje o zamknięciu dotarły także i tutaj: - Piotr i Paweł przechodzi obecnie proces restrukturyzacji będący wynikiem postępowania sanacyjnego. 21 listopada sklep został zamknięty. Był zarządzany przez franczyzobiorcę, który posiadał spore zadłużenie względem sieci. W chwili obecnej dokonujemy oceny rynku, w tym w obszarze gdzie działamy - poinformował nas Aleksander Rosa, rzecznik prasowy sieci Piotr i Paweł. 

Restrukturyzacja, która rozpoczęła się 12 września, zmierza do odzyskania płynności finansowej firmy. Dlatego jednym z zapowiedzianych przez zarząd kroków było zamykanie nierentownych sklepów Piotra i Pawła. Nie da się ukryć iż lokalizacja gnieźnieńskiego punktu była dosyć trudna, gdyż położenie w bliskim sąsiedztwie takich marek jak Netto, Carrefour czy Biedronka nie sprzyjało zdobywaniu klienteli kolejnemu marketowi. Niemniej, Piotr i Paweł nie celował ofertą do wszystkich grup społecznych, podnosząc przy tym też często jakość produktów i to niekoniecznie kosztem ceny. Istotnym dla wielu odbiorców był też fakt iż była to po prostu polska sieć handlowa w przeciwieństwie do wymienionych wyżej, należących do obcego kapitału.

Jak jeszcze we wrześniu br. informował Jakub Karbowiak, wiceprezes i dyrektor finansowy sieci: - Zbadaliśmy nasze sklepy pod kątem 6 parametrów, wśród których były takie elementy jak: dodatnia EBITDA, lokalizacja, potencjał, konkurencja znajdująca się wokół, a także to, czy dany sklep znajduje się w tej części miasta, gdzie możemy liczyć na naszych docelowych klientów. Zamykamy zatem te sklepy, które w aktualnej sytuacji rynkowej nie osiągają zakładanych wyników i jest to element naszego planu. Założenia pierwszego etapu planu restrukturyzacji zostaną zrealizowane w grudniu. To oznaczać może iż marka Piotr i Paweł po kilku latach działalności na terenie Gniezna, na stałe zniknęła z handlowej mapy miasta. W kilku przypadkach na terenie kraju zdarzyło się iż obiekty po tej sieci przejmowały inne podmioty, m.in. Jeronimo Martins, właściciel marki Biedronka. W przypadku Gniezna bezpośrednia bliskość takiego dyskontu (przy ul. Paczkowskiego) raczej wyklucza taką możliwość. Póki co nie wiadomo, co i kiedy znajdzie się w obiekcie przy ul. Barciszewskiego.

16 komentarzy

 • Link do komentarza Paweł sobota, 29 grudnia 2018 14:41 napisane przez Paweł

  Tak bywa... zaczęło się od stołówki Polanexu gdzie chodziłem z mamą na obiad ..potem dyskoteka chyba Metro jak dobrze pamiętam i siłownia też była,nastepnie Viki...i w koncu PIP ...a co dalej?

 • Link do komentarza Jam_Jest czwartek, 27 grudnia 2018 12:44 napisane przez Jam_Jest

  Powiedzmy sobie szczerze, że ww. market, nie był marketem na kieszeń zwykłego klienta. Był to market z dość mocno wyśrubowanymi cenami i może dlatego liczebność klienteli spadała systematycznie, aż wreszcie doszło do zamknięcia. Faktem jest, iż jako sklep wielkopowierzchniowy posiadał swoją renomę i może dlatego ceny, które w nim obowiązywały, musiały być na tyle wysokie, aby jednak podtrzymać swoją markę w handlu. Zresztą uważam, że nie ma o co kruszyć kopii, ponieważ marketów w Gnieźnie jest jeszcze tyle, że zrobienie jakichkolwiek zakupów, nie powinno być problem.

 • Link do komentarza Lolek środa, 26 grudnia 2018 14:17 napisane przez Lolek

  Szkoda sklepu, ale ostatnie kilka miesięcy funkcjonowania były straszne. Większość półek puste, sporo towaru z krótkimi datami przydatności albo już po, a ponadto postanowili jeszcze podnieść ceny na niektóre produkty pomimo pewnej upadłości. To był najdroższy sklep w całym Gnieźnie.

 • Link do komentarza Anna piątek, 21 grudnia 2018 18:20 napisane przez Anna

  Szkoda, bardzo lubiłam robić tam zakupy ;-(

 • Link do komentarza ABC piątek, 21 grudnia 2018 09:07 napisane przez ABC

  Do Avalon, Obywatel - dokładnie niejaki Mariusz Świtalski miał Elektromis i markety Jumbo. Po sprzedaży Jumbo do francuskiego Carrefoura otworzył Biedronkę jako tani dyskont. Pamiętam jeden z pierwszych na ul. Sokoła w Poznaniu. Towar najgorszej jakości ustawiony na paletach. Sprzedał to portugalskiemu Jeronimo. Hurtownie Eurocash z Komornik to ta sama rodzina. Również chyba sprzedana Portugalczykom. Czyli jak widać Polak potrafi wyczuć biznes i sprzedać go komuś, gdy już trzeba to rozwinąć. Podobnie mamy teraz z autobusami Solaris... :-(

 • Link do komentarza Keja keja budujcie Tylko bez frytek :-) piątek, 21 grudnia 2018 08:23 napisane przez Keja keja budujcie Tylko bez frytek :-)

  Zburzyć i keja postawić. Nie wygrają z frytkami MC ale na kurczaka w panierce wszyscy wleca a wtedy upadek kurczaka przy garażach.

 • Link do komentarza Obywatel czwartek, 20 grudnia 2018 18:11 napisane przez Obywatel

  Do Avalon. Biedronka w latach 90 ( jeśli mnie pamięć nie myli) była własnością polskiego przedsiębiorcy, który sprzedał udziały portugalskiej firmy i dokładnie działo się tak samo jak teraz z PiP na początku kłopoty finansowe po upadłość.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 20 grudnia 2018 15:58 napisane przez wilk

  I tak koncerny niemiecko-francuskie doprowadzają do upadłości niestety polskie firmy,niskimi dampingowymi cenami,zwolnieniami z podatków itp. SZKODA tego sklepu !!!!

 • Link do komentarza obywatel czwartek, 20 grudnia 2018 12:55 napisane przez obywatel

  @ micio - ty będziesz pierwszym mieszkańcem tego cmentarza

 • Link do komentarza micio czwartek, 20 grudnia 2018 07:36 napisane przez micio

  Kolega mi mówił że jego kolega mówił że będzie tam cmentarz komunalny

 • Link do komentarza klient środa, 19 grudnia 2018 22:02 napisane przez klient

  Popierajcie nadal te wszystkie Biedronki i inne zwierzaki czy jakoś tam, które z Polską mają tylko tyle do czynienia, ze drenują kieszenie polskiego klienta. A upadek Piotra i Pawła świadczy tylko o tym, że tak kończą niestety rodzime bardzo dobre firmy.

 • Link do komentarza Anna środa, 19 grudnia 2018 21:31 napisane przez Anna

  Bardzo dobrze się tam kupowało, wszystko było, również towary z "górnej półki", szkoda.

 • Link do komentarza avalon środa, 19 grudnia 2018 18:00 napisane przez avalon

  Sytuacja sklepów z logo PiP jest rożna - zależy kto jest właścicielem.
  W mojej okolicy są dwa takie sklepy.

  Jeden z nich prowadzony przez upadłą firmę z Poznania znajduje się w galerii handlowej. Straszą tam puste półki, usunięto niektóre regały, widać że sklep upada mimo braku podobnej konkurencji w pobliżu. Wygląda to dość abstrakcyjnie, ponieważ jest to jedyny bankrut wśród kilkuset sklepów w tej trzykondygnacyjnej galerii. A jeszcze rok temu było tam wielu klientów którzy przy okazji innych zakupów kupowali artykuły spożywcze czy chemie.

  Nieco bliżej jest drugi PiP - franczyzowy. Prywatny właściciel zapewnia zaopatrzenie jak zawsze, sklep jest pełen kupujących.

  Sieć zarządzana przez poznański PiP została kupiona przez portugalskiego właściciela Biedronki. Prawdopodobnie zależało im na wybranych lokalizacjach w niezależnych pawilonach - otworzą tam swoje stonki bez ubiegania się o pozwolenia na prowadzenie takiej działalności. Niepotrzebne sklepy zlikwidują. Co stanie się ze sklepami franczyzowymi? Być może pozostaną przy tej marce a może będą zmuszone do zmiany logo.

 • Link do komentarza Lila środa, 19 grudnia 2018 16:00 napisane przez Lila

  Lubiłam tam chodzić, zawsze wszystko było, nie to co w tym okichanym Netto.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 19 grudnia 2018 15:42 napisane przez Mieszkaniec

  KFC będzie

 • Link do komentarza artysta malarz środa, 19 grudnia 2018 15:29 napisane przez artysta malarz

  a aj lubiłem tam zakupy, jakość tam się wywyższała, niema co

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane