czwartek, 03 stycznia 2019 13:23

Przebudowa zajezdni MPK ukończona

 
Przebudowa zajezdni MPK ukończona fot. Rafał Wichniewicz

Dobiegły końca prace realizowane w bazie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Pracownicy zyskali lepsze warunki pracy, a pojazdy m.in. nowy plac manewrowy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zakończyło realizację projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jego realizacja rozpoczęła się jeszcze w 2013 roku od wpisania go na listę strategicznych projektów, realizowanych w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji. Dzięki temu po czterech kolejnych latach przyznano dofinansowanie w kwocie 11 mln 550 tys. złotych. To pozwoliło na modernizację zajezdni przy ul. Wesołej i zakup 12 nowych fabrycznie autobusów marki Solaris, które już jeżdżą po ulicach Gniezna i zastąpiły stary, wysłużony tabor. 

Były już prezes MPK Piotr Stasiak, który opuścił stanowisko z dniem 31 grudnia, jeszcze dzisiaj przedstawił podsumowanie zrealizowanej inwestycji: - Przychodząc do Gniezna dostałem za zadanie wykonanie tej koncepcji, która została spisana na jednej kartce A4, gdzie zawarto założenia projektu. Z niej urodziło się to, co dzisiaj widzimy - nowoczesny, widny, ciepły warsztat, który został przebudowany praktycznie od fundamentów aż po dach. To, czym możemy się tu chwalić, to wymiana źródła ciepła. Do tej pory było to paliwo stałe, a ono przeszło do historii i wykorzystujemy ekologiczne paliwo gazowe. Z punktu widzenia ekologii bardzo istotna była wymiana nawierzchni placu - to ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych, które zostały skute do gołej ziemi i wykonano zgodne z przepisami instalacje do zarządzania wodą opadową. Mamy także zainstalowane separatory substancji ropopochodnych, jest duża retencja wód opadowych, która odciąża system kanalizacyjny na tym osiedlu. Cały czas trwa rozruch technologiczny automatycznej myjni, która funkcjonuje w zamkniętym obiegu wody z wewnętrzną oczyszczaniem i osobnym separatorem. Ponadto wykorzystujemy energię słoneczną m.in. są panele solarne do podgrzewania wody, a także panele fotowoltaiczne podłączone są do sieci elektrycznej - mówił Piotr Stasiak, wskazując iż dzięki przebudowie budynku warsztatowego, poprawiła się komunikacja w całym obiekcie i pracownicy nie muszą w ciągu dnia przechodzić między pomieszczeniami, wychodząc na zewnątrz.

Cały koszt inwestycji wyniósł 18,7 mln złotych, przy czym w trakcie realizacji okazało się iż założenia finansowe projektu sprzed kilku lat musiały ustąpić wzroście cen na rynku budowlanym. To sprawiło iż spółka musiała w ubiegłym roku zaciągnąć kredyt na realizację zadania w samej zajezdni. Oprócz widocznego warsztatu, myjni i kotłowni, przebudowane zostało zaplecze socjalne dla pracowników. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza kierowca poniedziałek, 07 stycznia 2019 18:58 napisane przez kierowca

    A co z nawierzchnią na ul. Wesołej ? Straszne koleiny...

  • Link do komentarza avalon piątek, 04 stycznia 2019 23:15 napisane przez avalon

    A ten obalający się na ulicę płot już wymienili? Miesiąc temu jeszcze był. Nie ruszyli z tego co widziałem garaży i biura przy wejściu głównym więc trudno mówić o remoncie zajezdni - to był raczej remont jednego budynku i wymiana nawierzchni ciasnego placu który nie nadaje się do manewrowania autobusami.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane