Wydrukuj tę stronę
piątek, 04 stycznia 2019 08:40

Przystanek na Jelonku ukończony

 
Przystanek na Jelonku ukończony fot. Rafał Wichniewicz

Dobiegły końca prace budowlane w Lesie Jelonek, gdzie po kilkudziesięciu latach odtworzona została mijanka kolejki wąskotorowej. Inwestycja kosztowała 278 tys. złotych.

Realizacja zadania, która napotykała początkowo problemy natury formalnej, ruszyła w drugiej połowie 2018 roku. Przetarg na wykonawstwo tego przedsięwzięcia wygrało Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, które z dostarczonych lub zakupionych materiałów zrealizowało nowy peron wyłożony kostką i zabezpieczony od strony szosy siatką, liczący 100 metrów długości. Do peronu prowadzi krótki chodnik, który łączyć się będzie z przejściem dla pieszych na drugą stronę jezdni. 

Ponadto wymieniono całkowicie podbudowę pod nowe torowisko. Dwie, nieużywane już zwrotnice istniejące na szlaku GKW rozebrano i przeniesiono na mijankę, gdzie powstał tor boczny oraz nowy odcinek głównego na długości 150 metrów. To pozwoli na przetoczenie lokomotywy na drugi koniec składu i podróż powrotną do Gniezna.

Założeniem budowy mijanki było stworzenie możliwości realizacji krótkich połączeń na odcinku z Gniezna do Lasu Jelonek i z powrotem. W międzyczasie trwały także inne prace na ww. odcinku trasy, związane z możliwością przywrócenia na nich regularnego ruchu kolejowego. Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, jak na inwestycje na dalszych odcinkach trasy patrzy nowy Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego.

Galeria

17 komentarzy