poniedziałek, 07 stycznia 2019 15:01

Zły rozkład prac przyczyną opóźnień w CK eSTeDe

 
Zły rozkład prac przyczyną opóźnień w CK eSTeDe fot. Rafał Wichniewicz

Jeden z większych projektów inwestycyjnych w kulturze ostatniego czasu, opóźnia się w realizacji. Przyczyną ma być zła organizacja pracy generalnego wykonawcy.

Pierwsze wydarzenia kulturalne powinny się były odbyć już w grudniu, ale tak się nie stało. Podobnie też po raz pierwszy od kilku lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy musiała zmienić swoją lokalizację i finał nie odbędzie się w Centrum Kultury Scena To Dziwna. Przyczyną są przedłużające się prace budowlane, które są realizowane w ośrodku. 

Na początku marca ubiegłego roku informowaliśmy iż wykonawcą inwestycji, na którą udało się pozyskać 3 mln 900 tys. złotych ze środków unijnych (wkład własny 1 mln 600 tys. zł), została spółka CMX Zielniki, która zdecydowała się wykonać zadanie za kwotę 4 mln 735 tys. złotych. Była to najniższa oferta z kilku, jakie złożono do przetargu. Nie da się ukryć iż głównym celem przedsięwzięcia było przede wszystkim dostosowanie budynku do aktualnych potrzeb odbiorców, korzystających z tej instytucji. Stąd też w obiekcie powstaje winda, łącząca poziomy budynku (co pozwala go bardziej udostępnić osom niepełnosprawnym), a także klimatyzacja, której brak był bardzo odczuwalny przy różnych koncertach i innych wydarzeniach. Przy okazji wykonana zostaje także termomodernizacja całego obiektu wraz z wymianą stolarki okiennej. 

Zadanie planowano wykonać wczesną jesienią, a później, po wyborze wykonawcy - do 30 listopada 2018 roku. Tymczasem, co można dobrze zauważyć przejeżdżając w pobliżu, prace cały czas trwają i jest jeszcze sporo do zrobienia. Ponieważ w temacie pojawiło się sporo różnych nieoficjalnych doniesień, zapytaliśmy Starostwo Powiatowe o okoliczności, które przełożyły się na widoczną sytuację: - Przyczyną przedłużających się prac remontowych jest zła organizacja pracy przez Generalnego Wykonawcę. Odpowiedzialność za opóźnienia przy realizacji inwestycji spoczywa po stronie kierownika budowy wskazanego przez Generalnego Wykonawcę, który nie zachował właściwej kolejności robót realizowanych przez poszczególnych podwykonawców. Termin zakończenia inwestycji minął 30 listopada 2018 r. Nowy termin zakończenia robót został wyznaczony na koniec marca 2019 r. - informuje nas Agnieszka Rzempała-Chmielewska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie podwykonawców z Zarządem, które miało na celu zapoznanie się ze stanem inwestycji oraz znalezienie sposobu na przyspieszenie wykonywanych prac. Jak dodała: - Do tej pory podwykonawcy otrzymali od Generalnego Wykonawcy 56,1 % umownych należności. Głównym problemem zgłaszanym przez podwykonawców jest brak ustalenia logicznego harmonogramu prowadzonych prac budowlanych, co wpływa również na bieżące realizowanie umów przez firmy podwykonawcze z innymi kontrahentami. Agnieszka Rzempała-Chmielewska nadmieniła iż wszystkie faktury wystawione przez generalnego wykonawcę zostały opłacone w terminie, stąd też nie ma mowy o jakichkolwiek zaległościach. 

Wszystko wskazuje więc na to iż inwestycja zajmie jeszcze trochę czasu, przez co muzyka (tudzież inne działania artystyczne) wybrzmią w nowym budynku dopiero w drugim kwartale 2018 roku. 

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Wrrr środa, 09 stycznia 2019 16:36 napisane przez Wrrr

  I tak niewiele się tam działo więc co to za problem? O śmiesznym parku za budynkiem nie wspomnę. Ciemno, smutno i zawsze pusto. Zawsze. A cena wykonania tego czegoś kosmiczna. Naprawdę nie można zrobić przed inwestycja wywiadu czy Toto jest sensowne? No ale na słowo 'kultura' jaka by nie była władza nabiera wody w usta i daje ile nawiedzony chce.

 • Link do komentarza Stary środa, 09 stycznia 2019 11:22 napisane przez Stary

  HK nie zgłosiła bo juz po wyborach, mysle ze ona zglosi stary emdek za 4 lata :)

 • Link do komentarza Powiatowy środa, 09 stycznia 2019 11:21 napisane przez Powiatowy

  Laszka... odpowiedzialny jest poprzedni Zarząd Starostwa.

 • Link do komentarza Une wtorek, 08 stycznia 2019 15:54 napisane przez Une

  Jeśli wybiera się ofertę poniżej kosztorysu inwestorskiego ( kilkaset tysiecy! ) gdy inne firmy wyceniły prace na 7-8 milionów - czego się można było spodziewać?

 • Link do komentarza budowlaniec wtorek, 08 stycznia 2019 07:40 napisane przez budowlaniec

  A co ma do powiedzenia w tej sprawie POWIATOWY INSPEKTOR NADZORU BUDOWLANEGO? Czy ta inwestycja pod niego nie podlega ?

 • Link do komentarza artysta malarz poniedziałek, 07 stycznia 2019 23:07 napisane przez artysta malarz

  czy miasto pociągnie wykonawcę do odpowiedzialności finansowej za opóźnienia ?

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 07 stycznia 2019 20:34 napisane przez mjj

  Te wszystkie przetargi są chore. powtarzam od wielu lat, że za cenę Trabanta nie da się kupić Mercedesa. I tyle w temacie.

 • Link do komentarza Laszka poniedziałek, 07 stycznia 2019 19:52 napisane przez Laszka

  Czy Generalny Wykonawca ( swoją drogą ktoś zna owego ??? ) ma w umowie zapisane kary za niedotrzymanie terminu zakończenia budowy ?
  Najwyraźniej nie martwi się zbytnio, zarzucając odpowiedzialność dalej....
  Kto jest odpowiedzialny za wybór takiej firmy i za fakt, że EsTeDe NIE DZIAŁA ?

 • Link do komentarza precz z durniami i malkontentami poniedziałek, 07 stycznia 2019 15:44 napisane przez precz z durniami i malkontentami

  Za rządów PO wszytskie inwestycje oddawano przed terminem :-) !!! Przecież są jeszcze niedokończone drogi którymi mieli jeździć kibice na EURO 2012 !!!

 • Link do komentarza muzyk poniedziałek, 07 stycznia 2019 15:33 napisane przez muzyk

  Kto zawinił ? Czy sprawa została zgłoszona na prokuraturę przez poseł z Nowoczesnej PKK ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane