poniedziałek, 18 lutego 2019 10:27

Strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona

 
Strefa płatnego parkowania ma zostać powiększona archiwum redakcji

Kilka ulic, na których do tej pory samochody stały za darmo, a także wzrost cen za parkowanie powyżej określonego czasu w dwóch podstrefach - takie zmiany miałyby zostać wprowadzone w czerwcu br.

Przygotowany został projekt zmian uchwały w sprawie Strefy Płatnego Parkowania. Zgodnie z dokumentem, który wkrótce radni będą opiniować na komisji, a później zdecydują o jego przyjęciu na sesji Rady Miasta, wprowadzonych ma zostać kilka istotnych modyfikacji.

Zgodnie z treścią dokumentu, od 1 czerwca 2019 roku Strefa Płatnego Parkowania ma zostać powiększona o kilka kolejnych ulic, które do tej pory nie były nią objęte. Ma to być ul. Żuławy, ul. Świętokrzyska, ul. bł. Jolenty, drugi odcinek ul. św. Michała, drugi odcinek ul. Chociszewskiego oraz ul. Jasna. W ten sposób szacuje się iż płatnością ma zostać objętych około 240 kolejnych miejsc parkingowych. Wszystkie wspomniane ulice mają zostać włączone do podstrefy B żółtejJak uzasadniono pomysł tej uchwały? W dokumencie wskazano "wzgląd na deficyt miejsc parkingowych w centrum miasta oraz promowanie lokalnego transportu zbiorowego".

Co więcej, planuje się również podniesienie stawek opłat za parkowanie powyżej określonego czasu w podstrefie żółtej B oraz podstrefie zielonej C. 

Minimalna opłata za 15 minut postoju w podstrefie B żółtej wynosić ma nadal 50 groszy, ale za pierwszą godzinę stawka ma zostać zwiększona z 2,00 zł i wynosić 2,20 zł. Druga godzina zamiast 2,40 zł ma kosztować 2,60 zł, a trzecia godzina zamiast 2,80 zł już 3,10 zł. Czwarta i każda kolejna godzina w podstrefie B kosztować ma 2,20 zł zamiast dotychczasowych 2,00 zł. 

Również postój w podstrefie C zielonej ma podrożeć. O ile opłata za 15 minut ma kosztować nadal 30 groszy, o tyle za pierwszą godzinę postoju zapłacimy już nie 1,20 zł, a 1,40 zł, a za drugą godzinę nie 1,40 zł, ale już 1,60 zł. 

Ponadto uchwała wprowadza zmiany w zakresie identyfikatorów dla wszystkich podstref, bez zmiany stawek. Dodatkowo ma się pojawić abonament tygodniowy, kosztujący 50 zł. Pojawi się też przepis iż kierowca, który w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wezwania za postój bez opłaty udowodni iż dokonał zapłaty w okresie obejmującym datę i godzinę wystawienia wezwania, nie zapłaci kary.

 

38 komentarzy

 • Link do komentarza Macher niedziela, 12 maja 2019 12:42 napisane przez Macher

  Banda złodziei,wybudowali parkingi za nasze żyją za nasze i teraz jeszcze będziemy płacić za postój na tym parkingu wybudowanym za nasze.Gdzie ja mam parkować!? jebane oszołomy nie stać mnie na płacenie 150zł miesięcznie,bo tyle trzeba zapłacić nie mając zameldowania,dlaczego nie można okazać umowy najmu mieszkania i otrzymać karnet miesięczny za symboliczną złotówke banda jełopów pazernych świń

 • Link do komentarza bravo wtorek, 30 kwietnia 2019 12:15 napisane przez bravo

  chciało się mieszkania w centrum to proszę. wyprowadzić cie można na peryferia i wszędzie dojeżdżać i płacić. chciało się wygody to macie. na osiedlach za budowę parkingów płacą mieszkańcy a nie miasto

 • Link do komentarza kolba sobota, 27 kwietnia 2019 11:42 napisane przez kolba

  na 3 maja na parkingu szlabany zamontowali i znowu kierowców trzeba wydoić z kasy.to już nie wiem gdzie teraz parkować chyba na winiarach

 • Link do komentarza Arla niedziela, 03 marca 2019 20:34 napisane przez Arla

  A dlaczego nie ma strefy na ul. Kościuszki i na ul. Dworcowa? We wszystkich miastach, przy dworcach, są najdroższe parkingi. Nie ma miejsca, aby stanąć i załatwić sprawy w urzędzie miejskim. Po wprowadzeniu na tych ulicach strefy nie będzie nikt zostawiał samochodów na całe dni. Dla ludzi dojeżdżających do pracy koleją, bezpłatny parking jest przy ul. Sobieskiego.

 • Link do komentarza Wojtek czwartek, 21 lutego 2019 14:14 napisane przez Wojtek

  A dlaczego właściciele prywatnych domów na Bł. Jolenty mają płacić za karty mieszkańca ? Gdzie właściciele posesji mają odgarniać zimą śnieg z chodnika na strefę parkowania i co dalej ? Gdzie mamy wystawiać pojemniki na śmieci jak będzie strefa to za kubły w strefie też będziemy płacić ? Na ul. Bł. Joleny proponuję zrobić autostradę :) bo już istnieje po obu stronach parking do tego mamy ścieżkę rowerową i wąski pas ulicy :(

 • Link do komentarza Krzysztof czwartek, 21 lutego 2019 08:12 napisane przez Krzysztof

  Czyżby kasa miasta była pusta? Olbrzymie pieniądze wyrzucono w błoto w nikomu nie potrzebne pomniki i szalone króliki... jak widzę te króliki o przesmiewczych i zdziwaczalych uśmiechać i oczach to az plakac mi sie chce ze
  Na cos takiego wydano niemale pieniadze zamiast w bardziej produktywny sposob upiekszyc miasto i zadbać o czystość powietrza na przykład przez nowe nasadzenia drzew których jak na lekarstwo.. powietrze coraz gorsze a miasto nic z tym nie robi. Co gorsza sprzedaje coraz więcej terenów które są własnością miasta A na których teraz rośnie olbrzymią liczba zieleni po to by zapchac dziurę budżetową i mieć jeszcze więcej pieniędzy na pomniki które powietrza nie oczyszcza i nie sprawiają cudowny sposób że wyrosną nam ścieżki rowerowe. Nie rządzą miastem madrzy ludzie.

 • Link do komentarza Zygmunt środa, 20 lutego 2019 21:49 napisane przez Zygmunt

  Ludzie, włączcie myślenie. Strefa nie jest po to by generować jakieś kokosowe zyski dla Miasta, tylko po to, by auta nie parkowały całymi dniami, a się przemieszczały w celu ustąpienia miejsca kolejnym potrzebującym zaparkowania. Tylko jeszcze trzeba bardziej ją usprawnić poprzez wprowadzenie czasówki w centrum, bo już tu tylu o tym pisze, a prezydent albo nie czyta, ( co jest fatalne), albo ma nasze postulaty gdzieś ( co jest jeszcze bardziej katastrofalne).

 • Link do komentarza Kierowca środa, 20 lutego 2019 20:00 napisane przez Kierowca

  Do Mieszkanka . Nie wiem gdzie Pani mieszka ale autobusy kursuja czesciej jak co godzine. A samochod mozna zostawic i pospacerowac. Co do strefy miasto szybko szuka pieniedzy na swoje dlugi i tyle. I tak juz prawie cale stare miasto jest objete strefa parkowania to je zwiekszyli i tyle. Ciekawe kiedy dojda do ulicy 3 maja zeby zlikwidowac psrkowanie z obu stron ulicy. Kwestia cierpliwosci.

 • Link do komentarza majki22 środa, 20 lutego 2019 19:37 napisane przez majki22

  hmm!Widać jak Nasz Prezydent Budzi Miasto,stawia Pomniki i Króliki oraz oświetla Wszystko co Możliwe na Mieście,a jak Brakuje Pieniążków w Kasie Miasta,to Najlepiej Wyciągnąć je od Podatnika i Mieszkańca!brak słów!

 • Link do komentarza Artur Wiernowolski środa, 20 lutego 2019 17:59 napisane przez Artur Wiernowolski

  Czy już do reszty ******** tych co to uchwalili ?? Kto był tak głupi, że coś takiego wymyślił ? Nie dosyć, że dużo rzeczy drożeje z roku na rok, to jeszcze powiększają strefę płatnego parkowania i podnoszą ceny. Stanowczo sprzeciwiam się takiemu postępowaniu i wzywam Ratusz do wycofania się z tego. Strefa powinna być bezpłatna, a transport publiczny darmowy dla właścicieli aut. Nic nie myślą w tym Ratuszu.

 • Link do komentarza szofer środa, 20 lutego 2019 09:49 napisane przez szofer

  Oli, to nie chytry dwa razy traci i nie chodzi o zyski, ale o to, zeby dla potrzebujacych byly zawsze wolne miejsca choc na dwie -trzy godziny. Popieram wniosek na temat poszerzenia strefy, tylko jeszcze centrum trzeba uporzadkowac.

 • Link do komentarza maDka wtorek, 19 lutego 2019 20:48 napisane przez maDka

  a jak jest strefa pod czyims domem,to kto zimą odsnieża chodnik należacy do strefy?Straż miejska ze szypą chodzi??

 • Link do komentarza oli wtorek, 19 lutego 2019 20:47 napisane przez oli

  jak na Michała zrobiono strefę od kościoła do chociszewskiego,to puuustooo tam,wiatr hula po chodniku.Za to auta przeniosły sie na parkowanie w drugiej części ulicy Michała od Chociszewskiego do Żwirki.Idąc tym tropem,jak zrobia strefę na całej ulicy Michała to parkowanie przeniesie sie o krok w strone Budulca,itak dlaej i tak dalej,na Michała nie podejrzewam,że teraz strefa przynosi ambitne zyski.Chytry dwa razy traci,Niestety cierpią na tym również mieszkańcy.Zróbmy strefę pod blokami na Ustroniu i Winiarach.Dlaczego jest nierównośc wobec mieszkańców.Ktoś z centrum pod swoim domem płaci za parkowanie a ci inni juz nie.To chore.Niesprawiedliwe!!

 • Link do komentarza Mieszkanka wtorek, 19 lutego 2019 18:45 napisane przez Mieszkanka

  "Promowanie lokalnego transportu zbiorowego"? Oprócz samochodu, to można liczyć tylko na własne nogi, bo autobusy jeżdżą raz na godzinę i to jeszcze tak, że nie da się zdążyć do pracy...

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 19 lutego 2019 14:15 napisane przez rezigiusz

  Cóż już widzę te zadowolone twarze mieszkańców tych ulic. Wybraliście to teraz macie

 • Link do komentarza vicha2 wtorek, 19 lutego 2019 13:06 napisane przez vicha2

  Przy okazji miasto może zrobi porządek z parkowaniem na 3 Maja na całej długości ulicy,ciekawe czemu tu nie ma strefy parkowania,za dużo gabinetów lekarskich?
  Dzięki takim decyzją 3 Maja czeka armagedon i pole popisu dla SM.

 • Link do komentarza Seba wtorek, 19 lutego 2019 10:29 napisane przez Seba

  No to dzięki panie Budasz za ten parking kolo cmentarza św. Krzyża, który będzie służył całodobowo mieszkańcom Żuław, Rybnej i Świętokrzyskiej, a nie uczestnikom pogrzebów i odwiedzającym groby swoich bliskich. Jak to ładnie można wszystko rozwalić jedną nieprzemyślaną decyzją, prawda? Jest Pan mistrzem świata!

 • Link do komentarza pytajnik wtorek, 19 lutego 2019 10:16 napisane przez pytajnik

  Tak, Basia, Gniezno jest chore. I to od wielu lat, bo poprzednicy jakoś tez nie potrafili docenić Gniezna, jako miasta szczególnej uwagi, które by je rozwinęło. No i teraz mamy, co mamy. Z miasta komisów samochodowych ( czytaj: wraków), staliśmy się miastem hipermarketów. Skutek? Miasto umiera na naszych oczach. Co trzeci sklep jest zamknięty, okna wystawowe świecą pustkami i ofertami "Do wynajęcia". Prezydent z przypadku, bo od lat nie potrafi wykonać żadnego ruchu w kierunku ożywienia miasta. Szczerze mówiąc to także wina wyborców, którzy są byle jacy i wybierają byle jak. Prawdziwy gospodarz powinien być tym, który nadaje kierunek rozwoju miejsca, którym zarządza. To on powinien nadawać kierunek rozwoju, ożywiać i aktywizować śpiące placówki handlowe i gastronomiczne. Ale skoro jedynym pomysłem dynamizowania usług jest kawa dla biedoty za 2 złote, to czego można spodziewać się jeszcze po tej władzy?

 • Link do komentarza zmartwiony mieszkaniec wtorek, 19 lutego 2019 08:58 napisane przez zmartwiony mieszkaniec

  W tym miescie idzie wszystko na żywioł. Brak jakiejkolwiek jednolitej organizacji działania w poszczegolnych problemach. A to np. po 2 zlote kawka dla biednych emerytów i tylko gdzieniegdzie, a to poszerzenie stref, co uważam za celowe, ale zupełnie bez ładu i składu, a to zamykanie ulic bez kompleksowego rozwiązania organizacji ruchu w miescie itd. Ważne, że w tym brudnym miescie są niemniej brudne i zieleniejące króliki, które do królikow tak są podobne, jak konie do koniaku. Dobrze, że swoją barwą są podobne do podłoża, na ktorym stoją, bo niektorych potworków w ogole nie da sie zauważyć.

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 19 lutego 2019 08:45 napisane przez Koryfeusz

  Ciepło się robi to niech ludzie zamiast samochodami do miasta wybiorą pójście pieszo. Z wielu miejsc można do centrum łatwo dotrzeć. Rozumiem oczywiście bardziej oddalone miejsca, ale są autobusy.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane