środa, 06 marca 2019 13:44

Kolejna kamienica odzyska blask

 
Kolejna kamienica odzyska blask źródło: dokumentacja projektowa

Dwa budynki mieszkalne w centrum, w tym jedna, kilkupiętrowa kamienica, doczekają się nowych elewacji. Wykonawca będzie miał czas na remont do jesieni br.

Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie remontu budowlanego, polegającego na renowacji elewacji nieruchomości, wchodzących w skład komunalnego zasobu Miasta Gniezna. 

Pierwszy z budynków, który zostanie poddany remontowi, to trzypiętrowa kamienica przy ul. Czystej 2. Została wzniesiona pod koniec XIX wieku, a od 1956 roku ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków. Remont elewacji obejmie front budynku, odkryte ściany boczne oraz od strony podwórza. Brakujące lub uszkodzone elementy detali architektonicznych, nadające budynkowi jego formę stylu eklektycznego, zostaną odtworzone. 

Drugim obiektem, który ma otrzymać nową elewację, jest budynek przy ul. Warszawskiej 21. Nie jest on zabytkiem, ale znajduje się w obszarze historycznego układu urbanistycznego. Przed wojną mieściła się w nich jedna z siedzib fabryki karoserii i powozów braci Waberskich, a od strony ulicy znajdowały się duże, przestronne okna wystawowe. Obecnie budynek pełni funkcję mieszkalną. Również i on poddany zostanie remontowi elewacji. 

Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie miał czas do połowy października br. na ukończenie wszystkich prac.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Marco piątek, 08 marca 2019 07:46 napisane przez Marco

  Szofer ma rację . Parterowe budyneczki w centrum miasta nie będące zabytkami, powinny być zastąpione budynkami wyższymi. Albo, jeśli to jest konieczne ( z uwagi na potrzeby komunikacyjne) zastąpione przez nowe rozwiązania komunikacyjne dla Gniezna

 • Link do komentarza Ola czwartek, 07 marca 2019 12:58 napisane przez Ola

  Na Żuławach kilka zabytkowych kamienic prosi się o natychmiastowe działanie.

 • Link do komentarza szofer czwartek, 07 marca 2019 07:52 napisane przez szofer

  Kompletnie nieprzemyslana decyzja, ale w tym urzedzie tak się dzieje od kilku lat. Budynek na Warszawskiej powinien byc dawno rozebrany łącznie z tym z narożnika. To wyrzut w centrum miasta, tam musi być rondo, bo to co się dzieje na Kosciuszki woła o pomstę do nieba.

 • Link do komentarza obeserwatorka środa, 06 marca 2019 15:49 napisane przez obeserwatorka

  albo wykonawca już jest wybrany, albo jest kiepski, bo jaki rzetelny wykonawca tego typu prac nie ma planu do końca roku??

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane