Jesteś tutaj:Gospodarka Trwa odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego
środa, 13 marca 2019 09:35

Trwa odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego

 
Trwa odwiert w poszukiwaniu gazu ziemnego źródło: Gmina Kłecko

Przez około pół roku PGNiG prowadzić będzie prace wiertnicze przy otworze poszukiwawczym, zlokalizowanym pomiędzy Gnieznem a Kłeckiem. Jego lokalizacja to wynik badań, przeprowadzonych kilka lat temu.

W 2012 i 2014 roku na terenie powiatu oraz Gniezna, prowadzone były analizy sejsmiczne, które pozwoliły na ustalenie możliwości istnienia złóż ropy lub gazu ziemnego. Na podstawie uzyskanych wyników zadecydowano o tym iż na terenie gminy Kłecko, niedaleko Pruchnowa (przy drodze wojewódzkiej) zostaną dokonane prace wiertnicze. 

Jak informuje PGNiG: - Celem odwiertu jest zbadanie budowy geologicznej terenu, w szczególności rozpoznanie występujących tu utworów czerwonego spągowca pod kątem występowania złóż gazu ziemnego. Planowana głębokość otworu wynosi 5200 m. Jak informuje PGNiG, na terenie odwiertu zlokalizowane zostało urządzenie wiertnicze Bentec 450, o maksymalnym udźwigu 450 ton. Urządzenie to jest wyposażone w maszt o wysokości 43 m, który jest widoczny z dużej odległości. 

PNGiG uspokaja mieszkańców, których widok maszyn oraz konstrukcji mógł zaniepokoić: - Prace wiertnicze mogą powodować pewne tymczasowe niedogodności, takie jak odgłosy urządzeń, zwiększony ruch samochodowy, czy nocne oświetlenie placu wiertniczego. Przepisy i specyfika prowadzonych operacji wymaga prowadzenia prac w systemie całodobowym - informuje, zapewniając iż mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, gdyż prace nie zagrażają zdrowiu oraz środowisku naturalnemu.

Jednocześnie spółka przeprasza za ewentualne niedogodności, jakie pojawią się z tytułu prowadzonego odwiertu. Ten zaś rozpoczął się w lutym i potrwać ma jeszcze około pół roku. Po tym czasie urządzenia zostaną zdemontowane.

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Koryfeusz piątek, 15 marca 2019 09:07 napisane przez Koryfeusz

    jojo, ale w tym przypadku to jest przecież kontratyp, czyli wyłączenie odpowiedzialności. To tak samo jak w Sylwestra gdy nikt nie nakłada mandatów za zakłócanie spokoju wobec ludzi odpalających fajerwerki. W przypadku odwiertu mamy do czynienia z badaniami, a więc odpowiedzialność z przepisów kodeksu wykroczeń jest wyłączona. Co najwyżej roszczeń za jakieś szkody można dochodzić w procesie cywilnym. Poza tym zabudowania wcale nie są tak blisko tej konstrukcji, wokół odwiertu przeważnie same pola, więc już nie panikujcie z tym zakłócaniem spokoju.

  • Link do komentarza jojo środa, 13 marca 2019 21:19 napisane przez jojo

    Przepisy mówią również o zakłócaniu spokoju i porządku publicznego oraz spoczynku nocnego. W jaki sposób PGNiG zadośćuczyni niedogodnościom poniesionym przez okolicznych mieszkańców?

  • Link do komentarza marco środa, 13 marca 2019 13:37 napisane przez marco

    Jak zamiast gazu ziemnego pierwsza z otworu poszukiwawczego zacznie wydostawać się gorąca woda w Kłecku powstanie kryty basen z wodami termalnymi . Hura

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane