Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 marca 2019 12:18

Droga do Wrześni bez szans na realizację?

 
Droga do Wrześni bez szans na realizację? źródło: Google Street View

Dokumentacja czeka od 12 lat, ale pieniędzy ciągle brak. Przewidywana jeszcze rok temu możliwość poprawienia warunków drogowych na odcinku DK 15 z Gniezna do Czeluścina oddala się w czasie.

Przed rokiem radni miejscy spotkali się z zarządcami dróg, przebiegającymi przez Gniezno. W trakcie posiedzenia komisji przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakładał, że w 2018 roku dokonana zostanie aktualizacja dokumentacji projektowej, która pozwoli na realizację inwestycji w latach 2019-2020. Niestety, wiele wskazuje na to iż nie uda się tego wykonać w najbliższych dwóch latach, a może i dłużej.

Informację o aktualnych założeniach inwestycyjnych przekazał na piątkowym posiedzeniu powiatowej Komisji Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska kierownik gnieźnieńskiego rejonu GDDKiA Wojciech Dams. Aktualnie w planach jest realizacja dwóch zadań - przebudowa drogi krajowej nr 15 na odcinku z Gniezna do Czeluścina, obejmująca wykonanie poszerzenia drogi, korekt odwodnienia na całej długości wraz z poprawą bezpieczeństwa na odcinkach przebiegających przez Żydowo (sygnalizacja świetlna) i Szczytniki Czerniejewskie oraz rozbudowa drogi krajowej nr 15 na odcinku Trzemeszno - granica województwa, obejmująca budowę ciągu pieszo-rowerowego na fragmencie Trzemeszno - Lubin.

- Z przykrością muszę powiedzieć, bo zawsze ostrożnie się w tym temacie wypowiadałem, że mimo iż zawsze wierzyłem iż niektóre inwestycje uda się zrealizować, tak w tej chwili patrzę na to pesymistycznie. Wynika to z tego iż posiadamy na oba te odcinki dokumentację. Dokumenty na pierwszy z fragmentów z Gniezna do Czeluścina leży już od dwunastu lat w szafie i ciągle ten plan jest przekładany i przekładany. Ostatnio bardzo optymistycznie się wyraziłem, bowiem w 2018 roku miano zaktualizować dokumentację, a w 2019 ruszyć z budową. Teraz muszę powiedzieć iż w 2019 roku na pewno nie będzie aktualizowanej dokumentacji. Co będzie w następnych latach, trudno powiedzieć - przekazał Wojciech Dams. Jak dodał, odcinek od Trzemeszna do granicy województwa ma gotową dokumentację od około 8 lat i sytuacja jest podobna: - Mieliśmy informację tydzień temu, że prawdopodobnie zostanie to w tym roku zrobione łącznie z budową ścieżki rowerowej, jednak inwestycja została skreślona i dokumentacja także nie będzie uaktualniana. Z przykrością muszę powiedzieć iż w 2019 roku nie zrobimy nic - zakończył pesymistycznie kierownik.

O tym, jak wygląda podróż na odcinku drogi krajowej nr 15 z Gniezna do Czeluścina wie każdy, kto przemieszcza się tą trasą nawet sporadycznie. Fragment położony na terenie powiatu wrzesińskiego wykonano już kilka lat temu i już wówczas mówiło się o konieczności dokończenia tej inwestycji na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Być może 12 lat to wciąż za mało, by znaleźć odpowiednie środki na dokończenie inwestycji, choć nie należy ukrywać iż dla GDDKiA priorytetem są wciąż drogi ekspresowe oraz obwodnice, realizowane na terenie całego województwa. Niemniej, czas oczekiwania na inwestycję nadwyręża cierpliwość wielu mieszkańców oraz samorządowców. Szczególnie mowa tu o trzech zadaniach, na które wszyscy czekają - poprawa warunków bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Szczytnikach Czerniejewskich, sygnalizacji świetlnej w Żydowie oraz budowa ścieżki rowerowej z Gniezna do Cielimowa i dalej do Żydowa.

9 komentarzy