Jesteś tutaj:Gospodarka Zdewastowany hotel trafi na licytację komorniczą
piątek, 05 kwietnia 2019 09:46

Zdewastowany hotel trafi na licytację komorniczą

 
Zdewastowany hotel trafi na licytację komorniczą archiwum redakcji

Czy zrujnowany obiekt, który w początkach swojego istnienia uchodził za najlepszy hotel w Gnieźnie, odzyska swój blask? Wszystko zależy od nowego właściciela, który w maju będzie miał szansę nabyć prawo użytkowania wieczystego.

Obiekt położony przy ul. Strumykowej stanowi zmorę w oczach wielu - klubu MKS Mieszko Gniezno i GOSiR-u, które to goszczą drużyny przyjezdne przy wspomnianej ruinie. Dla służb takich jak policja czy straż miejska budynek ten stanowił przyczynę licznych interwencji (bezdomni, wandale), a w przypadku strażaków spędzał sen z powiek przy licznych pożarach. Miasto i Starostwo również powoli przegryzało ten problem - to pierwsze chciało pozbyć się wstydliwej wizytówki, a to drugie rozwikłać problem własnościowy. Oto bowiem obiekt przy ul. Strumykowej przez lata pozostawał w gestii firmy (posiadającej akt użytkowania wieczystego, wydany w latach 90.), która w ostatnim okresie za nic miała dbałość o jego stan. Ostatecznie problem ten zdołano w końcu rozwiązać i teraz cały budynek trafi na licytację komorniczą.

Nieruchomość położona jest na działce o powierzchni 0,2613 hektara, na której zlokalizowany jest kilkupiętrowy gmach hotelu, pobudowanego w latach 80. XX wieku. W zasadzie do początku obecnej dekady obiekt w pełni wykorzystywany był jako punkt noclegowy, choć w ostatnich latach jego standard stale się obniżał (w stosunku do pozostałych tego typu punktów istniejących na terenie Gniezna). Ostatecznie około cztery lata temu został zamknięty, a po pewnym czasie w środku zaczęli się pojawiać pierwsi bezdomni oraz wandale. Tymczasem na jaw wyszła informacja iż nieruchomość znajduje się w hipotece i dług jest tak duży, że ewentualnym jej przejęciem oraz spłaceniem nie jest nikt zainteresowany. Teraz budynek wewnątrz jest całkowicie zdemolowany i pozbawiony w zasadzie wszelkiego wyposażenia wraz z oknami, ale sama konstrukcja jest w dobrym stanie technicznym. 

Wartość rynkowa nieruchomości wynosi obecnie 1 217 966 złotych. Cena wywołania wynosi 3/4 wspomnianej kwoty, tj. 913 474,50 złotych. Termin licytacji prawa użytkowania wieczystego wyznaczono na 17 maja 2019 roku, przy czym rękojmia uprawniająca do udziału wynosi 121 796,60 złotych. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Marco wtorek, 09 kwietnia 2019 07:27 napisane przez Marco

  Urzędas. A kto teraz utrzymuje te stadiony i boiska na Strumykowej ? Czy nie miasto Gniezno ? Kto daje pieniądze na utrzymanie tych obu boisk i śmiesznych klubów? ( po 20 000 na każdy czy więcej )? A czy boiska szkolne nie mogą być dla wszystkich gnieźnian dostępne w godzinach popołudniowych ? Muszą być pozamykane na klucz? A Orliki jak funkcjonują ? A gdy chodzi o ilość dzieci to przypatrz się, ile bloków buduje się teraz przy ulicy Orzeszkowej. Ile domów jednorodzinnych buduje się przy nowo wytyczonych ulicach w okolicach torów do Poznania. Nie pisz wobec tego bzdur że nowa szkoła dla Dalek i Skiereszewa II nie jest potrzebna ! A zobacz też przy okazji jak szczątkowo w godzinach przedpołudniowych jest wykorzystywana sala gimnastyczna na "Uniwersytecie" , którego dni w Gnieźnie są juz policzone.

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 08 kwietnia 2019 11:06 napisane przez urzędas

  Marco. twoja lista życzeń jest niepełna. Warto o wiele więcej wszystkiego dla Gniezna, ale zanim napiszesz kolejną litanię, dopisz proszę, kto ma za to wszystko płacić i z jakich środków te inwestycje realizować. Wesołe Miasteczko potrzebuje nie metrów, a hektarów i drugie tyle na parking, więc jak widzę nie masz zielonego pojęcia o projektach . A jeżeli chodzi o szkołę, to ja się pytam ciebie, dla kogo ona miałaby w tym miejscu być? Czy są wykonane badania demograficzne w Gnieźnie na najbliższe 25-35 lat? Nie? Bo ja o takich nie słyszałem, ale z samych obserwacji wynika, że za kilka lat już istniejących szkół będzie już za wiele. Po prostu Gniezno się kurczy i to w radykalnie spadających liczbach. pozostają przede wszystkim emeryci, także wielu mniej zaradnych, a i dzieci nie przybywa, a raczej maleje ich liczba. A twój pomysł o "przerabianiu" nic nie wartej ruiny na szkołę jest tak groteskowy, że może nawet nie warto z tobą podejmować żadnej dyskusji. I o tych boiskach "za darmo"! Nie ma nic "za darmo"! Utrzymywanie takich boisk jest w eksploatacji kosztowne i nie stać na to Miasta, by je utrzymywać np. tylko dla jakiejś wyimaginowanej szkoły. Takie boiska muszą służyć szerokiej działalności sportowej i musza być maksymalnie wykorzystywane.

 • Link do komentarza humanista poniedziałek, 08 kwietnia 2019 10:48 napisane przez humanista

  Właściciel zrobił dobry biznes !?

  "Numer hipoteki (roszczenia) 3 13
  Napis WPISY DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO I WŁASNOŚCI BUDYNKU STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ
  Rodzaj hipoteki (roszczenia) HIPOTEKA UMOWNA ŁĄCZNA
  Suma (słownie), waluta 14250000,00 (CZTERNAŚCIE MILIONÓW DWIEŚCIE PIĘĆDZIESIĄT TYSIĘCY) ZŁ
  Wierzytelność i stosunek prawny (numer wierzytelności / wierzytelność, stosunek prawny) Lp. 1. 1 KREDYT, ODSETKI, OPŁATY I PROWIZJE ORAZ INNE KOSZTY KREDYTU, UMOWA NR U0002732320365 Z DNIA 14-11-2014R.
  Lp. 2. 2 KREDYT, ODSETKI, OPŁATY I PROWIZJE ORAZ INNE KOSZTY KREDYTU, UMOWA NR U0002732331197 Z DNIA 14-11-2014R
  Inne informacje HIPOTEKA OBCIĄŻA TAKŻE NIERUCHOMOŚCI, DLA KTÓRYCH SĄD REJONOWY W KOŚCIANIE V WYDZIAŁ KSIĄG WIECZYSTYCH PROWADZI KSIĘGI WIECZYSTE O NR : PO1K/00046916/7, PO1K/00045595/3 ORAZ PO1K/00045664/8.
  Wierzyciel hipoteczny
  Inna osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną (nazwa, siedziba, REGON) Lp. 1. ALIOR BANK S.A., WARSZAWA, 14138714200000

  Lp. 2. --- Nr podstawy wpisu
  Numer hipoteki (roszczenia) 4 15
  Napis WPISY DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO I WŁASNOŚCI BUDYNKU STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ
  Rodzaj hipoteki (roszczenia) HIPOTEKA PRZYMUSOWA
  Suma (słownie), waluta 4000000,00 (CZTERY MILIONY) ZŁ
  Wierzytelność i stosunek prawny (numer wierzytelności / wierzytelność) Lp. 1. 1 ZABEZPIECZENIE KARY GRZYWNY I OBOWIĄZKU NAPRAWIENIA SZKODY
  Wierzyciel hipoteczny
  Skarb Państwa (nazwa, siedziba, rola instytucji) Lp. 1. SKARB PAŃSTWA - PROKURATURA REJONOWA POZNAŃ-STARE MIASTO, POZNAŃ, ORGAN REPREZENTUJĄCY SKARB PAŃSTWA

  Lp. 3. --- Nr podstawy wpisu
  Numer hipoteki (roszczenia) 5 19, 20, 21, 22, 23
  Napis WPISY DOTYCZĄCE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO I WŁASNOŚCI BUDYNKU STANOWIĄCEGO ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ
  Rodzaj hipoteki (roszczenia) HIPOTEKA PRZYMUSOWA
  Suma (słownie), waluta 132502,00 (STO TRZYDZIEŚCI DWA TYSIĄCE PIĘĆSET DWA) ZŁ
  Wierzytelność i stosunek prawny (numer wierzytelności / wierzytelność) Lp. 1. 1 ZALEGŁOŚCI Z TYTUŁU PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI OD OSÓB PRAWNYCH ZA LATA: 2015, 2016, 2017 WRAZ Z ODSETKAMI ZA ZWŁOKĘ
  Wierzyciel hipoteczny
  Jednostka samorządu terytorialnego (związek międzygminny) (nazwa, siedziba, REGON) Lp. 1. MIASTO GNIEZNO, GNIEZNO, 630189018 "

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 08 kwietnia 2019 07:16 napisane przez Marco

  Jak mówicie że nie warto kupować tego byłego hotelu by zrobić w tym obiekcie hostel, to sprzedajcie też ten stadion "Mieszka". Przecież on też jest wykorzystywany najwyżej dwa razy w tygodniu ! Lepiej na tym terenie zbudować stacjonarne Wesołe Miasteczko !! A pomyślał ktoś też o tym , że ta strona "Skiereszewa" i "Dalek" potrzebuje własnej szkoły podstawowej !!! Przecież Trójka pęka już w szwach . Nawet zajęcia dla dzieci zaczynają się w tej Trójce już o 7. 30 a nie o 8.00. A jak by powstała w tym obiekcie szkoła. podstawowa to maiłaby ona już własne dwa boiska . I to za darmo !!!! To co może warto kupić jednak ten budynek. ?! Nowa szkoła kosztowała by wtedy o połowę mniej. Zobaczcie jak dobrze funkcjonuje szkoła społeczna przy Orzeszkowej !! A tamten budynek jak go ktoś kupował tez był ruiną .

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 07 kwietnia 2019 22:07 napisane przez urzędas

  Ten "hotel" to wyrzut jak czyrak na ciele systemu komunistycznego. Byle co, byle jak, nie wiadomo po co, nie wiadomo dla kogo itd.itd. Potem już tylko ruina, jak to w gospodarce niczyjej i mamy efekty. Sprzedaż rozwalającego się dziadostwa, które nie spełniało żadnych norm była jedynym wyjściem z tego całego interesu i była jedyną formą ucieczki przed potwornymi kosztami z budżetu Miasta. Dla mnie dzisiaj ważniejszą odpowiedzią byłaby odpowiedź na pytanie, kto i w jakich okolicznościach udzielił wysokiego kredytu nowemu nabywcy pod zastaw tej rudery?

 • Link do komentarza Koryfeusz niedziela, 07 kwietnia 2019 10:41 napisane przez Koryfeusz

  Ten hotel został zniszczony przez obecny system społeczno-gospodarczy, z którym nikt nic nie chce zrobić. Prywatyzacje, liberalizm rynkowy i podporządkowanie się prawom ekonomicznym zamiast te prawa podporządkować ludziom, to wszystko doprowadziło do tego. Nie tylko w Gnieźnie tak jest. Rząd doraźnie zajmuje się polityką socjalną, a zapomina o konieczności zmiany całego systemu społeczno-gospodarczego. Ile jeszcze wartościowych nieruchomości ma być zniszczonych? Ten cały system to efekt rządów Balcerowicza i liberałów z Platformy oraz innych ugrupowań. Co prawda ich rządy się skończyły i odbudujemy demokrację, ale system niestety pozostał.

 • Link do komentarza Julian niedziela, 07 kwietnia 2019 10:22 napisane przez Julian

  Niedouczeni to są komentujący jak TIGER. Ustawa o przekształcaniu użytkowania wieczystego dotyczy nieruchomości mieszkaniowych !!! nie hoteli

 • Link do komentarza humanista niedziela, 07 kwietnia 2019 06:40 napisane przez humanista

  TIGER/ to co piszesz o U M , to można pisać tylko po napoju Tiger.

  "Komornik Sądowy


  przy Sądzie Rejonowym w Gnieźnie

  Przemysław Górny

  Kancelaria Komornicza, Pocztowa 9, Gniezno, 62-200 Gniezno

  tel. (61)4292555 / fax. (61)4292555

  Sygnatura: Km 2021/17

  OBWIESZCZENIE O PIERWSZEJ LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI


  Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Gnieźnie Przemysław Górny na podstawie art. 953 kpc podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 17-05-2019 o godz. 09:00 w budynku Sądu Rejonowego w Gnieźnie z siedzibą przy Franciszkańska 9/10, 62-200 Gniezno, pokój 36, odbędzie się pierwsza licytacja użytkowania wieczystego nieruchomości należącej do dłużnika: Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Hotelarskie ART-GASTRO Sp. zo.o., położonej przy Strumykowa 11, 62-200 Gniezno, dla której Sąd Rejonowy w Gnieźnie Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze PO1G/00021490/9.
  Opis nieruchomości:
  Działka gruntu nr 5/9 o pow. 0,2613ha obręb 0001 w Gnieźnie przy ul. Strumykowej 11 wraz z budynkiem hotelowym dla której Sąd Rejonowy w Gnieźnie Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze KW [NKW PO1G/00021490/9]. Właścicielem nieruchomości gruntowej stanowiącej działkę gruntu nr 5/9 o powierzchni 0,2613 ha, jest dłużnik tj. Przedsiębiorstwo Gastronomiczno - Hotelarskie ART - GASTRO sp. z o.o., natomiast właścicielem gruntu jest Skarb Państwa. Dobry dojazd samochodem, do centrum miasta, szkoły, ciągów handlowych ok. 2km. Sąsiedztwo stanowi obiekt sportowy – boiska sportowe do gry w piłkę nożną i boisko lekkoatletyczne, klasztor, akademik, a dalej działki zabudowane budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi. Uzbrojenie w ulicy – prąd, wodociąg, kanalizacja sanitarna. Działka nr 5/9 posiada kształt regularny, korzystny, o kształcie prostokąta. Ukształtowanie terenu mocno zróżnicowane. Działka zabudowana budynkiem hotelu – z jednej strony budynek 2-piętrowy, od drugiej strony 5-kondygnacyjny. Działka w części ogrodzona. Teren działki utwardzony częściowo pozbrukiem. Budynek niepodpiwniczony, zbudowany w technologii tradycyjnej w 1987 roku, przebudowywany w 2001r. Powierzchnia użytkowa: 2013,60m2.

  Suma oszacowania wynosi 1 217 966,00 zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 913 474,50 zł. Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 121 796,60 zł. Rękojmia powinna być złożona w gotówce albo w książeczce oszczędnościowej zaopatrzonej w upoważnienie właściciela książeczki do wypłaty całego wkładu stosownie do prawomocnego postanowienia sądu o utracie rękojmi. Rękojmię można uiścić także na konto komornika: PKO BP S.A. 46 10204027 0000 1802 1165 9192.najpóźniej w dniu poprzedzającym licytację."

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 07 kwietnia 2019 00:22 napisane przez urzędas

  Miasto pozbywa się niechcianych obiektów, których nigdy tak de facto nie potrzebowało do szczęścia, a wy tu niektórzy proponujecie Miastu kupno zdewastowanej i nic nie wartej ruiny. Miasto nie może i nie powinno prowadzić żadnej działalności gospodarczej i nigdy nie powinno być właścicielem hotelu. Nawet przez spółkę, bo np. jak hotel na Jolenty wygląda, każdy widzi. Jak długo jeszcze da się to ciągnąć, Bóg jeden jedyny wie................

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach sobota, 06 kwietnia 2019 21:18 napisane przez urzednikpogodzinach

  Tiger, no może właśnie ty lepiej się doucz, na jakich zasadach likwidowana jest instytucja wieczystego użytkowania. A potem zabierz głos...

 • Link do komentarza Marcin sobota, 06 kwietnia 2019 21:11 napisane przez Marcin

  Nawet gdyby miasto kupiło ten obiekt za 1zl. To remont pochlonolby kilka milionów. Nie wiadomo też czy już nie jest zasłużony. Po co nam hotel dla sportowców? Myślę że w mieście są ważniejsze sprawy do zalatwienia. Mamy infrastrukturę hotelowa i myślę że nie jest najgorsza. Pzdr

 • Link do komentarza TIGER sobota, 06 kwietnia 2019 13:33 napisane przez TIGER

  Nie ma już czegoś takiego jak ,, wieczyste użytkowanie ''. Od jakiegoś czasu jest ustawa, która zniosła taką własność. Grunt oraz nieruchomość stanowią jedną całość. Albo kupuje się nieruchomość wraz z gruntem albo wcale. Urzędnicy Miasta Gniezno albo niedouczeni albo ktoś tu popełnił kolosalny błąd. Za który oczywiście można pozwać do Sądu w pewnych okolicznościach.

 • Link do komentarza kibol piątek, 05 kwietnia 2019 23:59 napisane przez kibol

  Dlaczego UM sam nie kupi tego obiektu? Czy praca prezydenta Gniezna polega tylko na - sprzedam-wynajmę-dzierżawa wieczysta???????????

 • Link do komentarza patriota lokalny piątek, 05 kwietnia 2019 22:34 napisane przez patriota lokalny

  Kazdy kto to kupi będzie żałował. Pieniądze wyrzucone w błoto. Do Gniezna nie przyjeżdżają żadne grupy turystyczne z noclegiem! Czy władze tego naprawdę nie zauważają? Hotele zioną pustkami, narzekają restauratorzy, Gniezno oprócz katedry nie ma nic do zaproponowania i przestańcie pisać, że jakieś imprezy kulturalne ( często niestety pseudokulturalne) zatrzymają turystę w Gnieźnie na dłużej. Kierownictwu miasta powinno zależeć na napływie , wręcz najeździe turystów do pierwszej stolicy Polski i to własnie ono powinno inspirować, wręcz uaktywniać wszelkie możliwe działania na rzecz rozbudzenia tej zasypiającej na sen wieczny mieściny. No, ale po wygranych wyborach jak widać usypiają także ci, których część gnieźnian obdarzyła jakiś tam zaufaniem. Po co się wysilać? Przecież i tak mają pięć lat spokoju!

 • Link do komentarza igrek piątek, 05 kwietnia 2019 20:03 napisane przez igrek

  Remont pewnie pięć razy taki drogi, jak cena kupna

 • Link do komentarza Marco piątek, 05 kwietnia 2019 16:50 napisane przez Marco

  Ten obiekt powinno zakupić miasto Gniezno by urządzić w tym obiekcie hotel dla sportowców LECH 2 lub schronisko szkolne z prawdziwego zdarzenia ! W końcu Gniezno chce zatrzymać u siebie wycieczki szkolne na dłużej niż 3 godziny czy nie ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane