Wydrukuj tę stronę
środa, 17 kwietnia 2019 13:27

PKM większa o gnieźnieńskie samorządy

 
PKM większa o gnieźnieńskie samorządy archiwum redakcji

W miniony wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podpisano porozumienie z samorządami gmin i powiatów, leżących na trasie z Poznania do Gniezna.

Dokumenty w sprawie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej podpisali przedstawiciele gminy Łubowo, a także Miasta Gniezna oraz Powiatu Gnieźnieńskiego wraz z pozostałymi samorządowcami reprezentującymi ośrodki znajdujące się na linii w kierunku stolicy Wielkopolski, a także wicemarszałek Wojciech Jankowiak oraz wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Założeniem PKM, o którym informowaliśmy już półtora roku temu, jest realizacja regularnych połączeń kolejowych na trasach wiodących ze wszystkich kierunków do Poznania, realizowanych przez UMWW (Koleje Wielkopolskie). Zakłada to wsparcie finansowe, realizowane przez poszczególne samorządy. Porozumienie, które zostało podpisane w miniony wtorek 16 kwietnia, ma charakter deklaratywny, ale nie rodzi jeszcze żadnych konsekwencji finansowych. O tym zadecydują teraz rady poszczególnych samorządów.

PKM ma być proporcjonalnie współfinansowane na poziomie: UMWW 80-85%, powiaty 5 - 6,6% i gminy 10 - 13,4%. Brak solidarnego współfinansowania oznaczać ma ograniczenie o ustaloną liczbę par pociągów. Porozumienie z pierwszymi zainteresowanymi jednostkami samorządu terytorialnego, dla których pociągi zostaną uruchomione w 2018 roku, ma zostać podpisane w grudniu br.

PKM zaczęła funkcjonować w czerwcu ubiegłego roku i zgodnie z założeniami, objęła początkowo cztery linie - w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. Zgodnie z założeniami z 2017 roku, linia z Poznania do Gniezna ma zostać objęta włączeniem do PKM w 2021 roku. 

Galeria

3 komentarzy