Wydrukuj tę stronę
czwartek, 25 kwietnia 2019 12:29

Będą konsultacje ws. ścieżek rowerowych na terenie Gniezna

 
Będą konsultacje ws. ścieżek rowerowych na terenie Gniezna archiwum redakcji

Firma Stadtraum Polska podejmie się wykonania koncepcji tras rowerowych, które zostaną wytyczone na terenie Gniezna. Dokument ma powstać do grudnia br.

W ciągu pięciu lat planowane jest wykonanie kilkudziesięciu kilometrów ścieżek rowerowych, które połączone mają zostać z istniejącymi już na kilku ulicach szlakami. Głównym założeniem ma być swojego rodzaju "szkielet" trzech tras, na których miałaby się oprzeć przygotowywana koncepcja. Tą zaś zajmie się firma Stadtraum Polska Sp. z o.o., która wykona ją do 13 grudnia 2019 roku za kwotę 131 853 złotych.

- Chcemy kierować się najlepszymi praktykami i nie uważam, że my urzędnicy wiemy wszystko najlepiej, stąd też do naszego zespołu zaprosiłem wiele osób, a więc naszych urzędników, ale również profesjonalistów zajmujących się na co dzień przygotowywaniem koncepcji ścieżek rowerowych oraz osoby korzystające z tego. W kwietniu powołałem zespół, który ma zająć się koordynacją, opracowania i wykonania dróg rowerowych. Pomyśleliśmy o wszystkich zarządcach dróg oraz wszystkich tych użytkownikach, którzy poruszają się na nich - przyznał prezydent Tomasz Budasz. 

Planowane, główne trasy rowerowe to licząca prawie 9 km droga Wschód-Zachód z ul. Orzeszkowej, Cienistą, Piotrowskiego, Dalkoską, Kościuszki, Lecha, Sobieskiego i Roosevelta. Drugą jest licząca 8,3 km trasa Północ-Południe z Gdańskiej przez Wiadukt Solidarności, Żwirki i Wigury, Sobieskiego, Lecha, Kościuszki, Dworcową, Warszawską i Wrzesińską. Trzecia, wstępna, liczyć ma 32 km i obejmuje trasę dookoła Gniezna, ale w granicach miasta (poniżej grafika).

- Będziemy opracowywać koncepcję, która opiera się już na pewnych przemyślanych trasach, ale naszym zadaniem będzie również spowodowanie, by włączyć jak najwięcej ulic wewnątrz miasta, aby mieszkańcy mogli dotrzeć do tych tras poprzez utworzenie atrakcyjnej infrastruktury rowerowej czy rozwiązania, organizacji ruchu itp. Przygotujemy te rozwiązania tak, by zapewnić pięć cech, aby było wszystko spójne, bezpośrednie, atrakcyjne, wygodne i bezpieczne - mówił Aleksander Sagan z firmy Stadtraum Polska.

Harmonogram prac zakłada iż we wrześniu-październiku 2019 roku powstaną konsultacje społeczne, a cała koncepcja będzie gotowa we wspomnianym wyżej terminie - grudniu 2019 roku. Na jej podstawie przygotowywane będą projekty techniczne, w tym także budowlane i zmiany organizacji ruchu w zakresie dwóch tras: północ-południe i wschód-zachód, co będzie realizowane w latach 2020-2021. Realizacja tego zadania ma nastąpić w latach 2021-2022. Dalsze etapy realizacji przewidywane są do 2023 roku. W maju br. uruchomiona ma zostać strona internetowa z informacjami o postępie prac oraz możliwością zgłaszania uwag przez mieszkańców. 

Galeria

10 komentarzy