Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 kwietnia 2019 10:09

Oświadczenie dewelopera ws. wypowiedzi na komisji

 
Oświadczenie dewelopera ws. wypowiedzi na komisji archiwum redakcji

W odniesieniu do artykułu, stanowiącego relację z Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, w trakcie której padły zarzuty pod adresem jednego z gnieźnieńskich deweloperów, zainteresowany postanowił odnieść się do wypowiedzianych słów.

W odniesieniu do naszego ostatniego artykułu "Mieszkańcy powinni pozwać dewelopera", opublikowanego w minioną środę, do wypowiedzi radnych oraz wiceprezydenta zdecydował się odnieść inwestor, wobec którego kierowane były wspomniane zarzuty.

Wg ustawy z dnia 07.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Art. 15. 1. “Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych.”

Osoby budujące domy jednorodzinne i wielorodzinne wykonują na własny koszt przyłącza i sieć tylko na terenie własnych działek.
 
Projekt sieci wodociągowej i kanalizacyjnej został wykonany dla Wodociągów już w marcu 2016. Na podstawie tego projektu została wykonana przez PWiK tylko sieć wodociągowa. Wg załączonego pisma PWiK poinformowało mnie że sieć kanalizacyjna mogła być wykonana w 2017r. Później termin został wydłużony i wg pisma nr TTO/PW/037447/2016 PWiK rozbudowa sieci kanalizacyjnej została zaplanowana na 2019 r. Trzeci raz przesunięto wykonanie sieci na 2020r. Jakiś urzędnik uznał że mimo wcześniejszych zapewnień w latach 2017-2019 ważniejsze jest wykonanie kanalizacji do pojedynczych domków jednorodzinnych zamiast do 76 mieszkań. Rozpoczętej budowy 76 mieszkań nie można było przesunąć o kilka lat, dlatego na działce jest tymczasowa przepompownia ścieków. Przepompownia wymaga bieżącej konserwacji w wyniku wrzucania śmieci. Konserwacja przepompowni nie będzie wymagana dopiero po podłączeniu do nowej kanalizacji w ulicy.
 
W związku z przesuwaniem terminu wykonania sieci przez PWiK zaproponowałem że pożyczę im w tym roku kwotę potrzebną na wykonanie sieci ale nie przyjęto mojej propozycji. Nie chciałem żadnych odsetek od pożyczki na wykonanie sieci. Mam wycenę czterech firm i koszt wykonania sieci kanalizacyjnej, przecisku i nowej nawierzchni wynosi łącznie około 400 tys. zł netto. Wodociągi zwróciły by mi tylko 227 tys. zł. Nie zgadzam się zrobić sieci, przecisku i nowej nawierzchni w drodze publicznej jako darowizny dla PWiK na kwotę około 173 tys. zł. Do zaprojektowanej sieci kanalizacji będą podłączone także planowane mieszkania na terenie byłego boiska stanowiącego własność Urzędu Miejskiego a nie tylko budynek który oddałem do użytku. Wg ustawy wymienionej na początku mojego wyjaśnienia PWiK zapewnia budowę urządzeń kanalizacyjnych w drodze publicznej a nie prywatne osoby. Mieszkańcy płacą standardowe opłaty za odbiór ścieków mimo że nie ma sieci kanalizacyjnej przy budynku.
 
W związku z powyższymi wyjaśnieniami czytelnicy będą mieli szerszy pogląd na sprawę. Może uda się ustalić osobę która odpowiada za wielokrotne przesunięcie terminu wykonania sieci kanalizacyjnej w drodze publicznej Konopnickiej.

Andrzej Kostrzewski

Galeria

11 komentarzy