środa, 08 maja 2019 15:38

Szpital zaciągnie kredyt na 50 mln złotych

 
Szpital zaciągnie kredyt na 50 mln złotych archiwum redakcji

Rada Społeczna Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, przy akceptacji Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, podjęła decyzję o zaciągnięciu kredytu w kwocie 50 mln zł na sfinalizowanie rozbudowy szpitala.

Jak poinformowało Starostwo Powiatowe, decyzja w tej sprawie została poprzedzona półroczną analizą wszelkich możliwych rozwiązań o charakterze prawno-ekonomicznym, których celem było znalezienie wyjścia z sytuacji w jakiej się znalazła gnieźnieńska lecznica. 

Kwestia braku środków na dalszą rozbudowę szpitala była już wielokrotnie poruszana w trakcie ostatnich posiedzeń Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Sytuację finansową poddano analizie pod kątem zarówno dotychczasowych wydatków, jak i koniecznych do pełnej finalizacji całej inwestycji. Obecny Zarząd wskazywał iż Powiat Gnieźnieński nie ma już możliwości pozyskania dodatkowych środków na realizację przedsięwzięcia. To oznaczałoby przerwę w dalszej rozbudowie lecznicy.

Starosta Piotr Gruszczyński przekazał iż w jego opinii była to najtrudniejsza decyzja, jaką przyszło podjąć radzie społecznej w jej dotychczasowej historii: - Do tej pory na rozbudowę szpitala zostało już wydanych ponad 60 mln zł. Aby dotychczasowe nakłady finansowe nie zostały zmarnotrawione, szpital musi wystąpić o kredyt na kolejne 50 mln zł. Powiat nie jest w stanie zaciągnąć jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, ponieważ nie ma zdolności kredytowej. Od początku byłem przeciwny prowadzeniu inwestycji z tak dużym rozmachem, na tak dużą skalę. Dziś nie ma już jednak odwrotu. Musimy dokończyć to, co zaczęli nasi poprzednicy. Oznacza to jednak dla powiatu, wstrzymanie jakichkolwiek planów i marzeń o wszelkich innych inwestycjach.

Posiedzenie rady społecznej odbyło się 7 maja, a umowa kredytowa ma zostać podpisana w najbliższy piątek. Jak dodał starosta, kredyt na to przedsięwzięcie będzie spłacany przez szpital w ciągu najbliższych 30 lat. 

17 komentarzy

 • Link do komentarza dociekliwy jak zawsze poniedziałek, 13 maja 2019 08:50 napisane przez dociekliwy jak zawsze

  Niech obecni radni pis Tarczyńska Makohoński i np. poseł Dolata podadzą cudowny sposób na dokończenie ich megalomańskiego pomysłu ---wszak to oni nie zabezpieczyli w poprzedniej kadencji żadnych pieniędzy na swój pomysł

 • Link do komentarza dociekliwy piątek, 10 maja 2019 09:52 napisane przez dociekliwy

  Dlaczego dokończenie budynku - koloseum , z umowami na etapy drugi i trzeci za 20 -25 mln teraz ma kosztować 2 x tyle,
  a do zdziwionych ile milionów już poszło w szpital - czy wszyscy udają, czy juz zapomnieli ile poprzednia dyrekcja wydała na nowy IOM, wyposażenie SOR , i sprzęty dla całego szpitala - bo były braki grożące zerwaniem kontraktu przez Fundusz, a może należy już zgłosić kolejna kontrolę NIK dotycząca finansowania rozbudowy ????? Starosta Gruszczyński ma już pewne nieciekawe doświadczenia w tym temacie

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 10 maja 2019 08:57 napisane przez mieszkaniec

  Od razu zwracam uwagę że jestem osobą bezpartyjną i bezstronną co do komentarzy. Za poprzednich rządów PIS jakoś nikt nie brał kredytów na budowę szpitala po nieudolnych rządach poprzedników z PO i jakoś ta budowa szpitala postępowała. Obecnie gdy Pan Gruszczyński z ekipą dobrali się do władzy zaczęli narzekać na brak funduszy na dokończenie rozbudowy szpitala i na poprzedników. Na pomoc wezwali artylerie w postaci Pani Kopacz i co.... . Wymyślili że wezmą pożyczkę na 50 mln złotych i to gdzie w jakimś parabanku z wielkim oprocentowaniem. To ma być gospodarność Pana Gruszczyńskiego i władzy. Kto ten kredyt będzie spłacał i to przez 30 lat gdzie tu logika w myśleniu. Moje dzieci i dzieci moich dzieci będą żyć z myślą że Szpital nie jest ich tylko banku. Jaka bezmyślność jest u Pana G. i naszej władzy. Można trochę pomyśleć skąd brać pieniądze, a nie zaciągać taki kredyt. Minie kadencja władzy PO przyjdzie inna i miasto zostanie z ogromnym długiem. Może wasz kolega z Brukseli sypnie trochę groszem. Kto się choć zna trochę na budownictwie to wie że ceny materiałów są ruchome i trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów budowy na tym to polega. Najlepiej tylko narzekać. Chylę głowę ku dalszym Pomysłom ku naszej władzy bo coś czuje że ciężko ją będzie podnieść do góry.

 • Link do komentarza Pan Cogito czwartek, 09 maja 2019 20:36 napisane przez Pan Cogito

  Komentarz obserwatora II jak w soczewce obrazuje sposób myślenia lokalnej pisowskiej wierchuszki zarówno tej spod znaku ostropisu jak i tej spod znaku dolatopisu. Uwypukla u tych Państwa i ich wyznawców znaczący deficyt orientacji prosamorzadowej, prospołecznej oraz nadwyżkę zachowań odzwierciedlajacych politykę w czystej postaci. Politykę kosztem bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu. Bezpieczeństwa, które stało się zakladnikiem przegranej PISU wyborach do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego. Posłowie PiS, szczególnie jeden, mocno zaangażowani po stronie poprzedniego zarządu powiatu, zdobyli pieniądze na szpital, za co im, mimo że to nie były znaczące kwoty, chwała. Jednak jakie były motywacje pozyskiwania tych pieniędzy? Efektywne zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu czy ugruntowanie swojej pozycji politycznej i uwalaszczenia dla środowiska PiS na powiatowych konfiturach ( dobrze wiedzą że miejskie konfitury były poza ich zasięgiem) Szpital miał być gotowy, według zapowiedzi lokalnych polityków PiS w 2016, potem w 2018r. I co? Otóż kiedy posłowie Arndt i Henning Kloska złożyli poprawkę do projektu budzetu państwa w sprawie pieniędzy na szpital. Hmm... Jak zachowali się posłowie PiS? Wszyscy pamiętają. Zatem podziękowanie dla parlamentarzystów PiS się należy.... W postaci zakończenia pracy w Warszawie. Oni jak pokazali nie chcą pomagać obecnym władzom w Starostwie, zatem należy wybrać ludzi którzy powalczą o szpital z pełnym zaangażowaniem, nawet stosując tok myślenia obserwatora II, politycznym zaangażowaniem. Podziekujmy posłom z PiS i wybierzmy takich którzy wesprą obecny zarząd powiatu. Dla dobra szpitala i jego pacjentów!!!

 • Link do komentarza Duńczyk czwartek, 09 maja 2019 18:27 napisane przez Duńczyk

  do swed - jak ci przykro to sprawdź zanim głupoty napiszesz

  budowa rozpoczęta w 2010 i wstrzymana z powodu błędów w 2011
  między 2012 -2014 - nie zrobiono NIC - kupiono bez przetargu projekt gorącej platformy , który to mały budynek miał kosztować 2 x tyle za metr kwadratowy co obecny i w dodatku nie zaspokajał żadnych potrzeb szpitala - a blok operacyjny zaprojektowany był tylko na 3 sale - czyli tyle co teraz - nazwa była POlitycznie słuszna!
  od 2015 - 2018 - naprawa starego budynku za 30 ml i dofinansowanie i remonty innych potrzeb szpitala za 20 ml - jakoś PISowskie starostwo umiało przeznaczyć 30 mln z budżetu własnego a ten "najgorszy PISowski" poseł Dolata wystarał się o kolejne miliony,

  A tak nawiasem - ile powinien kosztować nowoczesny szpital - proszę sobie sprawdzić za ile marszałek wielkopolski buduje szpital na 350 łóżek w Poznaniu - to ten w Gnieźnie jakoś wyjątkowo tani się wydaje ?
  I jakim cudem coś, co w plnach miało kosztować jeszcze około 20 mln - czyli II i III etap teraz ma kosztować 50 mln wziętych z pożyczki?

 • Link do komentarza księgowy czwartek, 09 maja 2019 14:00 napisane przez księgowy

  Nikt nigdy nie przewidzi, jakie materiały budowlane i kiedy nagle zaczną zdrożeć bo ...... ! Nikt też nie jest wstanie przewidzieć, kiedy nagle brak rak do pracy na budowach i ucieczka fachowców wymusi pilną podwyżkę płac dla pracowników, by w ogóle, było kim budować .

 • Link do komentarza DejVa czwartek, 09 maja 2019 12:39 napisane przez DejVa

  Hahahahahahahahahahaha to już jest szczyt wszystkiego .......... najdroższy szpital w Polsce, chyba będą mieli teleport do kilu innych szpitali w Polsce hahahahahahahah nie wytrzymam jaki ciemnogród ......

 • Link do komentarza pytanie czwartek, 09 maja 2019 11:37 napisane przez pytanie

  a ile miasto i powiat wydają na to ciągłe zatrudnianie w administracji

 • Link do komentarza hehehehehehh czwartek, 09 maja 2019 11:25 napisane przez hehehehehehh

  Panie starosto ! ta inwestycja trwa już kilkanaście lat i przeszła przez ręce wszystkich zarządów powiatu w tym i pana też. Teraz jest boom inwestycyjny, ceny materiałów i usług są wysokie to i koszty budowy rosną, trzeba było budować od początku jak ceny były niższe a nie dywagować nad jakimiś platformami. No ale skoro coś jest nie tak to czemu nie zgłaszacie tego do organów ścigania, może za jakieś niedopełnienia lub przekroczenia albo inne marnotrawstwo, a może nie pasuje tego zgłaszać bo może kogoś nie tego uderzyć ?

 • Link do komentarza cccccccccccccc czwartek, 09 maja 2019 10:05 napisane przez cccccccccccccc

  Jeszcze większe "dwory" niech tworzą w tych samorządach to niedługo na nic nie starczy

 • Link do komentarza Swed środa, 08 maja 2019 21:40 napisane przez Swed

  To dalszy ciąg katastrofy finansowej , zapoczatkowanej przez przykro to pisać, ale bezmyślność pisowskiego starostwa. Racje miał obecny starosta, gdy przed wyborami mówił, że ten szpital będzie kosztował 100 mln. Wtedy pisowcy zaprzeczali. Nawet podali go do sądu. I co ? Dlaczego Dolata się ukrył?

 • Link do komentarza obserwator II środa, 08 maja 2019 21:20 napisane przez obserwator II

  Należy mieć nadzieję że kolejne władze wojewódzkie wspomogą powiat w wyposażaniu nowego szpitala , a może nawet pomogą w spłacie tego ogromnego kredytu. A tak swoją drogą to dziwne, że poprzednie władze powiatu ( PiS,) jakoś znalazły w ciągu swojej kadencji 60 milionów złotych na ratowanie źle zaczętej przez "PO" budowy naszego szpitala i na jego doprowadzenie do kształtu jaki dziś widzimy. A kolejne " nowe" władze powiatowe znowu z "PO", nie mają ponownie żadnych możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych na dokończenie wewnętrznej części budowanego szpitala. Wychodzi na to, ze tylko dzięki posłom z partii PiS płynęły do Gniezna pieniądze na nasz szpital. Wypadałoby im jeszcze raz za to podziękować.

 • Link do komentarza adam z środa, 08 maja 2019 20:43 napisane przez adam z

  no przecież nasi posłowie z PiS obiecali załatwić pieniądze na dokończenie tej budowy :) Coś poszło nie tak?

 • Link do komentarza xxx środa, 08 maja 2019 20:26 napisane przez xxx

  Kredyt na 50 mln zł, bez przetargu? Szpital kupuje igły itp. w przetargach a kredyt to sobie tak z wolnej ręki biorą? Na jakiej podstawie może ktoś mnie oświeci?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 08 maja 2019 20:23 napisane przez mieszkaniec

  Oni budują stację kosmiczną ? Ile to kosztuje ? Za tyle pieniędzy to by nowe osiedle Winiary zostało wybudowane.

 • Link do komentarza Yemplariusz środa, 08 maja 2019 16:29 napisane przez Yemplariusz

  Starosta Gruszczynski był przeciwny tej inwestycji z takim rozmachem - za rządów jakiej partii podjęta decyzja o budowie tego budynku, kto wybrał partacka firmę na budowę szpitala, ile to pieniędzy zostało straconych przy budowie, może planował Pan postawić baraczek za 40 mln, można też było ustawić 10 domków holenderskich i przerobić je na szpital

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 08 maja 2019 16:10 napisane przez Mieszkaniec

  Niech Pan Gruszczyński nie odbija piłeczki. Szpital został budowany za kadencji PO. PIS tylko chciało dokończyć ta nieudana inwestycje.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane