piątek, 10 maja 2019 16:10

Powiat „pokroi” boisko szkolne i sprzeda jako działki

 
Boisko od strony ul. Kasprowicza - miejsce pod planowane działki Boisko od strony ul. Kasprowicza - miejsce pod planowane działki źródło: Google Street View

W Starostwie Powiatowym podjęto decyzję o wydzieleniu działek z części boiska szkolnego, należącego do ZSP nr 2. Ma na nich powstać zabudowa domów jednorodzinnych, a urząd w ten sposób zamierza zyskać pieniądze ze sprzedaży.

Informacja o tym dotarła do naszej redakcji od rodziców uczniów, którzy uczęszczają do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Cieszkowskiego. Jak nam przekazano, w miniony czwartek podczas zebrania dowiedzieli się, że planowana jest sprzedaż części boiska należącego do placówki. Mowa o północnej stronie działki, położonej od strony ul. Kasprowicza. Zaniepokojenie zainteresowanych budzą dwa aspekty - gdzie będą ćwiczyć uczniowie, a także co zostanie dla mieszkańców osiedla?

W tej sprawie zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego, który jest organem zarządzającym ww. szkołą. Jak nam przekazał starosta Piotr Gruszczyński: - Konieczność podziału działek jest wynikiem tego, że w chwili obecnej sytuacja finansowa Starostwa Powiatowego jest fatalna. Dzisiaj mam do wyboru albo zlikwidować jednostkę (Starostwo Powiatowe - przyp. red), tak jak to zrobił poprzedni Zarząd z inną jednostką, albo próbować to ratować. W konsekwencji dokonane zostanie wydzielenie części nieruchomości, na której stoi szkoła i to planujemy sprzedać.

Temat nie jest nowy, bowiem do próby zbycia części boiska przymierzał się już Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego w jednej z wcześniejszych kadencji. Ostatecznie zamiary te nie zostały zrealizowane, jednak teraz - jak wspomniano - postanowiono powrócić do tej sprawy. ZSP nr 2 nie jest w tym odosobnione, bowiem Powiat Gnieźnieński wystawił już na przetarg nieruchomość po dawnym boisku przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii, wyceniając ją na 1 mln złotych. W przypadku czterech wydzielonych działek ul. Kasprowicza planuje się pozyskać podobną kwotę.

Co z pozostałą częścią działki? Powiat planuje utworzyć boisko do piłki ręcznej z prawdziwego zdarzenia: - Biorąc pod uwagę stan obecnego boiska, które jest klepiskiem, sądzę iż oferta, którą przygotowujemy dla młodzieży będzie lepsza - stwierdził starosta. Jak dodał, koszt jego wykonania wyniósłby około 200 tysięcy złotych i realizacja mogłaby nastąpić w przyszłym roku. Każda z czterech działek, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego są przeznaczone pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową, mają powierzchnię około 650 metrów kwadratowych. Na sprzedaż planuje się je wystawić jeszcze w tym roku.

28 komentarzy

 • Link do komentarza Magda środa, 15 maja 2019 13:58 napisane przez Magda

  Jak sytuacja finansowa jest fatalna to niech obniżą sobie pensje, zrezygnują ze służbowych aut i dodatków, ograniczą zatrudnianie i zwolnią asystentów - doradców - rzeczników itp. Tam kiedyś funkcjonował urząd rejonowy co to wszystko ogarniał bez komputerów i nad tym czuwał jeden kierownik. My pracujemy za góra 2-3tys zł na miesiąc i żyjemy z tego bez służbowych aut i komórek.

 • Link do komentarza Wyborca powiatu środa, 15 maja 2019 09:29 napisane przez Wyborca powiatu

  To taki wielki teren, ze okrojenie go z kilkuset metrow nie robi różnicy. A mysle że najbardziej płaczą ci, co na tym boisku parkuja samochodami, bo do tego służy to wasze boisko. Panie Gruszczynski, dobra decyzja i njech pan nie słucha tych wiecznych mslkontentow. A ja sie pytam, gdzie oni byli, jak Kowalski sprzedawał budynek internatu? Jakos wtedy nikt tak nie zawodził, a dzis móģlby on nadal służyć celom szkolnym.

 • Link do komentarza Monia środa, 15 maja 2019 09:01 napisane przez Monia

  Adam - jakie oni ci tam redukcje zrobią , nawet sekretarkę od Budasza przeciągli do siebie na dyrektora , rozumiesz co pensja dyrektorska to nie sekretarki

  Jarek najlepszy kolega Tadeusza - jak już nie będzie co sprzedawać to się będzie brało kredyty na 30 lat , byle dalej od siebie zostawić problem

 • Link do komentarza Adam środa, 15 maja 2019 05:07 napisane przez Adam

  Może tak zredukujcie etaty w starostwie dziadostwie) i sprzedajcie na mieszkania
  A nie żeby zbierać boisko młodzieży
  Powinniście je jeszcze wyremontować
  Widać że Gniezno się cofa gdzie chcecie gonić inne miasta ...

  Wstyd

 • Link do komentarza Jarek najlepszy kolega Tadeusza wtorek, 14 maja 2019 21:30 napisane przez Jarek najlepszy kolega Tadeusza

  Wejdźcie sobie na byle jaki BIP samorządów. Niemal na każdym z nich znajdziecie ogłoszenia przetargów dot. sprzedaży nieruchomości. Jest to ewidentne ratowanie budżetów. Pytanie: A jak już nie będzie co sprzedać? Co wtedy?

 • Link do komentarza zabetonowani wtorek, 14 maja 2019 20:28 napisane przez zabetonowani

  Ogólnopolski związek deweloperów pełowskich buduje na potęgę domy pod wynajem, gdzie się tylko uda sprzedać działkę należącą do miasta. Podobnie jest w Gdańsku , gdzie teren stoczni jest przygotowywany pod dewelopera. Przypadek - niesądzę.

 • Link do komentarza tadeuszwajchęprzełóż wtorek, 14 maja 2019 17:54 napisane przez tadeuszwajchęprzełóż

  Tam jużteraz jest cyrk z przejechaniem w obu kierunkach to jak wybudują się cztery kolejne domy to w ogóle będzie gimela. Kiedy zrobią tam jeden kierunek?

 • Link do komentarza dren wtorek, 14 maja 2019 16:29 napisane przez dren

  @qwertz co za bzdury piszesz! To co PiS dostało PO Pilaku to dopiero było bankructwo> Szpital masakra, szkoły masakra, atmosfera wśród pracowników masakra > to scheda po gorącej platformie xD Teraz jest powtorka z rozrywki xDDD

 • Link do komentarza Sprzeciw wtorek, 14 maja 2019 09:48 napisane przez Sprzeciw

  Taak. Po co młodzieży boisko? Posadźmy ich przed smartfonami, komputerami, niech psują oczy i kręgosłupy. Po co gry i zabawy na swieżym powietrzu? Ważne, że kasa będzie. Dawni wyrugowani właściciele tych działek powinni zgłosić się po swoje zaraz po oficjalnym ogłoszeniu sprzedaży.

 • Link do komentarza qwertz poniedziałek, 13 maja 2019 23:45 napisane przez qwertz

  Starostwo swoi na skraju bankructwa - taką sytuację pozostawiło po sobie PiS.

 • Link do komentarza Fetplus poniedziałek, 13 maja 2019 22:42 napisane przez Fetplus

  Tak myślę, że kiedy w latach 70 - tych wywłaszczano właścicieli tych działek pod budowę szkoły i obiektów towarzyszących to teraz kiedy zmienia się ich przeznaczenie to dawni wlasciciele mieliby pełne prawo do odszkodowania lub odzyskania tych gruntów. Trzeba pogadać z prawnikami...

 • Link do komentarza tutejszy poniedziałek, 13 maja 2019 08:55 napisane przez tutejszy

  To boisko jest potrzebne tam jak koziei d***e trąba. Mieszkancy działek przylegajacych do tego terenu mają dość tego niby boiska, ktore wcale boiskiem nie jest. Kto o tym nie wie, niech raczej milczy, a zamknięcie tej enklawy poprzez wyznaczenie działek od strony Kadprowicza znacznie zabezpieczy i teren szkoly i bezpieczenstwo mieszkanców. Zdecydowanie popieramy projekt starostwa, bo choc nie jest z naszej bajki, to ten pomysł zasługuje na poparcie.

 • Link do komentarza Piotr niedziela, 12 maja 2019 12:45 napisane przez Piotr

  I już widzimy, co PO zrobi z Polską jeśli wygra jesienne wybory. Podzielą na działki i sprzedadzą deweloperom.

 • Link do komentarza heheheheheheheheheheh niedziela, 12 maja 2019 12:22 napisane przez heheheheheheheheheheh

  Z większego zrobić mniejsze i będzie lepiej w przypadku terenu na którym zamiast jednego można stworzyć kilka obiektów sportowo-rekreacyjnych to się nie mieści w głowie. To tak jakby rozparcelować Rynek na działki pod sprzedaż po to żeby na środku zrobić lepszą fontannę.

 • Link do komentarza Sumcio niedziela, 12 maja 2019 11:32 napisane przez Sumcio

  Sprzedajcie całe Gniezno. Wybudujcie sobie pałace i kupcie sobie ferrari. I tak tego do grobu nie zabierzecie.Pora się otrząsnąć. PORA NA ROZWÓJ PIERWSZEJ STOLICY POLSKI!!!!! Potencjał jest ogromny.....

 • Link do komentarza Kilo niedziela, 12 maja 2019 08:19 napisane przez Kilo

  Szok. Głupota i to skandaliczna. To nie rozwiązuje problemu a działki do sprzedaży się kiedyś skończą.

 • Link do komentarza Mama sobota, 11 maja 2019 22:09 napisane przez Mama

  Podzielić i sprzedać boisko szkolne? To się w głowie nie mieści!

 • Link do komentarza Stamtąd sobota, 11 maja 2019 16:12 napisane przez Stamtąd

  Bardzo dobry pomysl. Ta częśc boiska wcale nie jest wykorzystywana, a jest dewastowana, często tak siedzą o nocnej porze lumpy i tylko przeszkadzają okolicznym mieszkańcom. A wam żal boiska? To przyjdżcie i zobaczcie, że 1/3 tego boiska jest zajęta przez samochody nauczycielskie(?). Tak bardzo jest wykorzystywany ten teren. A zresztą żeby to boisko bylo prawdziwym boiskiem, to potrzeba na to grubej kasy no i stróża, bo inaczej, to podzieli los tej kamiennej mapy Zjednoczonej Europy.

 • Link do komentarza Marek .Z. sobota, 11 maja 2019 10:23 napisane przez Marek .Z.

  Tak pozbywać się majątku i terenów przyszkolnych potrafi tylko "PO". I NIE MA TU usprawiedliwienia nawet to , ze te pieniądze ze sprzedaży są potrzebne na szpital. A szkolnictwo zawodowe to nie potrzebuje rozwoju? Nie potrzebuje nowych pracowni, nowych warsztatów? Nowych burs dla uczniów z całego województwa? To by było więcej młodych studentów w Gnieźnie, to akademiki powstają. A dla uczniów szkół zawodowych - specjalistycznych, to akademiki nie są potrzebne ?? Gnieźnianie, Radni wstrzymajcie tą sprzedaż !!.. Sprzedać grunt, który może być jeszcze potrzebny szkole, można tylko raz !! Nawet gdyby ten grunt miał być na razie tylko parkingiem dla samochodów uczniów !! to tez warto powstrzymać tą sprzedaż kochani.

 • Link do komentarza rowerzysta sobota, 11 maja 2019 08:17 napisane przez rowerzysta

  Ale pomysł,.. od czasu powstania szkoły, boisko działało, korzystali z niego uczniowie i okoliczne dzieci. Jakoś nikomu nie przeszkadzało. Gratuluje też pomysłu sprzedania działki 650metrów przy boisku i szkole za 250tyś złotych - kto to kupi? Chyba, że ktoś w promocji...
  Dlaczego starostwo nie sprzeda działki przed wejściem do starostwa? Można by tam zbudować pawilony z kebabami....
  Po drugie, czy te szacowane 800 tyś zarobku na boisku rozwiąże problemy starostwa? A może lepiej będzie lekką ręką dołożyć 1 milion do kredytu zaciąganego przez starostwo? Czy nie możnaby tego terenu spożytkować na inne publiczne cele jeżeli wg starostwa konieczna jest jego przebudowa?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane