czwartek, 16 maja 2019 09:47

Znika „symbol” Cierpięg

 
Znika „symbol” Cierpięg fot. Rafał Wichniewicz

W czwartkowy ranek rozpoczęły się prace rozbiórkowe przy opuszczonym niewielkim budynku mieszkalnym, stojącym u zbiegu ul. Garbarskiej i Czystej. Jego historia dobiegła końca.

Nie da się ukryć, że obiekt stojący w tym miejscu przez lata nabrał dość specyficznego charakteru. Dość dodać, że kiedy powstał, okoliczna zabudowa nie była wiele wyższa od niego samego, a nad tą częścią miasta górował wówczas kościół pw. św. Wawrzyńca. Sam dom został pobudowany pod koniec lat 60. XIX wieku i w jego projekcie oznaczono iż będzie przeznaczony dla wojska. Obiekt był niepodpiwniczony, parterowy i z nieużytkowym poddaszem. W środku znajdowała się mała sień oraz dwie izby, które były przeznaczone najprawdopodobniej na kwatery. Dziś już nie wiadomo, czy był to budynek dla zwykłych szeregowych czy dla żołnierzy wyższej rangi. 

W późniejszym czasie budynek zmieniał właścicieli, a ostatni z nich (zgodnie z posiadaną dokumentacją), zmarł w okresie międzywojennym. Od tego czasu obiekt nie miał uregulowanej sytuacji własnościowej, a także nie posiadał księgi wieczystej. To nie przeszkadzało jednak lokatorom, którzy ostatecznie opuścili ten obiekt kilka lat temu. Od tej pory budynek zaczął się coraz bardziej rozpadać, a jego ściany pękać.

Jesienią ubiegłego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego złożył wniosek do konserwatora zabytków o wykreślenie owego budynku z ewidencji. Kiedy to nastąpiło, mogły ruszyć procedury związane z rozbiórką. Ta ruszyła w czwartkowy ranek 16 maja i potrwa przez cały dzień. Tym samym jeden z wstydliwych, ale bardzo rozpoznawalnych symboli Cierpięg zniknie z powierzchni ziemi. 

Rozbiórce nie będą podlegać garaże zlokalizowane na działce. Teraz najpewniej rozpocznie się procedura przejęcia terenu przez Skarb Państwa, po której to będzie można myśleć o komunalizacji nieruchomości na rzecz Miasta. W przyszłości pozwoliłoby to na sprzedaż gruntu pod zabudowę wielorodzinną.

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Jam_Jest piątek, 17 maja 2019 11:32 napisane przez Jam_Jest

  Do:hahah:
  ************
  Bogdan może i był, z tym ,że jak byś był osobiście to Bogdan młota by już nie potrzebował bo byłbyś ty - hahaha. :) ))

 • Link do komentarza ŻalMi czwartek, 16 maja 2019 13:21 napisane przez ŻalMi

  Szkoda, że nikt nie miał pomysłu na zagospodarowanie jedynego chyba zachowanego budynku - kwatery dla wojska z lat 60-tych XIX wieku!

 • Link do komentarza Ulica Czysta??? czwartek, 16 maja 2019 10:54 napisane przez Ulica Czysta???

  Ja też nie jestem przeciw garazom, ale takie koszmary w starej części miasta to ani estetyczne ani bezpieczne. Precz z dziadostwem w centrum Gniezna. Radni, czy nie widzicie tego i nie potraficie tupnąc nogą?

 • Link do komentarza hahah czwartek, 16 maja 2019 10:00 napisane przez hahah

  A czy słynny cierpięgista pojawił się też z młotem?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane