Jesteś tutaj:Gospodarka Znamy 12 projektów do Budżetu Obywatelskiego
wtorek, 21 maja 2019 14:59

Znamy 12 projektów do Budżetu Obywatelskiego

 
Znamy 12 projektów do Budżetu Obywatelskiego archiwum redakcji

Opublikowana została lista projektów zgłoszonych przez mieszkańców, które przeszły weryfikację i zostaną poddane pod głosowanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna.

Głosowanie nad dwunastoma projektami przez osoby pełnoletnie odbędzie się 1 czerwca i potrwa do 17 czerwca br. W tym roku na ten cel zostało przeznaczonych aż 800 tys. złotych. 

Wnioski przeznaczone do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na 2020 rok:

 
Nazwa projektu Kwota Lokalizacja Opis projektu
Strefa miejskiego relaksu – parklet na ul. Dąbrówki 26 000 zł ul. Dąbrówki  Parklet to angielska nazwa małych parków miejskich, mających służyć jako teren rekreacyjny. Proponowany parklet zawiera cztery elementy drewniane pełniące równocześnie role miejsc siedzących i donic oraz taras. 
Ciąg pieszy-jezdny wzdłuż ul. Skalnej  195 000 zł  ul. Skalna  Założeniem projektu jest poprawienie ruchu pieszo-jezdnego na ulicy Skalnej: wyznaczenie pasa na ciąg pieszo-jezdny po prawej stronie jezdni oraz wykonanie prac geodezyjnych i przygotowawczych przed położeniem kostki brukowej. 
Sterylizujemy nasze domowe i psy i koty  50 000 zł  Przychodnie weterynaryjne na terenie Miasta Gniezna  Zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów będą wykonywane całorocznie w przychodni weterynaryjnej na terenie Miasta Gniezna. Obejmą wizytę kwalifikującą, wykonanie zabiegu, zapewnienie opieki pooperacyjnej, wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów.  
Remont chodnika, ul. Mokra 124 000 zł ul. Mokra  Projekt zakłada rozebranie starej nawierzchni chodnika na ulicy Mokrej, wykonanie koryta pod krawężnik, ułożenie kostki brukowej oraz zjazdów na posesje. 
Gnieźnieński Wehikuł Czasu - Mobilne Interaktywne Muzeum Gniezna  80 000 zł Teren Miasta Gniezna Gnieźnieński Wehikuł Czasu ma być stylizowany na XIX/XXwieczny powóz. Oprócz multimediów dotyczących tego okresu, znajdą się w nim również drobne zabytki i repliki związane z historią rzemiosła gnieźnieńskiego, przeglądarka zdjęć oraz system audio-video.  
Zagospodarowanie terenu między ul. Kościuszki i ul. Dworcową poprzez uporządkowanie, wykonanie licznych nasadzeń zieleni oraz budowę edukacyjnej ścieżki ekologicznej „EkoTrakt”  598 654 zł  Teren między ul. Kościuszki i ul. Dworcową, nr działki 118/2 i 119/3   W ramach zadania przewidziano opracowanie dokumentacji, pielęgnację drzewostanu, usunięcie nagromadzonych odpadów, formowanie nasypów, nawiezienie gleby, demontaż betonowych fundamentów, budowę nowego wejścia, ścieżki, oświetlenia, ławek, koszy oraz tablic edukacyjnych, a także nasadzenia drzew i roślin.  
Wykonanie sceny plenerowej z zapleczem higieniczno-sanitarnym 300 000 zł ul. Czeremchowa Prace obejmą roboty pomiarowe, niwelacyjne, wybudowanie obiektu o powierzchni 35m2, sceny w postaci wiaty, chodników, ławek na widowni – 12 sztuk, zamontowanie skrzynki elektrycznej oraz doprowadzenie wody i kanalizacji, a także zagospodarowanie terenu zielenią.  
Strefa wypoczynku dla seniorów  300 000 zł  Plac pomiędzy blokami 34,36,38,40,42,44,46,4 8,50,52,54 przy ul. Budowlanych Celem projektu jest zagospodarowanie terenu pomiędzy blokami przy ulicy Budowlanych. Pojawić się tam mają elementy małej architektury, kosze na odpady, psi pakiet, karmnik dla ptaków, trawniki, kwiaty oraz chodniki.  
Budowa mini toru żużlowego oraz toru do pitbike  610 000 zł  ul. Wrzesińska 27-29, Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka  Mini tor żużlowy, będący także torem dla pitbike, zostanie wkomponowany w środku murawy obecnego stadionu żużlowego. Jego długość wyniesie 200 metrów. W ramach prac przewidziano korytowanie, ułożenie krawężników, wykonanie podbudowy toru oraz ułożenie nawierzchni granitowej. 
Modernizacja nawierzchni chodnika przy ul. Żwirki i Wigury po stronie SP6, od ul. Łazienki do ul. Barciszewskiego  211 000 zł  ul. Żwirki i Wigury, po stronie SP6, od ul. Łazienki do ul. Barciszewskiego Modernizacja chodnika na odcinku od ul. Łazienki do Barciszewskiego: wymiana zniszczonych i dziurawych płyt betonowych na nowe, zniwelowanie krawężników przy przejściu dla pieszych przez ulicę Chudoby. 
Projekt remontu toalet szkolnych SP7 456 129,30 zł   SP7, przy ul. Paczkowskiego  Dostosowanie wysokości urządzeń dla wszystkich uczniów; postawienie ścianek działowych, położenie tynków, posadzek, malowanie, montaż pojemników na mydło i papier, koszy na śmieci, poręczy, luster, umywalek oraz misek ustępowych. 
Wystawa: Parowozownia Gniezno - Historia Teraźniejszość Przyszłość   223 142,82 zł ul. Składowa  Stworzenie wystawy przedstawiającej historię gnieźnieńskiej zabytkowej lokomotywowni i kolei w Gnieźnie w 150-lecie historii kolei w naszym mieście. Eksponowana będzie między innymi w budynkach gnieźnieńskiej lokomotywowni oraz podczas imprez tematycznych, a składać się będzie z 2 makiet architektonicznych przedstawiających rozwój kolei w Gnieźnie na obszarze od wiaduktu kolejowego do zasieku węglowego. 

Pełnoletni mieszkańcy Gniezna będą mogli głosować od 1 do 17 czerwca w następujących punktach:

- Biuro Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim (ul. Lecha 6)
- Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna (ul. Staszica 12a i os. Orła Białego 18)
- Szkoła Podstawowa nr 8 (ul. Pawła Cymsa 14)
- Szkoła Podstawowa nr 12 (os. K. Wielkiego 33),
- Szkoła Podstawowa 3 (ul. Czarnieckiego 7) 
- Basen – Kompleks Rekreacyjno-Sportowy GOSiR (ul. bł. Jolenty 5)

Dodatkowo Urząd Miejski w Gnieźnie zorganizuje także Dzień Promocji Budżetu Obywatelskiego na Rynku, 8 czerwca 2019. Autorzy projektów będą mieli wtedy szansę wypromowania swoich projektów, a mieszkańcy będą mogli oddać swój głos.

Możliwe będzie oczywiście głosowanie przez internet: poprzez przesłanie jako załącznik drogą elektroniczną karty do głosowania, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. na stronie http://budzetobywatelski.gniezno.eu – za pośrednictwem aktywnego formularza. W obu przypadkach głosowanie będzie możliwe do północy ostatniego dnia głosowania.

17 komentarzy

 • Link do komentarza Marzena niedziela, 26 maja 2019 12:59 napisane przez Marzena

  PARKING na terenie za żłobkiem przy ulicy Kościuszki naprawdę by się przydał. Sama dojeżdżam do Poznania pociągiem i wiem jak ciężko znaleźć już teraz, miejsce na postój mojego samochodu tak w miarę blisko dworca. A jak zbudują ten nowy dworzec autobusowy to już bedzie makabra . Parków przy dworcu mamy już dostateczną ilość. A parkingów ciągle brakuje. Warto by było zagłosować na taki parking.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 23 maja 2019 10:45 napisane przez Mieszkaniec

  Parowozownia Gniezno jako zabytek klasy Europejskiej na pewno zasługuje na dane wsparcie. Materiał o ww. obiekcie nagrał nawet National Geographic Wystarczy sprawdzić ile osób odwiedza ten obiekt. (nie reklamując się w mediach). A gdyby tam jeszcze stały parowozy...

 • Link do komentarza asdf czwartek, 23 maja 2019 09:55 napisane przez asdf

  Sporo do myślenia dają te propozycje dotyczące remontu chodnika oraz remontu toalet szkolnych. Przecież to są podstawowe zadania miasta, które powinny być wykonywane bez żadnych sugestii ze strony mieszkańców. Czyżby to miasto było tak fatalnie zarządzane i tak zadłużone że podstawowych spraw nie dopilnowano i nie wykonano ? Czyżby miało dojść do tego że to budżety obywatelskie będą rozwiązywały wszystkie nasze bolączki których załatwienie należy do miasta ?

 • Link do komentarza Vegatermik czwartek, 23 maja 2019 09:18 napisane przez Vegatermik

  Czy warto inwestować w gnieźnieńską parowozownię?
  Tak! Oto jeden z przykładów:
  https://www.youtube.com/watch?v=BIUAJNH66nc

 • Link do komentarza Marco czwartek, 23 maja 2019 07:30 napisane przez Marco

  Teren miedzy ulicą Kościuszki a ulica Dworcową rzeczywiście zasługuje na uporządkowanie. I na to, by na niego głosować . Ale zamiast samej zieleni powinien tam jednak powstać parking buforowy na samochody mieszkańców dalszych dzielnic Gniezna. Dla tych mieszkańców , którzy pociągami dojeżdżają do pracy do Poznania ! Przecież jak powstanie nowy dworzec PKS to te miejsca postojowe obok autobusów znikną . A ludzie swoje samochody będą chyba zostawiali z drugiej strony torów kolejowych, na parkingu Galerii PIASTOWA. Ale wtedy właściciel tej galerii wprowadzi opłaty za parkowanie powyżej jednej godziny i zrobi się "kicha". Kto popiera mój pomysł by zrobić miedzy ulicą Dworcową i Kościuszki ( za szkołą muzyczną) nowy obszerny parking ? Zaznaczę , że przyda się ten parking także rodzicom, którzy dowożą swoje dzieci do żłobka przy ulicy Kościuszki. Bo ten dowóz, to tez odbywa się teraz w warunkach urągających wszelkim zasadom bezpieczeństwa .

 • Link do komentarza krypa środa, 22 maja 2019 21:24 napisane przez krypa

  Słabo, remont łazienek w szkole. Rodzice biorą sprawy w swoje ręce? A dyrekcja w polityce?

 • Link do komentarza qwertz środa, 22 maja 2019 19:11 napisane przez qwertz

  Sterylizacja prywatnych zwierząt? Chyba ktoś na głowę upadł.

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 22 maja 2019 18:43 napisane przez Vegatermik

  W 2009 r. wielkopolski konserwator zabytków Aleksander Starzyński wszczął z urzędu procedurę wpisu do rejestru zabytków stacji kolejowej Gniezno.

  Decyzja nr 772/Wlkp/A o wpisie do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego została wydana 8 grudnia 2009.

  … „Ranga tego zespołu stacyjnego, jako zabytku kolejnictwa, techniki i architektury wykracza daleko poza granice Wielkopolski. […] Duży zespół stacji Gniezno stanowi świadectwo historii kolejnictwa, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną i naukową oraz wysoką wartość w skali miejsca. Zespół stanowi cenne dobro kultury i podlega ochronie prawnej”.
  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu.

  (za autorem książki „Zabytkowa Stacja Kolejowa Gniezno Od Kolei Górnośląskiej do Programu „Otto” pana Mirona Urbaniaka).

 • Link do komentarza też mieszkaniec środa, 22 maja 2019 15:47 napisane przez też mieszkaniec

  Mnie nikt o nic nie pytał, niczego nie zgłaszałem, nie znam bliżej żadnego z tych projektów ale jak znam życie to wygra coś co ma wspólnego ze SM albo te inne bliskie sercu magistratowemu, czyli obstawiam nr nr 1,6,8,9. Byłbym zapomniał , oczywiście to co naprawdę potrzebne nie jest tu ujęte a miasto też nie bardzo się za to bierze - chodzi o dziurawe albo jak kto woli koślawe ulice

 • Link do komentarza sabu środa, 22 maja 2019 15:45 napisane przez sabu

  Szkoda że nie ma wybiegu dla psów na winiarach

 • Link do komentarza kuba środa, 22 maja 2019 14:12 napisane przez kuba

  Rezigiusz - oczywiście. Miasto ma tego typu obowiązki wskazane w ustawie o samorządzie gminnym. Zwróć jednak uwagę, że budżet obywatelski daje możliwość wskazania przez mieszkańców pewnych zadań, które gmina powinna wykonać w pierwszej kolejności.
  Oczywiście pomimo formy głosowania, projekty nie są wybierane w ramach budżetu obywatelskiego w sposób obiektywny, a już na pewno nie są wybierane na podstawie kryterium wagi danego projektu.
  Musimy sobie zdać na przykład sprawę, że chodniki na ul. Żwirki i Wigury, stanowiącej główną spośród 3 arterii łączących Winiary z pozostałymi częściami miasta, są niedostosowane i prawie nieprzejezdne dla osób niepełnosprawnych (podobnie zresztą jak i dwie pozostałe). Stanowią jedną wielką barierę architektoniczną. Dla osób niepełnosprawnych ten projekt będzie kluczowy i z punktu widzenia Miasta winien być z tego powodu również priorytetowy względem wszystkich innych zaproponowanych projektów. Niestety, nasze społeczeństwo wybierze inne projekty, znając życie - bardziej rekreacyjne, mimo że bez jednej formy rekreacji żyć można, a bez możliwości komunikacji już tak średnio.

 • Link do komentarza Ola środa, 22 maja 2019 14:06 napisane przez Ola

  Remont toalet w jednej ze szkół za pieniądze z budżetu obywatelskiego?! Czy to żarty? Jako Gnieźnianka stanowczo się sprzeciwam!

 • Link do komentarza Micio środa, 22 maja 2019 12:40 napisane przez Micio

  Szkoda że nie ma rozbudowy placu zabaw w parku 3 kultur. Ten który aktualnie jest to jakiś mikro park zabaw. Czy osoba która to planowała miała dzieci?

 • Link do komentarza deny środa, 22 maja 2019 11:40 napisane przez deny

  ciekawe kiedy pojawi się rower miejski przydał by się ???

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 21 maja 2019 17:16 napisane przez Koryfeusz

  Akurat remonty chodników czy toalet w szkołach to Miasto powinno robić od siebie, a nie w ramach inwestycji z budżetu obywatelskiego. No i znowu ten mini tor. Projekt miałby szansę wygrać gdyby kibice nauczyli się obsługi internetu w telefonie komórkowym i głosowania przez internet. Ponadto powinni też wykazać jakieś zainteresowanie tą sprawą i poprzeć projekt. Pewnie będzie jednak tak jak rok temu, czyli że oleją sprawę, a dlaczego to nie wiem. Wykracza to poza ich możliwości? Głosowanie przez internet to prosta sprawa, zwłaszcza w przypadku naszego budżetu obywatelskiego.

 • Link do komentarza Olo wtorek, 21 maja 2019 16:31 napisane przez Olo

  Parowozownia super pomysł

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 21 maja 2019 15:46 napisane przez rezigiusz

  Dla mnie to nie żadne projekty Budżetu Obywatelskiego tylko zwykłe remonty rzeczy które miasto ma obowiązek realizować je z racji statutu. Ale co tam pod nazwą Budżet Obywatelski można i sprawy statutowe i obowiązki miejskie wcisnąć

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane