Wydrukuj tę stronę
piątek, 24 maja 2019 07:44

Prawie 800 tys. złotych na trzy zabytki od ministerstwa

 
Budynek dawnego Uniwersytetu Ludowego Budynek dawnego Uniwersytetu Ludowego źródło: Google Street View

Po długim oczekiwaniu i rozpatrzonych odwołaniach wiadomo już, które obiekty o wartościach historycznych i kulturowych otrzymają środki zewnętrzne w ramach programu ministerialnego.

Co roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza konkurs na dofinansowanie ochrony zabytków, do którego startuje coraz więcej podmiotów, zainteresowanych pozyskaniem środków na remonty i konserwację podlegających im budynków. W tym roku pierwsze rozstrzygnięcie miało miejsce już wczesną wiosną, a w ostatnim czasie opublikowano listę z odwołaniami, która jest jej ostateczną wersją na ten rok. Tym samym wiadomo już, że do powiatu gnieźnieńskiego trafić ma 790 tys. złotych, które przeznaczone zostaną na trzy obiekty:

  • 150 tys. złotych otrzyma parafia pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie (os. Dalki), która za pozyskane środki chce wyremontować dach budynku Uniwersytetu Ludowego, w którym mieści się kaplica.
  • 200 tys. złotych trafi do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie na kontynuację remontu elewacji bazyliki
  • 440 tys. złotych wesprze parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, która planuje za pozyskane środki dokonać remontu dachu kościoła stojącego w tej miejscowości

Niestety w tym roku, mimo złożonych odwołań oraz starań, trwających w niektórych przypadkach kolejny rok, dofinansowania nie udało się otrzymać szeregu parafii oraz podmiotów prywatnych (z Gniezna, Dziekanowic i Witkowa) planujących remonty należących do nich obiektów, w tym m.in. remontu muru oporowego parafii pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie, drewnianego dworu stojącego przy ul. Zamiejskiej, remontu dachu dawnego klasztoru bożogrobców czy elewacji i elementów wieży kościoła OO. Franciszkanów.

4 komentarzy