wtorek, 28 maja 2019 13:08

Odnowiono nagrobek małżeństwa Chociszewskich

 
Odnowiono nagrobek małżeństwa Chociszewskich źródło: UM Gniezno

Miejsce spoczynku jednego z najbardziej zasłużonych gnieźnian doczekało się przywrócenia do stanu pierwotnego.

Józef Chociszewski, pisarz, wydawca, publicysta, a przede wszystkim patriota i jeden z mężów polskiej racji stanu w okresie zaboru, zmarł 11 listopada 1914 roku. W kilka dni po nim na tamten świat odeszła także jego żona Alodja, która wiernie kroczyła razem z nim znosząc niejednokrotnie szykany pruskiej władzy. ​

Wkrótce po odzyskaniu niepodległości, podczas nadawania polskich nazw ulicom i placom w Gnieźnie, jego nazwiskiem upamiętniono dotychczasową pruską Kronprinzstrasse, przy której mieszkał w ostatnim okresie życia. Był patronem jednego z gnieźnieńskich zastępów harcerskich, a także jego postać przyświecała wielu innym inicjatywom społecznym i patriotycznym.

Po ich śmierci grób na cmentarzu św. Krzyża przez długi czas nie był uporządkowany - Chociszewscy nie mieli dzieci ani najbliższej rodziny. W latach 20. dzięki datkom mieszkańców udało się ufundować godne miejsce spoczynku, które do niedawna było już mocno nadgryzione przez ząb czasu. Teraz dzięki działaniom Urzędu Miejskiego udało się je gruntownie wyremontować - oczyszczono tablicę oraz powierzchnię nagrobka, zamocowano poluzowane słupki, wybrano ziemię, ułożono geowłókninę i usypano grys, a także wykonano brakujące łancuchy. Całość prac kosztowała niemal 7 tys. złotych.

1 komentarz

  • Link do komentarza MGO środa, 29 maja 2019 16:08 napisane przez MGO

    Brawo. W końcu jakieś rozsądne działanie UM

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane