Jesteś tutaj:Gospodarka Ruszyło planowanie terenów kolejowych
środa, 05 czerwca 2019 10:38

Ruszyło planowanie terenów kolejowych

 

Dawniej biała plama na mapie Gniezna, obecnie ma szansę na w miarę uregulowane zagospodarowanie. Ruszyły prace planistyczne dla terenów o powierzchni 55,6 hektarów.

W lutym br. radni miejscy podjęli uchwałę o zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gniezna. W jego treści zawarto możliwości wykorzystania obszaru położonego przy gnieźnieńskiej stacji oraz na niej samej. Przyjęcie dokumentu oznaczało iż można rozpocząć właściwie procedury planistyczne. Decyzją radnych, podjętą na poprzedniej sesji, prace te już się rozpoczęły.

Mowa o obszarze 55,6 hektarów, położonego pomiędzy ulicami Dworcową, Pocztową, Konikowo, Al. Reymonta, Pod Trzema Mostami, Słoneczną, Składową oraz Warszawską (wiadukt). Jest to więc teren zarówno parowozowni, dawnych torowisk, ale również obszar zajętych przez dawną stację przeładunkową, składowiska złomu oraz punkt segregacji odpadów prywatnej firmy. Ten widoczny bałagan przestrzenny, szczególnie zauważalny w rejonie ul. Chrobrego i Konikowo, ma zostać w przyszłości uregulowany.

Jak wspomniał wiceprezydent Jarosław Grobelny, podjęcie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, wynika z ustaleń, jakie zawarto podczas warsztatów Charrette w 2017 roku: - Były to jedne z pierwszych w Polsce, jeśli chodzi o takie wspólne planowanie przeznaczenia terenów pod kątem urbanistycznym. Zakończyły się one pewnymi wskazówkami i wówczas podpisaliśmy takie porozumienie z PKP i z XCity, że my zobowiążemy się rozpocząć procedurę planistyczną - mówił Jarosław Grobelny, wskazując iż zmienione zostało studium, które pozwoliło na przystąpienie do uchwalenia planu dla terenu, który był przez wiele lat obszarem zamkniętym dla tego typu procedur. 

Jak wskazano, planowanie obejmuje znacznie większy obszar, niż obejmowały to wcześniej wspomniane warsztaty: - Są to tereny po jednej i drugiej stronie torów, tak by zagospodarować tę część miasta kompleksowo. Były różne problemy z lokalizacją różnych przedsięwzięć, szczególnie na terenach kolejowych i chcielibyśmy to uporządkować, by w przyszłości nie było żadnych problemów i nieporozumień. Myślę, że po uchwaleniu planu mocno spółki PKP, jak i XCity przystąpią do komercjalizacji tego terenu, a w międzyczasie być może okaże się, o co też zabiegamy z prezydentem, że na terenie Gniezna powstanie muzeum, o czym się coraz głośniej mówi - przekazał wiceprezydent. 

Podjęcie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego oznacza, że najwcześniej ich wyniki poznamy za dziewięć miesięcy. W międzyczasie na pewno odbędą się również konsultacje społeczne, w których będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Gniezna.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Marco czwartek, 06 czerwca 2019 08:19 napisane przez Marco

  No to mamy dziewięciomiesięczną ciążę. A za dziewięć miesięcy zobaczymy co się " światowym" projektantom, zupełnie nie znającym problemów naszego miasta urodzi ? Zapewne nie zaprojektują przedłużenia przejścia podziemnego pod peronami, aż do ulicy Składowej. Bo po co ? Zapewne nie zaprojektują nowego dworca autobusowego przy ulicy składowej bo po co jeżeli PKS już się udało zlikwidować. Zapewne nie zaprojektują przedłużenia ulicy Składowej aż do ulicy Trzech Mostów, by w tamtym kierunku wyprowadzić ruch z Galerii "Piastova" i ruch osób przyjeżdżających z pracy z Poznania a mieszkających np na ulicy Słonecznej lub na osiedlach za Kirhofem. Zapewne nie zaprojektują przestronnego parkingu dla osób dojeżdżających do Poznania przy ulicy Składowej i.t.d. Będą tylko tereny pod bloki, by deweloperzy prywatni mogli wybudować w centrum kolejne bloki i to tuż przy ruchliwych torach kolejowych. Czy to nie jest chore ?

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 05 czerwca 2019 22:52 napisane przez Vegatermik

  Parowozownia Gniezno jest sposobem na rozwiązanie braku miejsca w Wolsztynie. Utworzenie Wielkopolskiego Parku Historii Kolejnictwa w Gnieźnie w oparciu o istniejącą infrastrukturę, pozwoli powiększyć przestrzeń kolekcji zbiorów i taboru kolejowego. Liczne zabytki np. jedyny zachowany w Polsce portalowy żuraw węglowy, elektromechaniczna sygnalizacja kształtowa, nastawnice, tokarka kołowa do kół parowozów, 2 obrotnice, 2 hale wachlarzowe na ok. 50 miejsc dla lokomotyw, własna remiza strażacka, elektrownia, wagonownia ze schronem przeciwlotniczym, przesuwnica wagonowa na trzy stanowiska, dwie wieże ciśnień, zabytkowa nastawnia, tarcze zaporowe, wiadukt (spotter view), historyczny budynek dróżnika, osada kolejarska, hala napraw lokomotyw z warsztatami, odejście do stacji istniejącej wąskotorówki, magazyny, kanały oczystkowe, zasieki węglowe, piaskownia … wszystko w realizacji retro.
  Są plany, aby wybudować nowe muzeum w Warszawie poświęcone w/w kwestiom za 180 mln złotych!
  W Gnieźnie czuć jeszcze zapach dawnych podkładów kolejowych i jest dużo miejsca do ekspozycji. Jest pusta noclegownia (w przyszłości hotel+administracja), sale stołówki (po remoncie jako sale konferencyjne), dyspozytornia, jedna z odremontowanych hal wachlarzowych może służyć jako gnieźnieńskie centrum rozwoju technologii bądź jako przyszły ośrodek badań & dziedzictwa kolejowego… to wszystko w oryginalnej i unikalnej architekturze.
  Realizacja idei utworzenia trakcji parowej relacji Wolsztyn-Poznań-Gniezno pozwoli ożywić nasze miasto w kwestii technicznej.

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 05 czerwca 2019 22:45 napisane przez Vegatermik

  W Gnieźnie jest największa w Europie parowozownia wachlarzowa.
  Pobliska kolejka wąskotorowa jest dodatkowym atutem
  W jednym z programów National Geographic, prowadzący a zarazem historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!!

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 05 czerwca 2019 22:26 napisane przez Vegatermik

  Pozostanie ruina dawnej lokomotywowni którą czeka stopniowa degradacja? Grupka pozytywnie zakręconych zapaleńców nie uratuje konstrukcji tego obiektu, to ogromne koszty.?
  Tu wcale nie chodzi o koszty. Skoro PKP mogło wydać około 200 mln zł na sześć maszyn typu ED74 wyprodukowanych w latach 2007-2008 dla spółki Przewozy Regionalne, które zostały postawione w krzakach na bocznicy stacji Kraków - Bieżanów Zamówienie dotyczyło 14 składów i pochłonęło około 200 mln zł, w tym dotacje z Unii Europejskiej. Chodzi o dobrą lokatę, na lata! Za ułamek tej kwoty można udostępnić i nieco ubogacić budynki parowozowni osobom kompetentnym dbajacym o walory techniczno-historyczne.
  Dostrzega to obecny prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński mówiąc:
  „Byłoby to naturalne miejsce dla (…) eksponatów (…). Rozważane są różne lokalizacje, ale największe szanse, mają tereny byłej lokomotywowni w Gnieźnie. Znajduje się tam przepiękna hala wachlarzowa”.
  Rynek kolejowy 2019.
  Są tam nawet dwie takie hale wachlarzowe.

 • Link do komentarza avalon środa, 05 czerwca 2019 21:44 napisane przez avalon

  Nie wiem jak będą ostatecznie wyglądały MPZP dla tego obszaru, ale właśnie pobrałem świeżą wersję SUiKZP m.Gniezna.
  Zamiast chaosu i bałaganu będzie zwykły chaos przestrzenny, widać to już w studium.

  Część północna, czyli pomiędzy przystankiem PKS, Konikowo a tzw trzema mostami - "P", czyli przemysł, z wyłączeniem kilku budynków na Pocztowej (naprzeciw WKU). Nawet obszar zabudowany małymi kamienicami naprzeciw SP4 oraz "trójkąt" z blokami kolejowymi to "P". Kto to projektował?
  W środku miasta, sąsiadujący z Chrobrego obszar obok stacji kolejowej, przy największym parku i terenach wypoczynku został przeznaczony pod szeroko rozumiany przemysł. Dawne i zrujnowane zakłady rybne oraz wysypisko odpadów zostaną tam gdzie są, bo wpisują się w nowe SUiKZP. Bajzel został utrwalony na wiele lat...

  W części południowej na terenie "UC" market powyżej 2000m2 na terenie dawnego Zakładu Taboru PKP. Mówią o muzeum ale dają zielone światło dla centrum handlowego. Nie wiem czy takie powstanie, ponieważ obecnie nie buduje się wielu nowych galerii handlowych jak jeszcze kilka lat temu. Szczególnie w małych miastach. Rynek się nasycił, nawet w Gnieźnie. Pozostanie ruina dawnej lokomotywowni którą czeka stopniowa degradacja? Grupka pozytywnie zakręconych zapaleńców nie uratuje konstrukcji tego obiektu, to ogromne koszty.

  Ok, co będzie dalej? Między wagonownią a Veluxem - MU, czyli mieszkania. Taka mała enklawa na dawnym torowisku dla deweloperów. Czy ktoś tam coś zbuduje? Jest tam zdegradowany teren w pobliżu Scanclimbera, składy węgla, ruina d. Zakładu Taboru, fabryka Veluxa i kolejne planowane tereny przemysłowe. Dziwne połączenie i wymieszanie różnych funkcji na tak małym obszarze.
  Reszta terenu od Veluxa do trzech mostów to "P".

  Co ciekawe, zaktualizowane SUiKZP nie przewiduje rozbudowy/przebudowy układu dróg zbiorczych. Nie ma w tym studium np rozbudowy i przedłużenia ulicy Składowej do Kolejowej, nie ma przebudowy układu ulic w rejonie Konikowa, nie ma zapisu o jakimkolwiek nowym połączeniu nad/pod torami północnej i południowej części miasta w rejonie Chrobrego/Surowieckiego.

  SUiKZP utrwala chaos w tej części miasta, MPZP będą musiały być z tym chaosem zgodne.
  Szkoda, bo byłą szansa na nowe Nowe Miasto w samym centrum Gniezna...
  Planują tak samo jak budują szpital niestety...

 • Link do komentarza Vegatermik środa, 05 czerwca 2019 12:06 napisane przez Vegatermik

  Ateńczycy mają np. swój Akropol z Partenonem i Erechtejonem.
  Dziedzictwo o zasięgu światowym.
  A przy tym niezły dochód do miejskiej kasy.

  W naszym mieście są zabytki kolejowe wraz z infrastrukturą inżynierską
  o walorach iście europejskich. Narodowe Muzeum Kolejnictwa - dajmy szansę temu pomysłowi. Piękny 25 hektarowy teren w sam raz na wykorzystanie do celów politechnicznych. Właśnie cały ten obszar niesie ze sobą niebywały potencjał w tej materii.
  Wielu europejskich miłośników kolejnictwa już obserwuje nasze poczynania w tej kwestii.
  I tylko od wsparcia i odpowiedzialności osób obecnie zasiadających w gremiach decyzyjnych, zależy wieloletnia przyszłość tego skrawka Gniezna.
  Olbrzymia przestrzeń stacji, przesycona różnorodnymi stylistycznie i funkcjonalnie budynkami, urządzeniami technicznymi oraz obiektami inżynieryjnymi, czyni z Gniezna niezwykle cenny zespół zabytkowy, pod wieloma względami unikatowy w Polsce. Stawia gnieźnieńską stację w wąskim gronie najciekawszych, ukazujących w sposób niezwykle szeroki, wielopłaszczyznowy i kompleksowy poziom techniki kolejowej na przestrzeni ok. 150 lat.

  Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński,
  "Byłoby to naturalne miejsce dla (...) eksponatów. (...) Rozważane są różne lokalizacje, ale największe szanse mają tereny byłej lokomotywowni w Gnieźnie. Znajduje się tam przepiękna hala wachlarzowa". Rynek Kolejowy 2019... a nawet dwie hale.

  W 2009 r. wielkopolski konserwator zabytków Aleksander Starzyński wszczął z urzędu procedurę wpisu do rejestru zabytków stacji kolejowej Gniezno.
  Decyzja nr 772/Wlkp/A o wpisie do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego została wydana 8 grudnia 2009.
  … „Ranga tego zespołu stacyjnego, jako zabytku kolejnictwa, techniki i architektury wykracza daleko poza granice Wielkopolski. […] Duży zespół stacji Gniezno stanowi świadectwo historii kolejnictwa, którego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną i naukową oraz wysoką wartość w skali miejsca. Zespół stanowi cenne dobro kultury i podlega ochronie prawnej”.
  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu.

  (za autorem książki „Zabytkowa Stacja Kolejowa Gniezno Od Kolei Górnośląskiej do Programu „Otto” pana Mirona Urbaniaka).

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 05 czerwca 2019 11:40 napisane przez rezigiusz

  Taka tam firma LPP już wybrała niedawno sławny na całą Polskę Brześć Kujawski miasteczko powiatowe wielkości Mogilna na swój kolejny biznes.
  Pewnie światowy i oświecony jeden z urzędników w randze zastępcy prezydenta wie co to jest za firma LPP, Wiem zaraz będzie tłumaczenie że tam jest 5 km do A1. Ale u nas jest bliżej S5,która z racji przebiegu będzie łącznikiem właśnie A2 z A1, Widać iż Brześć Kujawski jest bardziej konkretnym samorządem niż nasz.

  Owszem ten teren nie jest atrakcyjny dla LPP ale ponoć mamy takie zajebiste lokalizacje pod ich biznes zrówno miejskich jak i powiatowych

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane