wtorek, 09 lipca 2019 08:07

Hotel z nową szansą po licytacji

 
Hotel z nową szansą po licytacji archiwum redakcji

Czy zrujnowany obiekt przy ul. Strumykowej odzyska prestiż, jakim szczycił się w latach swojej świetności? Budynek dawnego hotelu znalazł nabywcę na drugiej licytacji komorniczej.

Być może w niedalekiej przyszłości, zamiast hulającego w zdemolowanych wnętrzach wiatru, w największym w Gnieźnie pustostanie wybrzmi ponownie gwar gości goszczących w jego pokojach. 5 lipca w gnieźnieńskim Sądzie Rejonowym odbyła się druga licytacja dla obiektu położonego przy ul. Strumykowej 11. Jej przedmiotem był akt prawa użytkowania wieczystego dla nieruchomości o powierzchni 0,2613 hektara, na której wznosi się kilkupiętrowy gmach hotelu pobudowanego w latach 80.

Konstrukcja obiektu, w ostatnich latach zdemolowanego i wielokrotnie ulegającego pożarom, znajduje się w dobrym stanie technicznym. Niemniej obiekt wymaga nakładów na pewno znacznie przekraczających wartość ceny wywołania. Pierwsza licytacja odbyła się już 17 maja br. i wówczas nikt nie wyraził zainteresowania kupnem prawa użytkowania wieczystego za kwotę przeszło 913 tys. złotych. 

Podczas drugiego rozstrzygnięcia, wyznaczonego na 5 lipca, cenę obniżono do 2/3 sumy oszacowania tj. kwoty niemal 812 tys. złotych. Na ubiegłotygodniowej licytacji pojawił się zainteresowany, który wcześniej złożył rękojmię o ustalonej kwocie i tym samym nabył akt użytkowania wieczystego - według naszych informacji jest to podmiot zarejestrowany w Gnieźnie, jednak nie wiadomo póki co, jakie są ewentualne plany co do ww. obiektu. Wkrótce po licytacji rozpoczęły się procedury zmierzające do uprawomocnienia postanowienia, a następnie uregulowania pozostałej kwoty - całość może potrwać kilka tygodni. 


Pierwotnie Hotel Mieszko przez lata stanowił własność Skarbu Państwa. Decyzją Wojewody Poznańskiego z 1991 roku budynek został oddany w użytkowanie wieczyste spółce z Poznania, która - z mniejszym lub większym sukcesem - dalej prowadziła w nim hotel. Z czasem, kiedy na mapie turystycznej Gniezna pojawiały się kolejne obiekty noclegowe, ten przy ul. Strumykowej tracił nieco na renomie, a z biegiem lat zaczął sprawiać wrażenie zdekapitalizowanego. To, co teraz z niego pozostało, można określić już tylko i wyłącznie jako ruina, choć jeszcze dobre cztery lata temu można było w nim spokojnie przyjmować gości. Budynek stał pusty od kilku lat, ale dopiero w 2016 roku pojawili się w nim pierwsi bezdomni. Użytkownikiem wieczystym obiektu w ostatnich latach była spółka reprezentująca branżę hotelarsko-gastronomiczną, a na budynku spoczywa hipoteka w wysokości kilku milionów złotych. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Misiu środa, 10 lipca 2019 07:44 napisane przez Misiu

  Za te 800 tysięcy złotych to Miasto Gniezno samo powinno zakupić ten obiekt na hotel dla sportowców odwiedzających Gniezno . Przecież tyle samo kosztował ten plac zabaw, który miasto zrobiło na Ustroniu. Z takiego Placu zabaw , za chwile będą tylko.... koszty. Bo niepilnowany, posadowiony w ustronnym miejscu, daleko od okien bloków, wcześniej czy później zostanie zdewastowany przez jakiś łobuzów,. Z hotelu przy Stadionie Mieszka funkcjonującym pod jednym kierownictwem jako LECH II - hostel ( w ramach GOSIR u) były by przynajmniej zyski z tytułu jego funkcjonowania. Hotel ten byłby pięknym schroniskiem szkolnym dla wycieczek zdążającym do Gniezna. Dzięki temu hotelowi- hostelowi w końcu więcej wycieczek szkolnych ( młodzieży) zostawało by na noc w Gnieźnie. Nie mówiąc już o zakwaterowaniu drużyn dla coraz częściej odbywających się w Gnieźnie turniejach. Takich jak ten ostatni super turniej koszykówki

 • Link do komentarza anubis wtorek, 09 lipca 2019 23:20 napisane przez anubis

  ciekawe czy darcie mordy przez niektórych kibiców nie będzie przeszkadzać przyszłym lokatorom:))))

 • Link do komentarza SOP wtorek, 09 lipca 2019 13:00 napisane przez SOP

  Kaśka Gratulacje!!! Oby inwestycja wypaliła!!!

 • Link do komentarza misiakisia wtorek, 09 lipca 2019 08:32 napisane przez misiakisia

  Czas pokaże co się z tego urodzi bo ze bedzie konflikt interesów za chwilę to na pewno tym bardziej źe obiekt jest usytuowany w takiej lokalizacji jakiej jest.
  Wspomnicie moje słowa źe nabywcy zacznie to czy tamto przeszkadzać.
  Oczywiście cieszę się źe zostało to sprzedane ale nikt nie zobliguje nabywcy do remontu czy innych działań

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane