poniedziałek, 12 sierpnia 2019 09:33

Budowa S5 - część odcinków prawie gotowa, inne stoją w miejscu

 
Budowa S5 - część odcinków prawie gotowa, inne stoją w miejscu Budowa S5 na wysokości Rogowa / źródło: wykonawca robót

Być może jeszcze jesienią kierowcy chcący wyruszyć w kierunku Bydgoszczy, będą mogli skorzystać z 25-kilometrowego, nowego odcinka S5. Na innych fragmentach jest już nieco gorzej.

Budowa drogi ekspresowej S5 trwa na wszystkich brakujących jej obecnie fragmentach, choć na niektórych od tygodni nie pojawiły się żadne większe ekipy robotników. Wszystko to za sprawą rozwiązania umów przez inwestorów z włoskimi wykonawcami, którzy w swoim czasie zadeklarowali niemożliwość wykonania zadania w na ustalonych wcześniej zasadach i kwotach. Brak porozumienia w tej kwestii sprawił iż na kilku odcinkach S5 w rejonie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, prace po prostu stanęły. 

W minionym tygodniu zaprezentowano oferty na wykonanie robót drogowych dla połączenia dwóch odcinków drogi S5 między Poznaniem a Wronczynem, które także opuścili włoscy wykonawcy. Każdy kierowca podróżujący na tym obszarze wie, jak miejscami niewiele zostało do wykonania, by można było poruszać się niektórymi fragmentami tej drogi. Wielkopolska GDDKiA przedstawiła oferty na wykonanie robót drogowych dla połączenia dwóch odcinków S5 Poznań - Wronczyn oraz Wronczyn - Kościan, które inwestor szacuje na kwotę łączną ok. 8 mln 200 tys. złotych, a najniższa oferta łącznie jest mniejsza od kosztorysu o 750 tys. złotych. Oferty te są obecnie analizowane pod kątem cenowym i merytorycznym. Pozwala to mieć nadzieję iż do końca bieżącego roku zostaną one ukończone i do Wrocławia mieszkańcy Gniezna oraz powiatu gnieźnieńskiego będą mogli na całym odcinku jechać już komfortową trasą (przez A2) - tyle wynika z aktualnych obietnic. Przemawia za tym także fakt iż GDDKiA jednocześnie szuka już wykonawcy pozostałych elementów infrastruktury (ogrodzenia i urządzeń bezpieczeństwa ruchu), a także oznakowania pionowego. 

Nieco inaczej sytuacja wygląda w województwie kujawsko-pomorskim. Tutaj najbardziej zaawansowanym odcinkiem jest fragment od granicy z województwem wielkopolskim w rejonie Węzła Mieleszyn do Jaroszewa. 85% wykonania 25-kilometrowego odcinka sprawi iż najpewniej późną jesienią 2019 roku podróżni zamierzający wyruszyć do Bydgoszczy, przynajmniej do Żnina będą mogli jechać dwupasmową trasą. Kolejny odcinek liczący 19,3 km do Szubina jest w nieco mniejszym stopniu wykonania. Podobnie jest także i na kolejnych fragmentach, np. Białe-Błota - Tryszczyn, stanowiący fragment obwodnicy Bydgoszczy ma 46,66% wykonania, a z Tryszczyna do Aleksandrowa 66,64%. Dane te pochodzą jednak z zestawień sprzed kilku tygodni. Jedynym pozytywnym akcentem jest to, że na tych fragmentach prace trwają, bo są wykonawcy.

Spośród kujawsko-pomorskiego odcinka S5 pozostały jeszcze trzy fragmenty, na których nie dzieje się praktycznie nic. To te, które leżały w gestii włoskich wykonawców, z którymi GDDKiA musiała się pożegnać. Prace na niektórych fragmentach są miejscami niemal w początkowym stadium realizacji - taki był stan w maju  2019 roku, wkrótce po tym odstąpiono od umów, zaprzestano robót i rozpoczęła się inwentaryzacja. Mowa tu o odcinkach Szubin - Białe Błota (9,7 km i 39% wykonania), Aleksandrowo - Dworzysko (22,4 km i 21,53% wykonania) oraz Dworzysko - Nowe Marzy i wjazd na autostradę A1 (23,3 km i 23,16% wykonania). GDDKiA planuje zorganizować trzy osobne przetargi na budowę brakujących fragmentów dróg. Pierwszy z nich ma się odbyć już wkrótce. Jedno jest już jednak niemal pewne - wspomnianymi na końcu odcinkami S5 pojedziemy nad morze najwcześniej zapewne dopiero w 2021 roku.

Poniżej galeria zdjęć - pierwsze cztery wykonane na odcinku od Węzła Mieleszyn w kierunku Żnina, a kolejne na przerwanym odcinku Szubin - Białe Błota.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Wawrzyniec wtorek, 13 sierpnia 2019 23:29 napisane przez Wawrzyniec

  Miałem okazję jechać dzisiaj trasą Szubin - Gniezno. Od roku bez zmian, tylko słupki nowe, są odcinki gotowe lecz wiodą z pola na pole. Oj poczekamy na S5 na północ.

 • Link do komentarza jarom wtorek, 13 sierpnia 2019 16:39 napisane przez jarom

  Do rozmówca. Resztki umysłowych sił,otępienie to typowy język pogardy stosowany przez PiS i jego zwolenników. A poza tym dziadkiem to ten Pan jest dla swoich wnuków o czym wiedzą wszyscy kulturalni ludzie.

 • Link do komentarza Zbigniew wtorek, 13 sierpnia 2019 07:09 napisane przez Zbigniew

  Oj, chciałoby się z Grudziądza do Osnabruck jechać tylko dwupasmowką.. Towarzysze, nadużywanie polityki do tego - mało wyjaśnia. Kradną w końcu obie strony. Jednak jeśli imprezka piccarotti robi wały na kilku odcinkach, to tam szukajmy przyczyny. Rzecz w tym, aby takie firmy były u nas skutecznie eliminowane poprzez czarną listę.

 • Link do komentarza rozmówca poniedziałek, 12 sierpnia 2019 11:18 napisane przez rozmówca

  W ub. tygodniu taki jeden starszy gość, fan PO przekonywał, że tylko za PO były budowane drogi, a PiS tylko je kończy zresztą z miernym skutkiem.Pan emeryt niestety ma już otępienie, bo nie potrafił objąć faktu, że to jego idole z PO pozawierali takie umowy m.in z włoskimi wykonawcami, ze ci zeszli z budowy, bo nie chcą za takie pieniądze pracować. Czy za tym stoi drugie dno? Nie wiem, ale można się domyślać. Poza tym do dziś nie zapłacono za czasów PO podwykonawcom, a wielu, ba, bardzo wielu ludzi przez oszukańczą politykę PO zbankrutowało. Nie wiem czy dziadek znany zresztą w Gnieźnie, czyta te wiadomości, ale radzę ocknąć mu się z letargu i resztkami umysłowych sił spojrzeć realnie na otaczający świat. A poza tym, nie słyszał to dziadek o kilometrach niezwykle kosztownych ekranach osłaniających....pola i lasy, a brakujących przy dużych skupiskach mieszkaniowych? kto to zlecał i kto na tym zarabiał?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane