Wydrukuj tę stronę
czwartek, 12 września 2019 10:40

Jaki ma być nowy-stary MOK?

 
Jaki ma być nowy-stary MOK? wizualizacja / źródło: dokumentacja projektowa

Nowa galeria, przeszklony ogród zimowy, windy dla niepełnosprawnych oraz wiele innych zmian planuje się dokonać w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w ramach planowanej przebudowy. 

Ogłoszony został przetarg na wyłonienie inżyniera kontraktu dla zadania inwestycyjnego, jakim jest adaptacja Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową. Obiekt przy ul. Łubieńskiego ma przejść całkowitą przebudowę, poddany zostać termomodernizacji oraz wprowadzone zostaną udogodnienia dla osób z dysfunkcjami ruchu. 

Do obecnie ogłoszonego przetargu na inżyniera kontraktu wkrótce dołączyć ma samo postępowanie na wykonanie inwestycji. Ta realizowana ma być w trybie "zaprojektuj i wybuduj", a do dokumentacji załączona będzie wstępna koncepcja, na której ma się opierać architekt. W jej ramach zaproponowano nowe zagospodarowanie całego budynku, składającego się z dwóch części - starej, od strony ulicy, pobudowanej na początku XIX wieku oraz nowej wybudowanej na początku lat 70. XX wieku.

Usprawnienia

Zgodnie z treścią i rysunkami koncepcji, powstać mają szyby windowe, dzięki którym MOK po latach oczekiwania w końcu będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych na wszystkich poziomach budynku. Kiedy był on rozbudowywany w latach 70., takie czynniki nie były brane pod uwagę, przez co dziś jest zauważalny problem w dostępności obiektu dla osób z dysfunkcjami.

Winda pojawi się w rejonie klatki schodowej starego budynku, łącząc jego poziomy, a także od strony zielonego zaplecza "nowego budynku" spajając tę część obiektu. Winda będzie także w rejonie nowego wejścia do MOK-u. 

Nowe wejście

W ramach inwestycji planuje się zagospodarowanie północnej części nieruchomości poprzez dobudowanie szklanego obiektu kubaturowego pod postacią "ogrodu zimowego" o powierzchni 130 metrów kwadratowych (nad dawną kotłownią) oraz również przeszklonego wejścia od strony holu. Tutaj znajdą się schody prowadzące bezpośrednio do środka MOK-u wraz z windą dla niepełnosprawnych.

To wejście ma pełnić swoją funkcję przede wszystkim dla gości przychodzących bezpośrednio na występy w sali widowiskowej. Stare wejście zostanie odremontowane i także będzie dostępne. 

Ogród zimowy, posiadający własne zaplecze, wraz z przeszkloną ścianą północną i zachodnią, będzie wykorzystywany na różne spotkania, a także może pełnić formę atelier z naturalnym światłem dziennym. Podobny pomysł była w planach już kilka lat temu.

Zagospodarowanie

Na poziomie piwnicy w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sklep z elektroniką domową (z osobnym wejściem od ulicy) zlokalizowana zostanie nowa galeria wystawiennicza o powierzchni 212 metrów kwadratowych.

Ponadto w pozostałych pomieszczeniach pod starym budynkiem znajdą się pracownie ceramiki, teatralna oraz dla modelarzy. Pod nowym zlokalizowana będzie wentylatorownia, toalety, magazyny węzeł cieplny oraz sala prób muzycznych i nagrań wraz ze studiem.

Na parterze w dotychczasowych pomieszczeniach administracji planuje się pokoje dla księgowości, instruktorów merytorycznych wraz z pomieszczeniami socjalnymi. Przebudowane mają zostać toalety położone na półpiętrze koło holu z utworzeniem osobnej dla osób niepełnosprawnych. Przebudowana zostanie także sala widowiskowa, gdzie powstanie 170 miejsc dla widowni, a scena zostanie nieco przebudowana z utworzeniem schodów wejściowych po obu jej stronach.

Na piętrze starego budynku w miejscu dotychczasowej Dużej Galerii znajdą się pomieszczenia administracyjne oraz dla klubu seniora. Dotychczasowe pomieszczenie, wykorzystywane przez szachistów oraz na potrzeby różnych małych wykładów przeznaczone zostanie pod sekretariat i biuro dyrekcji. Pomieszczenie nad salą widowiskową przeznaczone będzie do zajęć rehabilitacji ruchowej. Drugie piętro starego budynku przeznaczone będzie pod pracownię artystyczną oraz pomieszczenia gospodarczo-biurowe. Niezagospodarowane poddasze nad salą widowiskową wykorzystane ma zostać jako sala integracji sensorycznej. 

W "nowym budynku" dalej będą funkcjonować biura promocji, sale do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych, pomieszczenia warsztatowo-wykładowe itp. Wszystkie one zostaną poddane remontowi. Na dachu tej części MOK-u planuje się ustawienie paneli fotowoltaicznych.

Wykończenie

Budynek w całości ma zostać poddany termomodernizacji - nowy budynek z zewnątrz, a stary od wewnątrz. W przypadku tego drugiego oczyszczona ma zostać także ceglana elewacja, która przez lata uległa mocnemu zabrudzeniu. 

W ramach koncepcji wyszczególnione zostały również propozycje wymiany powierzchni wszystkich pomieszczeń.

Terminy

Przetargi na inwestycję, z których pierwszy już trwa, powinny zostać rozstrzygnięte w ciągu najbliższych tygodni - o ile wykonawcy się znajdą i spełnią stawiane wymagania. Realizacja zadania, rozliczanego w przyszłym roku, może jednak być wydłużona w razie takiej konieczności, toteż oczekiwać należy iż przebudowa MOK najwcześniej zakończy się w drugiej połowie 2020 roku lub w pierwszych miesiącach kolejnego roku.

Projekt "Adaptacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową, rewitalizacja ul. Rzeźnickiej" otrzymał dofinansowanie na kwotę 7 mln  593 tys. złotych, a całość zadania wynosi 10 mln 797 tys. złotych. Przebudowę ul. Rzeźnickiej, której projekt już czeka na realizację, wykonywać będzie Urząd Miejski. 

Galeria

28 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec