Wydrukuj tę stronę
czwartek, 10 października 2019 15:24

Muzeum pęka! Część budynku wyłączono z użytku

 
Muzeum pęka! Część budynku wyłączono z użytku fot. Rafał Wichniewicz

Północny fragment Muzeum Początków Państwa Polskiego został zabezpieczony przed osobami postronnymi. W obiekcie wykryto spękania na ścianach, które wzbudziły zaniepokojenie.

Problem został odkryty przypadkiem w połowie września br., podczas rutynowej kontroli technicznej budynku. O sprawie od razu został powiadomiony Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który dokonał wizji lokalnej i wydał zalecenia co do dalszych kroków wobec obiektu. Dzieje się to dokładnie w dziesięć lat po tym, jak muzeum zostało nagle zamknięte z uwagi na konieczny remont dachu, który groził zawaleniem.

- Dział techniczny Muzeum zgłosił, że podczas prowadzonej kontroli, za szafą odkryli na ścianie pęknięcie. Sprawa została do nas zgłoszona i przeprowadziliśmy kontrolę, która wykazała iż rzeczywiście zauważalne są wyraźne spękania na ścianach od kondygnacji piwnicznej i przeszły one wyżej na pierwsze piętro - przekazał nam Maciej Brzuszkiewicz, dyrektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. 

Sytuacja dotyczy północnej części budynku, bliżej ul. Poznańskiej. Nie wiadomo, kiedy nastąpiło pęknięcie. Mogło to się stać jeszcze podczas nawałnicy w 2017 roku, a może też podczas tegorocznej suszy (a właściwie braku regularnych opadów), które mogły też spowodować inną pracę gruntu w rejonie kompleksu.

- Wstrzymaliśmy użytkowanie tej części budynku. Z uwagi na to, że elewacja jest pokryta płytami i że mogło dojść do naruszenia konstrukcji wsporczych tych płyt, wstrzymaliśmy też użytkowanie wkoło tej części budynku. Nakazaliśmy także wykonanie ekspertyzy - mówił Maciej Brzuszkiewicz, dodając iż działanie to będzie wymagało dokładnego obejrzenia ścian, na których zauważono spękania (obecnie część z nich jest zakryta m.in. elewacją): - Na tę chwilę jest za wcześnie, by stwierdzać, co jest tego przyczyną. Prawdopodobnie mogło nastąpić osiadanie fundamentów w tym miejscu. Dyrektor PINB dodał, że ekspertyza wykaże, co dokładnie mogło się stać oraz w jakiej sytuacji jest ta część budynku. Pomoże ona też ustalić, co trzeba zrobić, by obiekt można było odpowiednio zabezpieczyć i wzmocnić.

W związku z tą sytuacją w Muzeum wyłączona z eksploatacji została część pomieszczeń, także tych dostępnych dla zwiedzających: - Jesteśmy na etapie wykonywania zaleceń inspektora nadzoru budowlanego. Decyzja skutkowała tym, że musieliśmy wyłączyć z użytkowania część pomieszczeń przy ścianie północnej od strony ul. Poznańskiej. Wystawa "Sztuka romańska w Polsce" jest na chwilę obecną niedostępna - przekazał nam Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego. Placówka przygotowuje się aktualnie do otwarcia nowej ekspozycji czasowej "Piast total war - wojskowość w Polsce wczesnopiastowskiej", które nastąpi 20 października. Jak nam przekazano, problem z budynkiem nie ma wpływu na harmonogram pracy muzeum i wydarzenie odbędzie się zgodnie z planem.


Gmach muzeum wraz z budynkiem I LO stanowił część szerszego projektu Szkoły Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Kompleks, choć niezrealizowany w całości, powstał w latach 1973-1978 i był autorstwem J. Schmidta, B. Celichowskiego, W. Wojciechowskiego i W. Kasprzyckiego, którzy za swój nowatorski pomysł otrzymali w 1979 roku Nagrodę I Stopnia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Zobacz więcej na temat projektu Szkoły Pomnik.

11 komentarzy