Jesteś tutaj:Gospodarka Kamienice, jakie są, każdy widzi
wtorek, 22 października 2019 09:19

Kamienice, jakie są, każdy widzi

 
Kamienice, jakie są, każdy widzi archiwum redakcji

Stan budynków wielorodzinnych na terenie centrum jest zróżnicowany – od tych, które są w stanie bardzo dobrym, po takie, które sypią się od zewnątrz i wewnątrz. Inspektorzy zapowiadają dalsze kontrole.

Odpadające tynki, uszkodzone elementy infrastruktury technicznej, brak wentylacji, niedrożność kominów, rozpadające się schody, uszkodzona struktura murów – to najczęstsze przewinienia, z jakimi na terenie Gniezna spotykają się kontrolerzy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Instytucja od pewnego czasu prowadzi wizyty w wyrywkowo wybranych nieruchomościach, sprawdzając ich stan oraz sposób zarządzania. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo ich mieszkańców, ale także docelowo – by budynek przetrwał kolejne lata, służąc temu samemu celowi, a nie szpecąc lub stwarzając zagrożenie jego użytkownikom.

- W zeszłym oraz w tym roku podjęliśmy się działań, podczas których kontrolowaliśmy budynki wielorodzinne, głównie skupiając się na centrum miasta. W ich trakcie dokonaliśmy wizyt na 19 obiektach, które zakończyły się one wydaniem 10 decyzji. Spośród nich dwie były dość drastyczne, gdyż dotyczyły nakazu opróżnienia budynków. Były one częściowo użytkowane, ale ze względu na stan techniczny należało je opróżnić - przyznaje Maciej Brzuszkiewicz, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Kontrole w budynkach na terenie miasta są, jak zaznaczono, wyrywkowe, ale po każdej wizycie jest coś, co trzeba zawrzeć w protokole. Jak twierdzą inspektorzy, nie jest najlepiej, ale najgorzej też nie: - Nie można generalizować, czy budynki miejskie podlegające Urbisowi, czy może będące w zarządzie jakiś wspólnot, czy prywatnych osób są lepsze czy gorsze od innych. Generalnie głównymi problemami, które się pojawiają podczas kontroli tzn. zostały ujawnione, to są te, które widzą wszyscy mieszkańcy - problemy z elewacjami, odpadające tynki i gzymsy, a do tego dochodzą wnioski pokontrolne, dotyczące np. braku prowadzenia książek obiektów, brak przeglądów kominiarskich oraz elektrycznych. Często też pojawiały się problemy na częściach wspólnych, tj. klatkach schodowych, gdzie pojawiały się uszkodzenia - zaznacza Maciej Brzuszkiewicz i dodaje, że kontrolą nie były obejmowane same mieszkania.

Jak dodaje inspektor, dość często problemy z zarządzaniem wybraną nieruchomością pojawiają się z bardzo prozaicznego powodu - jest kilku właścicieli, którzy nie mogą się dogadać: - Nie potrafią się porozumieć i nie ma wyłonionego zarządcy. To powoduje problem, bo według artykułu 61 z Ustawy o prawie budowlanym wynika, że każdy właściciel lub zarządca odpowiada za stan techniczny. Jeśli nie ma powołanego zarządcy, to solidarnie odpowiadają wszyscy właścicieli. Jeśli kamienica ma dziesięciu właścicieli to zazwyczaj nikt się nie poczuwa do tego, by traktować obiekt dobrze i utrzymywać w należytym stanie - zaznacza Maciej Brzuszkiewicz. Jak dodał, obecnie trwa postępowanie wobec kilku obiektów na terenie Gniezna, gdzie właściciele, po wizycie inspektorów, zaczęli w końcu się między sobą dochodzić do porozumienia.

Czego dotyczą przypadki, w których stwierdzono najwięcej uchybień? - Sporo problemów dotyczy pokrycia dachowego i więźbą dachową, gdzie pojawiały się uszkodzone elementy konstrukcyjne. W kilku przypadkach postępowania nadal się toczą, ale w większości przypadków podjęto się prac naprawczych. Często zdarzają się też uszkodzenia schodów, co jest bardzo problematyczne. Również kanały wentylacyjne i spalinowe dają wiele do życzenia - przytacza Maciej Brzuszkiewicz i dalej dodaje, że właściciele domów często nie zdają sobie sprawy z źródła powstawania wilgoci w budynkach: - W kamienicach często są wymieniane okna na plastikowe. Poprzez doszczelnienie pomieszczeń czy mieszkań nagle pojawia się odwrotny ciąg powietrza. Zbyt szczelne pomieszczenie, bez nawietrzników w oknach, sprawia iż kanał wentylacyjny, który powinien wyciągać powietrze na zewnątrz, on zasysa to z dachu lub nie dostarcza wystarczającej ilości do mieszkania. Szczególnie ważne jest aby zabezpieczyć dostarczanie wystarczającej ilości świeżego powietrza w przypadku posiadania pieców z otwartą komorą spalania – tak aby nie dopuścić do spalania beztlenowego generującego tlenek węgla tzw. czad - przyznaje inspektor, dodając iż należy kupować okna z nawietrznikami: - Jeśli już ktoś je wymienił i nie ma nawietrzników, powinien pamiętać o regularnym wentylowaniu pomieszczenia - uchylaniu okien i przede wszystkim dokonywaniu przeglądów instalacji gazowej i kominowej.

Po przeprowadzonych do tej pory kontrolach pojawiły się wstępne wnioski tego, skąd najczęściej biorą się powody problemów ze stanem budynków. Okazuje się, że wspomniany wcześniej brak wyłonionego zarządcy to tylko jedna z wielu przyczyn: - Bywa tak, że właściciel po prostu nie ma pieniędzy, a lokatorzy nie płacą. Pojawia się też kwestia braku poszanowania przez mieszkających części wspólnych, jak właśnie klatek schodowych, które są dewastowane - mówi Maciej Brzuszkiewicz i jak dodaje, na kilkanaście sprawdzonych budynków tylko w dwóch nie znaleziono żadnych uchybień.

Jak przekazał inspektor, PINB zamierza dalej kontynuować kontrole kamienic - zwłaszcza tych, które już na pierwszy rzut oka zwracają uwagę widocznymi uszkodzeniami: - Nie mamy na celu wywierania presji czy roszczeniowego podchodzenia. Chcemy współpracować, bo zależy nam, by mieszkańcy naszego miasta byli bezpieczni i bezpiecznie mogli mieszkać w tych budynkach. Chcemy też podkreślać to, że właściciele muszą pamiętać iż prawo budowlane wprost mówi, że odpowiedzialność za stan techniczny budynku spoczywa na nich.
 

5 komentarzy

 • Link do komentarza Darek środa, 30 października 2019 23:44 napisane przez Darek

  Na Lecha też jest kamienica w opłakanym stanie tynk zewnętrzny odpada klatki też nie są zaniedbane pewnie przy kontroli wyjdzie jeszcze kilka niedociągnięć

 • Link do komentarza Rom środa, 23 października 2019 12:07 napisane przez Rom

  Od lat te dwa bloki na Staszica 19/21 wyglądają na zewnątrz najgorzej,ze wszystkich bloków Spółdzielni Mieszkaniowej, mimo,że płacimy pieniądze na remonty, blok jest traktowany jak przysłowiowe "piąte koło u wozu". Balkony faktycznie się sypią, dolna część elewacji budynku jest w opłakanym stanie. O braku chodników i rozsypującej się jezdni i nieutwardzonym parkingu, nawet nie wspomnę.

 • Link do komentarza chodziaż wtorek, 22 października 2019 19:05 napisane przez chodziaż

  Na Warszawskiej też jest kamienica, z której tynk płatami czasem odpada. Zrobi się larum dopiero wtedy,jak kogoś zrani, a nie daj Boże zabije.

 • Link do komentarza Walter 54 wtorek, 22 października 2019 12:24 napisane przez Walter 54

  Nie tylko w starych kamienicach nie jest dobrze. W bloku na Staszica 19 21 balkony sypią się ludziom na głowę. Spółdzielnia olała temat i woli bankowi zrobić kostkę brukową. Pozostaje czekać aż ktoś dostanie w głowę kawałkiem betonu to wtedy może coś się ruszy. Tylko głowy szkoda.

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 22 października 2019 10:00 napisane przez czytelnik

  A może tak redaktor od czasu do czasu wykonałby zdjęcia takich brzydkich, ale przede wszystkim niebezpiecznych kamienic? Kiedyś jak informowałem nadzór o takiej nieruchomości, to powiedziano mi, że oni z urzędu nie wykonują żadnych kontroli. A film, który wisi na portalu o kamienicach od kilku dni, jak na dłoni pokazuje, że tę piękną kamienicę różową na Chrobrego należy omijać szerokim łukiem. Na tym dachu wszystko ledwo się trzyma i sprawia wrażenie, że lada moment komuś spadnie na głowę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane