środa, 23 października 2019 14:17

Sala widowiskowa „Dziekanki” taka jak w 1894 roku!

 
Sala widowiskowa „Dziekanki” taka jak w 1894 roku! fot. Rafał Wichniewicz

Taka jak 125 lat temu - po zdjęciu w niektórych miejscach aż dziewięciu warstw farby, reprezentacyjna sala szpitala "Dziekanka" odsłoniła swój pierwotny blask.


Przez ostatnie miesiące trwały żmudne prace konserwatorskie w głównym budynku administracyjnym Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka". W obiekcie otwartym w 1894 roku znajduje się sala widowiskowa ze sceną dla orkiestry oraz artystów, która przez lata służyła wielu zebraniom, spotkaniom, balom i zabawom pracowników zakładu oraz mieszkańcom Gniezna. 

Przez te wszystkie lata obiekt był jedynie "utrzymywany w estetycznym porządku", czyli po prostu zabrudzone ściany sukcesywnie zamalowywano nowymi warstwami farb, a w efekcie sala zupełnie straciła swój pierwotny wygląd. To, jaka była ona w rzeczywistości, udało się odkryć dzięki pracom prowadzonym w ostatnim czasie przez Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych Witold Domaniecki. Po zdjęciu kilku warstw farb udało się odzyskać większość ozdobnych polichromii, które pokrywają ściany oraz sufit pomieszczenia głównego oraz bocznych sal. Te, które bezpowrotnie utracono, pieczołowicie zrekonstruowano. 

Oczyszczeniu poddano też oryginalny żyrandol, wiszący pośrodku, w którym znaleziono odkrytą kartkę z informacją o jego wykonawcy i dacie powstania. Ponadto wymieniono na całej powierzchni parkiet, układając nowy w takiej samej formie, jak poprzedni. 

Salę po wykonanym remoncie można było podziwiać 23 października przy okazji uroczystości 125-lecia działalności szpitala.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Natalson wtorek, 29 października 2019 17:33 napisane przez Natalson

  Sala zachwyca !!! Przeraza mnie ze w 80 % to tylko narzekania...

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 25 października 2019 23:22 napisane przez Gnieźnianin

  A park Dziekanki również będzie przywrócony do byłej świetności jaką znam z czasów powojennych a obecnie zgroza ?

 • Link do komentarza Rencista czwartek, 24 października 2019 21:43 napisane przez Rencista

  @Lekarz -125 lat temu wszyscy przeżyli na tej sali bez klimy , to i dziś przeżyją . Tam jest tyle okien, można przewiew zrobić. Czy konserwator zabytków wydałby zgodę na montaż klimy? Sala piękna .

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 24 października 2019 12:39 napisane przez Mieszkaniec

  Kiedyś to potrafili budować szpitale, a dzisiaj ?

 • Link do komentarza lekarz środa, 23 października 2019 17:05 napisane przez lekarz

  A o wydajnej klimatyzacji przy modernizacji tej sali pomyślano ? Jak długo będzie można konferować na tej sali bez uciążliwego pocenia się ?

 • Link do komentarza pacjent środa, 23 października 2019 16:49 napisane przez pacjent

  A klatkę schodowa prowadzącą na pierwsze piętro również wyremontowano? Te schody też wymagały remontu kapitalnego ! Ale jak znam życie na nie funduszy już zabrakło. pacjent

 • Link do komentarza pierożek środa, 23 października 2019 16:03 napisane przez pierożek

  coś pięknego!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane