Wydrukuj tę stronę
czwartek, 31 października 2019 13:05

Miasto przejmuje blok GTBS w zamian za grunt pod szkołą

 
Miasto przejmuje blok GTBS w zamian za grunt pod szkołą archiwum redakcji

Wojewoda Wielkopolski wydał rozporządzenie, na podstawie którego wyraził zgodę na zamianę nieruchomości i przejęcie tym samym budynku dawnej spółki miejskiej przy ul. Liliowej przez Miasto.

Przypomnijmy iż blok z 26 mieszkaniami i 1 lokalem użytkowym, został wybudowany 20 lat temu przez spółkę miejską Gnieźnieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. To jedyny budynek postawiony przez tę instytucję na przestrzeni lat. Spółka ta została w ostatnich latach zlikwidowana, a w trakcie tego procesu okazało się, że budynek przy ul. Liliowej trafił do Skarbu Państwa zamiast do Miasta Gniezna. To, czy kwestia utraty obiektu była przyczyną czyjegoś błędu, ocenić ma Najwyższa Izba Kontroli. Jednocześnie dzisiaj poinformowano, że budynek przy ul. Liliowej dzięki decyzji wojewody wielkopolskiego, trafi w ręce Miasta Gniezna, ale nie za darmo choć po korzystnej cenie.

- Po likwidacji GTBS, sąd odmówił wpisania Miasta Gniezna jako właściciela. My się z tym nie zgadzamy, ale wyroki sądu szanujemy, dlatego też mamy skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym i tą drogą będziemy szli - mówił prezydent Tomasz Budasz, wskazując iż sąd przy podejmowaniu decyzji wziął pod uwagę inny przepis, który działał na niekorzyść Miasta. Przy okazji podziękował wojewodzie Zbigniewowi Hoffmanowi oraz staroście Piotrowi Gruszczyńskiemu za dobrą wolę co do wniosku złożonego przez Miasto i dodał: - Chcemy wyjść naprzeciw mieszkańcom i dokonać sprzedaży im ich lokali. Pan wojewoda przychylił się do wniosku pana starosty, o którego to złożenie go prosiłem i dokonamy zamiany nieruchomości. Sporna nieruchomość będzie zamieniona na nieruchomość Miasta Gniezna, a dokładniej grunt, na którym znajduje się szkoła muzyczna - mówił. Wycena nieruchomości, dokonana przez biegłego, wskazała iż budynek GTBS wraz z działką wart jest 1 mln 700 tys. złotych (według tzw. wyceny czynszowej), a grunt pod szkołą muzyczną 1 mln 200 tys. złotych (przy budowie placówki przy ul. Mieszka I Miasto miało swoje udziały w postaci działki). Zamiana ma być dokonana bez obowiązku dopłaty. Procedura zamiany już się rozpoczęła. 

- 16 września prezydent zwraca się do nas po zamianę, 25 września kierujemy pismo do Wojewody, a miesiąc później Wojewoda wyraża zgodę. Rozmawialiśmy na ten temat wielokrotnie, a ta decyzja podyktowana jest tym, że chcemy, żeby prezydent zrealizował obietnicę wobec mieszkańców tego bloku - przekazał starosta Piotr Gruszczyński. Jeszcze w grudniu br. ma zostać podpisany akt notarialny, a to docelowo umożliwi rozpoczęcie sprzedaży mieszkań z bonifikatą 90%. 

16 komentarzy