środa, 04 grudnia 2019 08:15

Inwestycje drogowe i „zielone” w 2020 roku na terenie Gniezna

 
Inwestycje drogowe i „zielone” w 2020 roku na terenie Gniezna archiwum redakcji

Znamy już plany remontów ulic na terenie Gniezna w przyszłym roku. Zakłada się, że na to zadanie przeznaczonych zostanie 6,5 mln złotych.

Projekt budżetu Miasta Gniezna na 2020 rok zakłada przeznaczenie 6 mln 419 tys. złotych na drogi publiczne. W ramach tej kwoty planuje się realizacje zadań na ulicach zarządzanych przez Urząd Miejski. W kwocie tej zawarto kilka zadań:

 • budowa nawierzchni na ul. Warszawskiej (wymiana nawierzchni) - 750 tys. złotych
 • budowa chodnika na ul. Kostrzewskiego - 250 tys. złotych
 • budowa chodnika na ul. Piekary - 50 tys. złotych
 • przebudowa ul. Rzeźnickiej (dofinansowanie unijne) - 470 tys. złotych

Ponadto, jak co roku, określone kwoty zostaną przeznaczone na przetarcia i utwardzenie dróg osiedlowych, które nie posiadają jeszcze trwałej nawierzchni.

Pozostałe kwoty przeznaczono na zadania realizowane z innymi jednostkami samorządowymi, jak np. przebudowa skrzyżowania ulic: Witkowskiej, Wrzesińskiej i Składowej. Na to zadanie zarezerwowano 100 tys. złotych, jako wkład Miasta Gniezna. Inwestycja miała zostać zrealizowana przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich, ale na to zadanie w przyszłorocznym budżecie UMWW nie zarezerwował żadnych kwot. Planowany jest jednak remont wiaduktu na ul. Warszawskiej, na które to zadanie zarezerwowano tylko 2 mln 785 tys. złotych w budżecie UMWW (o tej sprawie poinformujemy już wkrótce).

Wraz z tym samorządem dalej realizowany będzie projekt budowy drogi łączącej DW 260 (ul. Witkowska) z DK nr 15 (ul. Wrzesińska). To zadanie finansowane jest ze środków zewnętrznych, a realizowane będzie przez WZDW z wkładem Miasta w kwocie 180 tys. złotych. Droga ma powstać w 2021 roku.

Dodatkowo powiat gnieźnieński w swoim budżecie zaplanował 150 tys. złotych na przebudowę skrzyżowania ul. Półwiejskiej i Pustachowskiej, na której powstanie rondo. Zarezerwował również kwotę 20 tys. złotych na program doświetlenia przejść dla pieszych. 

W 2020 roku ze środków miejskich przebudowana lub powstanie od podstaw infrastruktura drogowa:

 • sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Witkowskiej i Osiniec - 100 tys. złotych
 • doświetlenie przejść dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Pocztowej i Chrobrego - 30 tys. złotych
 • wymiana latarni na Rynku - 110 tys. złotych
 • kanalizacja deszczowa na ul. Rycerskiej - 2 mln 100 tys. złotych
 • na realizację infrastruktury rowerowej przewiduje się kwotę 250 tys. złotych (trasy rowerowe). 

W ramach zaplanowanych prac na terenach zielonych powstaną ścieżki w rejonie Jeziora Winiary (950 tys. złotych), nowa kładka nad ul. Łazienki (350 tys. złotych), powstanie skwer u zbiegu ul. Chrobrego i Lecha (150 tys. złotych), zmodernizowany zostanie plac zabaw na os. Grunwaldzkim (500 tys. złotych) oraz trwać będzie rewitalizacja Parku Piastowskiego w pierwszym etapie - wraz z zagospodarowaniem zachodniego brzegu (1 mln złotych).

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski wtorek, 17 grudnia 2019 18:52 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Celowo napisze: Prezydent, co ześ zrobił? Gówno żeś zrobił panie Budasz. Remonty dróg leżą.
  Gdzie planowany remont i poszerzenie drogi ulicy Wierzbiczany? Mial być w 2019r. i co? Po objazdach przez wiadukt nawierzchnia nadaje sie tylko do recyklingu.

 • Link do komentarza Iwona sobota, 07 grudnia 2019 15:05 napisane przez Iwona

  A co z ul. Kłeckoska???? Dziurą na dziurze . Nasza wizytówka przy wjeździe od Klecka. Nie chce mi się już słuchać że to droga wojewódzka i trzeba pozwoleń . Ile można czekać na kanalizację???? XXI wiek mamy przypominam. Może w końcu coś z tym zrobicie????

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 06 grudnia 2019 00:21 napisane przez rowerzysta

  Odnośnie ul. Rycerskiej - teraz położą kanalizację deszczową, zrobią nowy asfalt i może chodniki, a za kilka lat będą znowu zrywać, żeby zrobić kanalizacje sanitarną. Czy ta deszczowa instalacja jest ważniejsza od sanitarnej? Komu tam piwnicę zalewa co?

 • Link do komentarza Obiektywny czwartek, 05 grudnia 2019 19:03 napisane przez Obiektywny

  "Kierowca", doradców, pomysłodawców, maruderów co nie miara, szkoda, że sponsorów brakuje!!! Cieszyć się z tego co będzie, a nie wylewać żale!!!!!!

 • Link do komentarza kiniu czwartek, 05 grudnia 2019 08:23 napisane przez kiniu

  Dzielnica Miasta przy ulicy Rycerskiej i okolicznych zamieszkiwana jest przez elitę naszego brudnego miasta. Od prezesa spółdzielni mieszkaniowej, lekarzy, urzędników, osoby prowadzące działalność gospodarczą itd. Dlatego mała inwestycja 2 mln zł to przemyślane posunięcie władzy. Niedawno na tej ulicy został położona nowa nawierzchnia asfaltowa, a teraz trzeba będzie ja zrywać bo ktoś zapomniał o podstawowych sprawach. Ale co to dla naszej zadłużonej władzy nikogo to nie obchodzi liczą się plany. A dziury w jezdniach i nierówności pozostaną.

 • Link do komentarza wyborca środa, 04 grudnia 2019 23:36 napisane przez wyborca

  Panie Prezydencie, czy naprawdę ta iluminacja Gniezna jest ważniejsza od tych potwornych dziur w centrum miasta? Nie wstyd Panu, ze Gniezno coraz bardziej przypomina jakiś dziki kraj, do którego nie dotarła jeszcze cywilizacja?

 • Link do komentarza Mieszkaniec Gniezna środa, 04 grudnia 2019 21:33 napisane przez Mieszkaniec Gniezna

  Szanowni Państwo
  Co z remontem drogi na odcinku Wschodnia - Granica miasta z ulica Pszeniczna?
  Kiedy powstanie chodnik dla pieszych i ograniczenie prędkości
  ?

 • Link do komentarza mieszkanka ulicy 3 Maja środa, 04 grudnia 2019 18:58 napisane przez mieszkanka ulicy 3 Maja

  A największy wstyd i antywizytówka Gniezna , czyli chodniki na ul. 3 Maja od szpitala do ronda ? Takiego zjawiska chodnikowego nie ma nigdzie w Polsce! Ten stan trwa już 21 lat !!!

 • Link do komentarza Iwo środa, 04 grudnia 2019 18:32 napisane przez Iwo

  A co z remontami które były zaplanowane na rok 2019? Jak np. nowe chodniki na Żuławach, Świętokrzyskiej?

 • Link do komentarza Polak środa, 04 grudnia 2019 12:27 napisane przez Polak

  Dlaczego największa inwestycja miasta Gniezna planowana na 2020 rok jest podawana malutkimi literkami na końcu tego artykułu ? Chodzi mi o Kanalizację deszczową na ul. Rycerskiej za drobnostka 2 DWA MILIONY sto tysięcy złotych. Jeżeli ta inwestycja jest tak droga i tak "ważna" dla wszystkich mieszkańców Gniezna to powinna być umieszczona na pierwszym miejscu zestawienia. Czyżby ktoś się wstydził tej inwestycji i chciał ją inteligentnie przed oczami gnieźnian schować ? Bo przecież wg Rady Miasta Gniezna i pana Prezydenta jest ona dwa razy ważniejsza od remontu ulicy Warszawskiej czy przebudowy Ronda Olimpijczyków !! Dlaczego ta kanalizacja jest tak pilna ? Bo przy tej ulicy mieszka jeden z pracowników Urzędu Miasta ? Czy może dlatego, że mieszka przy tej ulicy sam zastępca Przewodniczącego Rady Miasta?

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 04 grudnia 2019 09:56 napisane przez Gnieźnianin

  Na remonty dróg łącznie wydaje się mniej pieniędzy niż na budowę kanalizacji deszczowej na ul. Rycerskiej? Komuś chyba totalnie odebrało rozum. Ulice i chodniki dalej w opłakanym stanie, Gdańska w kierunku galerii to czarna rozpacz, ale 2 bańki lekką ręką wydaje się na kanalizację deszczową przy ul. Rycerskiej. Mieszkańcy tych 20 domków jednorodzinnych musieli mieć bardzo przekonujące argumenty.

 • Link do komentarza kierowca środa, 04 grudnia 2019 09:30 napisane przez kierowca

  Wszystko ładnie pięknie jest tu opisane a niektóre inwestycje niepotrzebne. Jako kierowca mam kilka pytań kiedy odpowiednie służby odetkają studzienki przeciwdeszczowe na ul. Dalkowskiej na przystanku, ul. Wrzesińska od Cymsa w kierunku Wrześni już trawą zarosły a po deszczach to jedna wielka kałuża na ulicach. Druga sprawa możne ktoś wyrówna jezdnie na podjeździe ul. Kłeckowska, Kościuszki za skrzyżowaniem z Warszawska, nierówności przy przystankach np.ul Wyszyńskiego. Remontu wymaga ul Pustachowska, Budowlanych i wiele innych. Może w pierwszej kolejce trzeba naprawić to co wymaga naprawy a później kolejne inwestycje.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane