środa, 04 grudnia 2019 10:36

Pod Gnieznem powstanie strzelnica

 
Pod Gnieznem powstanie strzelnica źródło: aplacetoshoot.com

Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Obrony Narodowej w przyszłym roku na terenie powiatu powstanie obiekt do ćwiczeń strzeleckich. Cały obiekt ma kosztować prawie 1,9 mln złotych.

W ramach czwartej edycji konkursu ogłaszanego przez MON "Strzelnica w powiecie", Starostwo otrzymało kwotę 1,5 mln złotych dofinansowania na realizację takiego obiektu, które powstanie w Goczałkowie (gmina Niechanowo), przy drodze prowadzącej od strony Gniezna - od strony ul. Sosnowej. Strzelnica ma zostać otwarta najpóźniej w listopadzie 2020 roku.

Tego typu obiekty wiele lat temu istniały na terenie powiatu, ale wraz z upływem czasu oraz zmianami zachodzącymi w kraju na przestrzeni dekad, wiele z nich zostało zdekapitalizowanych lub po prostu przestały spełniać swoje funkcje, trafiając nierzadko w prywatne ręce. Od kilku lat Ministerstwo Obrony Narodowej organizuje konkurs na projekty budowy strzelnic, a w tegorocznym wystartował Powiat Gnieźnieński. Kilka dni temu nastąpiło rozstrzygnięcie - na ten cel przyznano kwotę 1,5 mln złotych. Powiat będzie musiał dołożyć 375 tys. złotych: - Naszym atutem były klasy, które są prowadzone w czterech placówkach, gdzie uczy się młodzież w mundurach w klasach wojskowych i policyjnych. Jest to obecnie ponad 400 osób - przekazał Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Jak dodał, z obiektu będzie mogła korzystać młodzież z powiatu wągrowieckiego, słupeckiego, wrzesińskiego, gdzie funkcjonują tego typu placówki, a nie mają strzelnic. 

- Musimy utrzymać wskaźniki trwałości i wskaźniki rezultatów. W ich ramach musimy strzelnicę udostępniać przez 10 lat na rzecz organizacji pozarządowych, sił zbrojnych, młodzieży i szkół z klas mundurowych w określonej ilości godzin w każdym miesiącu, a także na zasadach komercyjnych - dodał Mariusz Mądrowski.

Rozpoczęcie budowy strzelnicy ma nastąpić jeszcze wiosną 2020 roku. Będzie to obiekt typu otwartego, umożliwiający strzelanie na odległość 100 metrów przez łącznie sześć osób szkolonych na osi głównej oraz dwóch na dwóch dodatkowych osiach. Poszczególne stanowiska strzeleckie wykonane będą z betonowych płyt chodnikowych, a pas stanowisk wyłożony zostanie warstwą kruszywa. 

W wyposażeniu znajdzie się m.in. sześć podnośników figur bojowych, ekrany strzeleckie, ochronniki słuchu, maszt, oświetlenie ostrzegawcze, pomieszczenie magazynowe i sanitariat. Te ostatnie znajdą się w budynkach kubaturowych, powstałych w pomieszczeniach kontenerowych. Ponadto przy strzelnicy wytyczone zostaną miejsca parkingowe dla samochodów osobowych i autokarów. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 08 grudnia 2019 11:12 napisane przez kibolo

  Nauka,szkolenie strzelania do kogo-czego?Lepiej basen wybudować bo na obecnym tłok uniemożliwiający pływanie.

 • Link do komentarza Ola sobota, 07 grudnia 2019 17:12 napisane przez Ola

  Tam mieszkają ludzie. Ktoś rozum postradal.

 • Link do komentarza Maciej czwartek, 05 grudnia 2019 16:42 napisane przez Maciej

  Super informacja!!!!
  Czekamy!!!

 • Link do komentarza Ciekawe środa, 04 grudnia 2019 14:31 napisane przez Ciekawe

  Ciekawe w którym miejscu , przecież tam są działki co ludzie domy stawiają a dalej są pola uprawne.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane