Jesteś tutaj:Gospodarka Uzupełniają brakujące drzewa w centrum
poniedziałek, 16 grudnia 2019 17:08

Uzupełniają brakujące drzewa w centrum

 

Puste, zaschnięte od lat miejsca, w których dawniej rosły drzewka, zaczynają się wypełniać ziemią i zielenią. Do wiosny ich przybędzie.

W lipcu br. poruszyliśmy temat znikających w śródmieściu drzew. W trakcie krótkiego rekonesansu można było policzyć, że ubyło ich bardzo dużo, a wyraźnym dowodem na ich brak były puste koryta położone na chodnikach głównych ulic centrum - Rynku, Chrobrego, Dąbrówki itp. (zobacz także: Drzew w centrum Gniezna ubywa. Czy w ogóle wrócą?). W wielu przypadkach w miejscach, gdzie dawniej rosły drzewka, układano kostkę, zakrywając ziejącą pustkę. Temat ten został podchwycony i nagłośniony także przez inne osoby oraz jeden z tygodników. Teraz sytuacja zaczyna się poprawiać.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni rozpoczęły się prace przy rewitalizacji zieleni na ul. Chrobrego i Dąbrówki. Pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej rozpoczęli przebudowę koryt, w których cały czas rosną drzewa lub planowane są nowe nasadzenia. W przypadku tych drugich kilka koryt jest przesuwanych w inne, mniej kolizyjne dla instalacji podziemnych miejsce. Dodatkowo wzdłuż ul. Chrobrego powstały dłuższe pasy zieleni wzdłuż chodników, które wypełnią się nie tylko drzewami, ale i krzewami. 

Jak informuje Magistrat, w sumie krzewów do wiosny ma się pojawić aż 278 - głównie będą to róże. Ponadto planowane jest nasadzenie 25 drzew - przede wszystkim klonów i lip. 

27 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 29 grudnia 2019 22:28 napisane przez mieszkaniec

  Tylko szkoda tego placu przy teatrze. Następcy tej władzy będą mieli ciężką robotę z rozwalaniem tych betonów.........................

 • Link do komentarza Kajti niedziela, 29 grudnia 2019 10:01 napisane przez Kajti

  Bardzo fajnie bo czym więcej zieleni tym przyjemniej dla oka i estetyki miasta... Jedno tylko martwi... Wszędzie zalegającę psie kupy czy to skwer czy wręcz środek ulicy... Proszę, wręcz apeluję! żeby tym tematem zająć się na poważnie.

 • Link do komentarza kierowca sobota, 21 grudnia 2019 14:54 napisane przez kierowca

  Właśnie byłem świadkiem, jak pasażerowie wysiadając z samochodów uderzają drzwiami w te trzcinowe osłony róż. Ciekawe ile one wytrzymają te takich uderzeń ? Czy ktoś to przewidział, że przecież są one ustawiane zbyt blisko krawędzi ulicy ?!

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 19 grudnia 2019 23:36 napisane przez Gnieźnianin

  Do Osa I właśnie, właściwe rozumienie funkcjonowania zieleni w w środowisku miejskim i właściwa fachowa jej pielęgnacją są podstawą trwania, służenia zieleni dla zdrowotności mieszkańców naszego Miasta Gniezna, czego od lat nam mieszkańcom brakuje ze strony władz administracyjnych.

 • Link do komentarza Jagoda czwartek, 19 grudnia 2019 10:17 napisane przez Jagoda

  Szkoda, ze żywej choinki nie ma też na Rynku. Tylko coś takiego sztucznego.

 • Link do komentarza MarekZYGMUNT czwartek, 19 grudnia 2019 07:47 napisane przez MarekZYGMUNT

  Pablo w tym miejscu, przy tym skrzyżowaniu jest miejsce na potężny rozłożysty dąb ! Dęby "Lecha" powinny być drzewami miasta Gniezna !!

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 19 grudnia 2019 00:38 napisane przez Gnieźnianin

  Do Osa I właśnie, właściwe rozumienie funkcjonowania zieleni w w środowisku miejskim i właściwa fachowa jej pielęgnacją są podstawą trwania, służenia zieleni dla zdrowotności mieszkańców naszego Miasta Gniezna, czego od lat nam mieszkańcom brakuje ze strony władz administracyjnych.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 18 grudnia 2019 23:38 napisane przez mieszkaniec

  Za ten zabetonowany plac przed teatrem, to teatr powinie posadzić w Gnieźnie co najmniej ze sto drzewek! Zachowują się, jakby byli właścicielami naszego miasta, nie dość, ze eksperymentują na scenie, to jeszcze na naszym zdrowiu !

 • Link do komentarza Osa środa, 18 grudnia 2019 21:45 napisane przez Osa

  Niby pozytywny ruch ale.... to nigdy nie będą drzewa z prawdziwego zdarzenia:( jak tylko podrosną zacznie się obcinanie przycinanie i inna "pielęgnacja" prowadząca do zniszczenia drzewa- jak zrobiono z wieloma innymi w mieście i okolicy. Trzeba mieć tego świadomość! Pamiętacie, jak u zbiegu ul. Lecha i Chrobrego rósł piękny jesion, który po " pielęgnacji" przez ZZM w kilka miesięcy zniknął z krajobrazu miasta? Nasadzenia to jedno, a właściwa pielęgnacja- to osobna, trudna kwestia...

 • Link do komentarza Zielony środa, 18 grudnia 2019 19:40 napisane przez Zielony

  A co z zielenią na naszym deptaku czyli w części przy Rynkowej ulicy Chrobrego. Oraz co z zielenią na naszym starym Rynku. Czy poza kilkoma drzewkami już więcej zieleni na Rynku nie będzie ? Przecież można chociaż na jakiś wozach drabiniastych posadzić w wielkich donicach kolorowe kwiaty. A wozy te przed każda masową imprezą będzie można na własnych kołach przemieścić w inne, mniej newralgiczne miejsca !

 • Link do komentarza mieszkaniec ulicy środa, 18 grudnia 2019 19:17 napisane przez mieszkaniec ulicy

  Na ulicy Sienkiewicza drzewa są zaniedbane od wielu lat krzywe,nieobcięte gałęzie które wrastają w lampy uliczne zasłaniając światło i tak wysłużonych starych lamp oświetleniowych

 • Link do komentarza Pablo środa, 18 grudnia 2019 13:18 napisane przez Pablo

  Brawo. Na ul. Chrobrego nawet zadbano o rośliny w okresie zimowym. Zamontowano osłony przed solą. Proszę o więcej. Na ul. Lecha przy skrzyżowaniu z ul. Chrobrego zostało wolne miejsce na drzewo.

 • Link do komentarza powiatowy środa, 18 grudnia 2019 09:00 napisane przez powiatowy

  Czytam ... i mam ochotę na cytat z Marszałka: "Polska to wspaniały kraj, ale ludzie to...

 • Link do komentarza realista środa, 18 grudnia 2019 07:14 napisane przez realista

  Po efektach was poznamy - ocenimy. A to da się zrobić dopiero wiosną !!

 • Link do komentarza Gnieźnianin środa, 18 grudnia 2019 01:12 napisane przez Gnieźnianin

  Gniezno staje się Miastem "pomników głupoty" , ile jeszcze ?

 • Link do komentarza Gnieznianin wtorek, 17 grudnia 2019 19:17 napisane przez Gnieznianin

  Jak zwykle maruderzy sie odezwali co by nie zrobic to zle.Berdzo dobrze zieleni nigdy za wiele.Brawo.

 • Link do komentarza ja wtorek, 17 grudnia 2019 13:49 napisane przez ja

  prosimy o więcej drzew w centrum

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 17 grudnia 2019 08:56 napisane przez Mieszkaniec

  Brawo. Brawo. Tylko proszę pamiętać o podlewaniu.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 16 grudnia 2019 21:36 napisane przez avalon

  Niby ładnie to wygląda, ale na najbardziej zatłoczonym odcinku Chrobrego zwężenie chodnika chyba nie jest dobrym pomysłem. Kawałek dalej, obok kościoła i PKO mogli zrobić takie pasy zieleni, tym bardziej że wielu kierowców zatrzymuje się tam na chodnikach idąc np do bankomatu.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 16 grudnia 2019 20:46 napisane przez mieszkaniec

  Taką inicjatywę należy tylko pochwalić, ale zachodzi pytanie, jakie to sa drzewa? Czy korony tych drzew nie rozrosną się do gigantycznych rozmiarów i nie będą za jakiś czas zagrażały użytkownikom dróg? Czy nie byłoby dobrze sadzić np. jarzębiny? Ładne, nieduże, cieszą oko, lub może podobne.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane