środa, 22 stycznia 2020 08:11

Toshiba planuje ruszyć z produkcją przed końcem 2020 roku

 
Toshiba planuje ruszyć z produkcją przed końcem 2020 roku źródło: Toshiba

Po wczorajszej rewelacji, zgodnie z którą japoński koncern planuje utworzyć na terenie Gniezna swój zakład produkcyjno-dystrybucyjny, poznaliśmy więcej szczegółów tego przedsięwzięcia, które ujawniła sama firma.

Jak informuje sama Toshiba, 31 grudnia 2019 roku firma utworzyła nową spółkę produkcyjną pn. Toshiba Carrier Air-Conditioning Europe Sp. z o. o. z siedzibą w Gnieźnie. Jest to wspólne przedsięwzięcie pomiędzy Toshiba Corporation a Carrier Corporation, które docelowo planuje zainwestować ok. 107 mln złotych (3 mld jenów) w nową fabrykę z branży inżynierii sanitarnej, zajmującej się ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. 

Toshiba wprost wskazuje, że jest zainteresowana zaadaptowaniem istniejącego już obiektu, zlokalizowanego w Gnieźnie w rejonie ul. Gdańskiej. Jest to teren położony w obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej Strefy Ekonomicznej. Jak informuje firma, obiekt planuje się odnowić do celów produkcyjnych - zlokalizowany jest na działce o powierzchni 37 tys. metrów kwadratowych, a sam budynek ma powierzchnię użytkową ok. 17 tys. metrów kwadratowych.

Firma planuje rozpoczęcie działalności nowego oddziału produkcji przed końcem 2020 roku. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że na początku zatrudnienie w nim ma znaleźć ok. 50 pracowników, ale docelowo liczba ta ma być większa.

- Nowy zakład produkcyjny pozwoli firmie Toshiba Carrier skrócić czas realizacji produktu o jedną trzecią oraz obniżyć koszty produktowe i wzmocnić ofertę produktów dostosowaną do konkretnych potrzeb rynku europejskiego - informuje Toshiba. 

 

22 komentarzy

 • Link do komentarza wilk piątek, 31 stycznia 2020 02:12 napisane przez wilk

  Im więcej tym lepiej,zawsze będzie możliwy wybór dla pracowników,a sami pracodawcy w naszych zakładach wreszcie zaczną ,podkreślę być może, konkurować w utrzymaniu swoich pracowników podnoszeniem zarobków i różnych innych dodatków i wreszcie pracownik zacznie być szanowany,bo to co było przez 30 lat tzw. wolnej Polski,bezrobocie i wykorzystywanie ludzi przez prywatnych dorobkiewiczów,można by porównać nieraz z kapitalizmem z XIX wieku albo pracą dla okupantów podczas wojny !!!

 • Link do komentarza avalon sobota, 25 stycznia 2020 23:33 napisane przez avalon

  @ Bartek
  W fabryce VW w Białężycach pracuje niecałe 3 tysiące osób. Wszystkie firmy związane z VW w Poznaniu i okolicach zatrudniają około 11 tysięcy.
  Niestety w 2020 pracę straci 750 zatrudnionych.

  Osobiście uważam, że lepiej aby w Gnieźnie powstało kilkadziesiąt mniejszych firm niż jedna ogromna. Czy muszą to być fabryki?
  Nie. Mogą ale nie muszą.
  Ostatnio zwróciłem uwagę na pewną rzecz. Kupowaliśmy samochód i byliśmy w kilkunastu różnych salonach. W wielu z nich na parkingach dla klientów były rejestracje PGN. 100 km od Gniezna. Ile macie w Gnieźnie salonów i ASO? JEDEN salon z ASO Fiata. A każda z takich firm to kilkadziesiąt ciekawych miejsc pracy. Wiem że niektórzy woleliby robotę jak w oborze w Garbarni albo popijać świeże winko w ZPOW. Siedzenie przy maszynie do szycia przez 8-12 godzin dziennie tez jest ekscytujące i rozwijające. Wciskanie dwóch przycisków na prasie hydraulicznej także motywuje do rozwoju.

  Co zawdzięcza Gniezno burmiszczowi Wrześni?
  Nic.
  Mieszkańcy Gniezna pracują zazwyczaj w... Gnieźnie. Natomiast większość dojeżdżających kieruje się w stronę Poznania.

  Bezrobocie 3% w Gnieźnie? Tak jak w całej PL - propaganda sukcesu niezatapialnego reżimu PO-PiS.
  PO-PiS rządzący od 30 lat reguluje, zależnie od potrzeb, poziom bezrobocia ustawami.
  Co oznacza pojęcie "bezrobotny" w statystykach GUS? Jest to osoba ZAREJESTROWANA w Urzędzie Pracy.
  Wystarczyło że w latach 90 przesunęli kompetencje opieki społecznej (np. ubezpieczenie zdrowotne) z państwa na powiaty i w PUP-ach zarejestrowały się miliony pobierające świadczenia. Teraz te same nazwiska z PO-PiS przesunęły kompetencje z PUP na MOPS. Bezrobotnych lawinowo ubyło.
  Generalnie z biegiem lat sytuacja ekonomiczna Gniezna i Polski jest lepsza, jednak nadal miliony ludzi w PL z różnych powodów nie pracują. Osoby które z nudów oglądają przez cały dzień seriale nie istnieją w żadnych statystykach.

 • Link do komentarza Bartek czwartek, 23 stycznia 2020 21:54 napisane przez Bartek

  Słyszałem u jednego Gościa, ze w końcu doganiamy Wrześnie, a tu czytam , ze bedzie praca do 50 osób. Czyli potrzeba by 120 toshib, aby zapewnić tyle miejsc pracy ile daje VW Wrzesnia, bo w branży, gastronomi, usługach, transporcie , hotelarstwie VW daje około 7 tys miejsc. To ze Gniezno ma 3 proc bezrobocia to zasługa Burmistrza i Starosty z Wrzesni .

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 23 stycznia 2020 09:47 napisane przez rezigiusz

  Niektórzy radni nie wiedza nawet co to znaczy fabryka a zakład produkcyjny to po pierwsze. Po drugie będzie to bardziej centrum dystrybucji (tak ja po 8 klasach szkoly podstawowej zrozumiałem) z opcją montowania gotowych komponentów już wyprodukowanych . No ale cóż trzeba było na sesji użyć stwierdzenia FABRYKA aby to wybrzmiało lepiej.

 • Link do komentarza anna czwartek, 23 stycznia 2020 09:34 napisane przez anna

  Witam, w Gnieżnie nie ma pracy i umowy są śmieciowe.... Nikt o tym nie mówi głośno i każdy trzyma się tego co już ma a ma niewiele!!! Bo najniższa krajowa to nie jest szczyt marzeń człowieka. Kiedy to się zmieni? Niby bezrobocie spada lecz czy to prawda? REALISTA napisał prawdę tylko nikt nie powie o tym głośno aby nie było sprzeciwu i strajków!!!! jeśli zatrudnialiby choćby 200 osób z Gnieżnieńskiego rynku to można by było mówić o sukcesie gospodarczym.... Przyjadą specjaliści i inżynierowie z Toshiby i po co im gnieżnianie??? Chodzi o tani grunt i podatki a może o coś więcej.....??? tego się już nie dowiemy!!!

 • Link do komentarza radek czwartek, 23 stycznia 2020 08:57 napisane przez radek

  Nowy zakład na Cegielskiego.
  Po co te wasze drętwe komentarze, jak pojęcia nie macie żadnego.
  Widzę filozofów tu nie brakuje. 3 klasy szkoły podstawowej skończone ledwo a mądrości .....

 • Link do komentarza Roman Wielki środa, 22 stycznia 2020 22:57 napisane przez Roman Wielki

  Jak tak czytam tę żółć, którą większość z Was tu wylewa, to na miejscu Toshiby puściłbym dementi i faktycznie wyniósł się na wschód...
  Czy naprawdę nie rozumiecie, że to może być szansa dla naszej społeczności...? Może nie jest to zakład marzeń, może chciałoby się większy zakład, ale od czegoś trzeba zacząć budować ten przemysł, produkcję i lokalna gospodarkę.
  Więc zamiast skręcić, wysyłajcie swoje CV, Orły!!!!

 • Link do komentarza avalon środa, 22 stycznia 2020 22:55 napisane przez avalon

  Dodam jeszcze jeden komentarz.

  Do niedawna hala na Gdańśkiej 131 była wynajmowana przez Velux i Paroc jako magazyn logistyczny. Teraz te firmy muszą poszukać nowych magazynów.
  Oznacza to, że w Gnieźnie niebawem powstaną pierwsze centra logistyczne. Pewnie jakieś Panattoni czy coś w tym rodzaju, ale to kolejne inwestycje i jakby nie patrzeć - ROZWÓJ.
  Świat się zmienia i tak teraz wygląda.

 • Link do komentarza avalon środa, 22 stycznia 2020 22:37 napisane przez avalon

  Trudno czyta się te komentarze. Nie mieszkam w Gnieźnie ponad 20 lat ale mentalność pozostała tam taka sama jak kiedyś.

  Nic nie ma. Nic nie będzie. Źle. Oszukujom i kradnom złodzieje.

  W latach 90 pół Gniezna opowiadało że ówczesny "Philips jest poskręcany takimi śrubami a tą całą fabrykę za parę lat rozkręcą i przeniosą na Ukrainę".
  Pracowałem tam dwa lata i na 900 pracowników w tym czasie tylko około 200 było tymczasowych. Płace były przynajmniej dwukrotnie wyższe niż przeciętna w Gnieźnie. Fabryka działa już ok 1/4 wieku, czyli 25 lat, i chociaż zatrudnia znacznie mniej ludzi niż kiedyś, wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze zlikwidowano dział akumulatorów do telefonów po rozwodzie z Philipsem. Po drugie linie półautomatyczne zastąpiono automatycznymi. Produkują tez inne baterie niż kiedyś. Obecnie jest tam około 300 pracowników. Czy jest im tam źle? Nie sądzę. Gdybym z jakiegoś powodu miał wrócić do Gniezna, napisałbym pierwsze CV właśnie do Panasonica.

  Hala którą kupiła / kupuje Toshiba nie jest "starym budynkiem" - wybudował ją w 2017 roku gnieźnieński przedsiębiorca / deweloper który od początku planował ją wynajmować i docelowo sprzedać. Ogłoszenie o zamiarze sprzedaży było dostępne w internecie od kilku miesięcy... Nie wiem jakie plany biznesowe ma Toshiba i nie zamierzam ich tworzyć, ale to że wybrali Gniezno jako swoją pierwszą siedzibę w Europie jest jednak jakimś wyróżnieniem. Pewnie dla Japończyków i Amerykanów była ważna cena, powierzchnia i bliskość autostrady. Może i tak. Ale otworzyli u Was swoją firmę. Nie wiem ile osób będzie tam pracować. Może 50, może 500 a może kiedyś 5000. Jak VW otwierał montownie Skody w Antoninku też zatrudniał kilkadziesiąt osób. Dzisiaj jedna fabryka zatrudnia kilka tysięcy. To samo Bridgestone gdzie pracowałem 11 lat. Na początku było chyba 200 osób, jak stamtąd odchodziłem było 1700 a teraz podobno ponad 2000.
  Hala na Gdańskiej może nie jest wielka, ale obok są wielkie tereny inwestycyjne przy węźle na S5.

  Proszę docenić że taka marka jak Toshiba, znana na całym świecie, ulokuje się w Waszym mieście.
  Podobny wielkością Inowrocław może się pochwalić, że ma upadającą hutę szkła, upadającą kopalnię soli. Gniezno może się pochwalić że ma Panasonica, Veluxa, Toshibę - marki znane na całym świecie. Poza tym macie kilka innych sporych firm zagranicznych - Trepko, Scanclimbera, Kirchoffa itp.. Może kolejne będą Samsung, KIA czy inne znane marki które nie tylko dadzą prace kilkuset osobom, ale także wpłyną na rozwój lokalnej przedsiębiorczości.
  Ja osobiście wolę, jak mała firma się rozwija i transferuje do danej lokalizacji kolejne value streamy zwiększając tez stopniowo zatrudnienie. To dużo lepsze niż budowa np dużej fabryki Sharpa pod Toruniem która została zamknięta po kilku latach bo Sharp prawie zbankrutował.

  Pozdrawiam

 • Link do komentarza Leszcz środa, 22 stycznia 2020 21:36 napisane przez Leszcz

  Nie wiem czy dobrze rozuemiem- ale konkluzja Waszej dyskusji jest taki, że lepiej byłoby gdyby Toshiba w Gnieźnie wogóle sie nie pojawiła???

 • Link do komentarza em-ge środa, 22 stycznia 2020 21:14 napisane przez em-ge

  Japończycy z urządzeniami i maszynami wejdą do pięknego i nowego obiektu, który w roku ubiegłym został pobudowany. Lokalizacja ? Teren za byłym POM-em, przy drodze z ul. Gdańskiej do Pyszczyna. To informacja dla w/w zgorzchniałych zgredzików !

 • Link do komentarza em-ge środa, 22 stycznia 2020 21:06 napisane przez em-ge

  A gdybt Toshiba ten zakład zlokalizowała n.p. we Wrześni, to malkontentów i krytyków nie byłoby końca. Słyszę już krzyki w rodzaju : No i Gniezno znowu nie umiało postarać się o fabrykę!!! Kiepskie władze przespały okazję!
  Jeżeli zbyt mało wg komentatorów zatrudnią pracowników, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ci malkontenci założyli firmę i zatrudnili 2000 ludzi n.p. do produkcji guzików. Ludzie, opanujcie swe zagubione umysły ! Chcieliście kapitalizmu? A może jesteście zwolennikami pisuarczyków, którym marzy się siermiężny socjalizm?

 • Link do komentarza Koko środa, 22 stycznia 2020 18:20 napisane przez Koko

  50 osób to jakieś jaja są ... I tyle miejsca będą zajmować ...

 • Link do komentarza wyrobnik realista środa, 22 stycznia 2020 17:58 napisane przez wyrobnik realista

  Nie ważne, ile Toshiba zatrudni ludzi. Nie ważne, czy zapłaci jakiekolwiek podatki. Nie ważne , że wcale nie zbuduje na stałe, żadnej hali produkcyjnej tylko wynajmie i przystosuje sobie hale już istniejącą przy ulicy Gdańskiej. Ważne jest tylko jedno . By Prezydent Budasz mógł się znowu pokazać w telewizji i by mógł się pochwalić kolejnym " osiągnięciem". A ludzie do tego "nowego" zakładu prawdopodobnie będą zatrudniani tak jak do japońskich baterii poprzez firmy wynajmujące pracowników. Czyli za stawkę minimalną i bez jakiej kolwiek umowy bezpośredniej z firmą Toshiba. Czyli też bez przywilejów jakie koncerny dają "swoim" etatowym pracownikom . I z czego, w takim razie tu się cieszyć, panie prezydencie ?

 • Link do komentarza avalon środa, 22 stycznia 2020 17:01 napisane przez avalon

  @PiotrGniezno
  Obok tzw butelek na końcu Gdańskiej

 • Link do komentarza ciekawski środa, 22 stycznia 2020 16:19 napisane przez ciekawski

  Z czego się pan tak cieszy panie Kuczma? Z tych kilkudziesięciu pracowników, których zatrudni Toschiba? Może nawet nie będą oni z Gniezna tylko z okolicy, to nawet podatki nie wpłyną do naszego samorządu. A czy Toschiba kupuje teren, czy tylko wynajmuje stare budynki remontując je na swoje potrzeby na kilkanaście lat, po których zwinie interes i pójdzie np. na Wschód?

 • Link do komentarza Danfia środa, 22 stycznia 2020 16:09 napisane przez Danfia

  Czyli odkupią halę za 5mln , sprowadzą maszyny z Japonii za 94,5mln . Lokalna firma powiesi nowe logo i pomaluje część elewacji za 100 tys. I mamy inwestycje za 100 000 000. Zatrudnią pracowników ze wschodu za 2250/MSC którzy wywiozą zarobione pieniądze. Firma podatku nie zapłaci przez 5 lat. A Urząd Skarbowy odda im nadpłacony podatek od najniższej krajowej a Zus będzie wysyłać część emerytury za przepracowane lata. Wow!
  Jeszcze godzinę temu miałem nadzieję że to będzie nowy obiekt.
  A dla mieszkańców syf, więcej tirów i pełne śmieciarzy do Lulkowa

 • Link do komentarza jako taki środa, 22 stycznia 2020 16:09 napisane przez jako taki

  Z tych 50 osób to 20 osób będzie zarząd firmy i mamy raptem 30 miejsc pracy dla Gniezna.

 • Link do komentarza andrzej środa, 22 stycznia 2020 14:34 napisane przez andrzej

  Już Rezigiusz tobie coś nie pasuje. Wam to Maka otworzyć i się cieszycie. Co za miasto...

 • Link do komentarza PiotrGniezno środa, 22 stycznia 2020 14:04 napisane przez PiotrGniezno

  Kojarzy ktoś może o którą działkę i który budynek do adaptacji chodzi?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane