Wydrukuj tę stronę
czwartek, 23 stycznia 2020 16:06

Wyboista droga do powiatowej strzelnicy

 
Wyboista droga do powiatowej strzelnicy źródło: aplacetoshoot.com

Wciąż jeszcze nie wiadomo, gdzie dokładnie zostanie ulokowana strzelnica, którą planuje wybudować Starostwo Powiatowe. Pod uwagę brane jest kilka lokalizacji.

Na początku grudnia 2019 roku informowaliśmy, że Starostwo Powiatowe otrzymało dofinansowanie na budowę strzelnicy. Środki w kwocie 1,5 mln złotych w ramach konkursu organizowanego przez MON pn. "Strzelnica w powiecie", mają pozwolić na budowę tego typu obiektu, który będzie przeznaczony dla szkolenia młodzieży (nie tylko z naszego powiatu), ale także dostępny dla organizacji strzeleckich.

Początkowo podawano, że miałby on zostać zlokalizowany w Goczałkowie w gminie Niechanowo, niedaleko granicy z Gnieznem. Jak się jednak okazuje, ta lokalizacja nie jest pewna i prawdopodobnie będzie zupełnie inna. W ciągu ostatnich tygodni pojawiły się nowe - Turostowo w gminie Kiszkowo, Mielżyn w gminie Witkowo oraz stara strzelnica w Lesie Miejskim. 

- Wskazaliśmy grunt w Niechanowie, który wywołał pewne emocje społeczne, ale to nie jest główna przyczyna, że my od tego odstępujemy. By przeprowadzić tego rodzaju inwestycję, musimy mieć analizę specjalistów, którzy określą na podstawie swojej wiedzy, czy dana inwestycja może być w danym miejscu przeprowadzona - przekazał starosta Piotr Gruszczyński, dodając iż na terenie Polski są tylko dwie instytucje, które mogą się podjąć takiego zadania. Analiza, która jest przeprowadzana przez firmy zewnętrzne, ma być znana za miesiąc i dopiero ona wskaże, która z ww. lokalizacji byłaby odpowiednia.

Jak mówił Piotr Gruszczyński, w jego mniemaniu najlepszym położeniem strzelnicy byłby Las Miejski. Obecnie ten teren znajduje się w rękach prywatnych, ale już odbyły się spotkania z jego właścicielem i ma on być skłonny do porozumienia: - Dziś jeszcze nie wiemy, czy ta strzelnica będzie spełniać kryteria, które narzucają nam przepisy. Jak przyznał starosta, starania o to, by zlokalizować ją w Lesie Miejskim, są spowodowane przede wszystkim małą odległością - by młodzież z Gniezna miała blisko do miejsca ćwiczeń. 

Etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusz Mądrowski przyznał: - Im bardziej zbliżamy się do osiedli ludzkich, miejsc zamieszkania i stref, w których poruszają się ludzie, zwierzęta czy pojazdy, tym te uwarunkowania są coraz trudniejsze i wymagają zabezpieczenia w urządzenia techniczne - osłony, kulochwyty, przechwytywacze itp. Wówczas cena rośnie i dlatego dokonujemy tej analizy. Ostateczną odpowiedź na to, w którym miejscu powstanie strzelnica, poznamy więc dopiero za kilka tygodni.

12 komentarzy