czwartek, 13 lutego 2020 12:55

Czy 2020 rok będzie kolejnym rekordowym w budownictwie?

 

Z roku na rok w naszym regionie buduje się coraz więcej budynków mieszkalnych, a wiele z nich powstaje na terenie Gniezna oraz Gminy Gniezno. 

Panująca koniunktura na rynku budowlanym oraz kredyty oferowane przez banki, powodują iż wielu mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego decyduje się inwestować we własny dom. Sytuacja jest bardzo zbliżona do tej, jaka panuje w innych częściach kraju, ale nie da się ukryć iż postępująca urbanizacja kolejnych terenów w naszym regionie jest bardzo widoczna. 

Jak wynika z danych Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, tylko w 2019 roku do użytku oddano 532 budynki jednorodzinne (w tym dwulokalowe) oraz 10 budynków wielorodzinnych. W 2018 roku tych pierwszych było 484, a drugich również 10. Rok wcześniej, w 2017 roku do użytku oddano 449 budynki jednorodzinne oraz 9 wielorodzinnych. Tendencja wzrostowa jest więc bardzo zauważalna. Również w tym roku, przez pierwsze 20 dni stycznia do użytku oddano już 47 domów jednorodzinnych. Jeśli to tempo zostanie utrzymane, szacuje się iż w tym roku może być ich nawet ponad 600. Nawet jeśli tej liczby nie uda się przekroczyć, kolejny rekord jest w zasadzie pewny.

Samych budynków wielorodzinnych przybywa, a szczególne zainteresowanie inwestorów w tym zakresie widoczne jest w zachodniej części Gniezna. Tu popyt na mieszkania jest największy z racji dobrego położenia stawianych bloków - w miarę blisko centrum, ale też z możliwością szybkiego wyjazdu w kierunku Poznania. To samo zauważyli nabywcy nieruchomości przeznaczonych pod domy jednorodzinne. Tereny osiedla Skiereszewo, na których jeszcze 20 lat temu były pola, dziś są w znacznej mierze zabudowane. Dowodem tego jest sama ul. Orzeszkowej, która jeszcze dekadę temu była zwykłą ubitą drogą, a dziś stanowi arterię ze sporym natężeniem ruchu.

W innych częściach Gniezna sytuacja wygląda podobnie, a na bieżąco są składane kolejne pozwolenia na budowę. Tylko teraz, na kilkunastu działkach na terenie miasta, inwestorzy planują realizację kolejnych domów wielorodzinnych, które zostaną zrealizowane prawdopodobnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Co ważne, o czym informują coraz częściej analitycy w ogólnokrajowych pismach branżowych, ceny lokali z racji dużej oferty rynkowej wcale nie będą spadać. 

Postępująca urbanizacja zauważalna jest także na obszarze Gminy Gniezno, gdzie, jak jeszcze niedawno przekazano na jednej z sesji, znajduje się wydzielonych i gotowych pod zabudowę jednorodzinną aż 3 tysiące działek. Taki wybór powoduje, że ceny nieruchomości pozostają relatywnie niskie, ale też wiele nie może zaleźć nabywców - chociażby te, należące do Urzędu Gminy, położone w Jankowie Dolnym, które mimo przetargów wciąż nie wzbudzają większego zainteresowania. Tymczasem osiedli położonych w formie "wysp" między polami przybywa, co rodzi różne problemy z doprowadzeniem i utrzymaniem niezbędnej infrastruktury. Sprawy te poruszano na jednej z ostatnich komisji Rady Gminy.

Wraz z oddalaniem się mieszkańców od centrum miasta, podążają za nimi usługi. O ile pół wieku temu np. Winiary projektowane były jako dzielnica "samowystarczalna" w tym zakresie, tak dziś obserwowane zjawisko urbanizacji postępuje w sposób dowolny i tylko obecne na części terenów plany zagospodarowania przestrzennego w miarę porządkują tę kwestię.

Usługi z sektora prywatnego kierują się swoimi prawami. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat na terenie Gniezna powstało kilka sklepów typu supermarket, a w obszarze gminy Gniezno powstał takowy w Mnichowie. W ten sposób ta gałąź lokalnego rynku zagęszcza się, a w planach w najbliższym czasie jest budowa kolejnych dwóch marketów w południowej i zachodniej części Gniezna, a także sklepu wielkopowierzchniowego typu "dom i ogród" przy ul. Poznańskiej. 

W zakresie usług publicznych, na przykładzie rozrastającego się os. Skiereszewo - miejsce pod rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Czarneckiego zostało zabezpieczone, gdyż spodziewany jest wzrost ilości uczniów tej placówki w przyszłości. W podobnej sytuacji są osoby z wschodniej części Gminy Gniezno, gdzie pilna potrzeba rozbudowy infrastruktury szkolno-przedszkolnej wybrzmiewa cały czas. Także i w tym zakresie samorząd podjął działania w celu poprawy tej kwestii, jednak w tym, jak i przypadku Skiereszewa pojawia się pytanie - czy to wystarczy i na jak długo, skoro osiedla wyrastają w różnych miejscach jak grzyby po deszczu? 

6 komentarzy

 • Link do komentarza Ostafa piątek, 27 marca 2020 21:11 napisane przez Ostafa

  Tendencja wkrótce się zmieni ponieważ obecne władze nie dzielą gruntów na działki. Rozwój gminy to zasługa poprzedniej władzy.

 • Link do komentarza historia się powtarza piątek, 14 lutego 2020 11:54 napisane przez historia się powtarza

  ludzie biorą kredyty hipoteczne - wydatki socjalne rosną - inflacja rośnie - PKB spada - banki podniosą koszty kredytów - będzie wielkie sru............

 • Link do komentarza Ula piątek, 14 lutego 2020 07:53 napisane przez Ula

  Za czasów niejakiego Edwarda Gierka też budowano dużo mieszkań, jednocześnie żądania płacowe powodowały wysyp pieniądza, ceny szły w górę, inflacja szalała. Stopy procentowe też były niskie, wartości mieszkań zaczynały znacznie przewyższać wartości zaciągniętych kredytów , w pewnym momencie bank podniósł odsetki od tych kredytów. Wiemy jak to się skończyło .................... Ci co to pamiętają mogą mieć dzisiaj jakieś dziwne skojarzenia, też buduje się na potęgę , też jest wysyp pieniądza jak : płace minimalne / 500+ / 13 i 14 emerytury / itd. - które i ta zżera rosnąca inflacja. Ciekawe jak to się skończy ?

 • Link do komentarza hg piątek, 14 lutego 2020 07:36 napisane przez hg

  Wczoraj jakiś fachman od tych spraw wypowiadał się w TV. Stwierdził że skoro bankowe stopy procentowe są niskie to ludzie lokują kasę w mieszkania i to nakręca ceny. Na pytanie czy teraz warto kupować , z uśmiechem odpowiedział że po dobrym czasie zawsze nadchodzą jakieś zmiany a dobrze to już jest. Inni ostrzegają że schłodzenie rynku nadejdzie , że na światowych rynkach mieszkań już trwa i to kwestia czasu gdy pojawi się u nas. Np. w Chinach już są problemy ze sprzedażą i popytem spekulacyjnym i stoją puste nawet całe osiedla.

 • Link do komentarza hahahahahah czwartek, 13 lutego 2020 17:25 napisane przez hahahahahah

  jak u fryzjera rozmawiają o hossie mieszkaniowej to znak że mieszkanie trzeba sprzedać

 • Link do komentarza Adrian czwartek, 13 lutego 2020 16:04 napisane przez Adrian

  Co do mieszkań w budynkach wielorodzinnych to ceny na razie nie spadają w dużych miastach , jednak różne bonusy od deweloperów wskazują że już nie jest lekko. To co piszą różnej maści analitycy że będzie drożej , nakręca jedynie bańkę mieszkaniową. Generalnie ta cała histeria mieszkaniowa dotyczy głównie mieszkań . Z badań rynkowych wynika że już ponad połowa mieszkań w dużych miastach kupowana jest za gotówkę, czyli jak wiadomo w celach spekulacyjnych. Lokaty bankowe czy giełda nie przynoszą spodziewanych zysków. W którymś momencie może być że ktoś zostanie z tymi mieszkaniami .
  Co do budownictwa jednorodzinnego, można wnioskować że jako zależne od potrzeb indywidualnych najczęściej wspomaganych kredytem hipotecznym, nie wybiega do przodu tak jak budownictwo wielorodzinne, także z treści artykułu cyt. " znajduje się wydzielonych i gotowych pod zabudowę jednorodzinną aż 3 tysiące działek. Taki wybór powoduje, że ceny nieruchomości pozostają relatywnie niskie, ale też wiele nie może zaleźć nabywców" należy rozumieć że cała ta nagonka dotyczy mieszkań w blokach. Tak więc przy domach jednorodzinnych spekulacja czy wynajem zbytnio się nie uda. Wystarczy też spojrzeć na rynek wtórny w przypadku tych kilku czy nawet kilkunastoletnich domów jednorodzinnych które wiszą w ogłoszeniach przez kilka lat a ceny można nazwać życzeniowymi gdyż spora część z nich to życzenie zapłaty w kwocie dorównującej a niekiedy przekraczającej koszty zbudowania nowego domu co staje się absurdem jak z czasów peerelu gdy np. używane auto sprzedawano po cenie nowego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane