czwartek, 20 lutego 2020 10:26

Nad Jeziorem Powidzkim powstanie duży kompleks hotelowy?

 
Nad Jeziorem Powidzkim powstanie duży kompleks hotelowy? źródło: Kurier Słupecki, wizualizacja inwestora

Bardzo dużą inwestycję, polegającą na budowie dwóch obiektów hotelowych wraz z mariną dla łodzi i jachtów planuje wybudować prywatna firma nad Jeziorem Powidzkim.

O zamiarze realizacji tej inwestycji informuje Kurier Słupecki, który powołuje się na wniosek o opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, złożony w miejscowym urzędzie gminy. Dotyczy on prywatnej działki, zlokalizowanej  niedaleko Anastazewa. Na nieruchomości o powierzchni około 1 hektara, położonej bezpośrednio nad Jeziorem Powidzkim, prywatny inwestor planuje realizację dwóch dużych obiektów hotelowych, złożonych z ośmiu pięter. W budynkach zlokalizowane ma zostać 60 apartamentów oraz 80 pokoi hotelowych. 

Dodatkowo obok nich ma powstać marina przeznaczona dla łodzi i jachtów dla powidzkiego akwenu. Według planów inwestycja o nazwie Anastazewo Marina*** ma mieć łączną powierzchnię użytkową 12 tys. metrów kwadratowych. Całkowity koszt inwestycji, jak informuje Kurier Słupecki, ma wynieść 50 mln złotych. Realizacja pociągać będzie za sobą konieczność budowy drogi prowadzącej do kompleksu i niezbędnej infrastruktury sieciowej.

Złożenie wniosku o opracowanie MPZP nie oznacza od razu wydania pozwolenia na realizację takiej inwestycji. Projektanci opracowujący plan będą musieli się pochylić nad różnymi aspektami tego przedsięwzięcia w połączeniu z przeznaczeniem pozostałych nieruchomości w pobliżu. Wpływ na kształt zagospodarowania będą miały także konsultacje społeczne. Nie da się ukryć, że powstanie obiektu mogłoby odcisnąć spory wpływ na krajobraz otoczenia Jeziora Powidzkiego, stąd też pojawiające się już w sieci skrajne opinie na temat ww. projektu.

15 komentarzy

 • Link do komentarza Franek sobota, 29 lutego 2020 21:10 napisane przez Franek

  Powidzki Park Krajobrazowy czy wieżowcowy . Tak duże budynki wpłyną na krajobraz niekorzystnie.Jeśli ktoś ma potrzebę spędzenia czasu w zgiełku wyjeżdża do Mielna albo do pobliskiego Skorzęcina.Natomiast miejsc pełnych zieleni z piękną linią brzegową bez komercji jest bardzo mało a amatorów na nie całkiem sporo. 8 piętrowe budynki z czasem zestarzeją się i będą straszyć. A poza tym jak wójt wyda zgodę jednemu inwestorowi to pojawią się następni i w ten sposób jezioro Powidzkie zostanie otoczone wieżowcami - taki to będzie krajobraz. JESTEM PRZECIWNY TAKIM INWESTYCJĄ W TYM MIEJSCU

 • Link do komentarza Mariusz sobota, 22 lutego 2020 20:44 napisane przez Mariusz

  Popieram wczasowicza. Trochę cywilizacji nam wreszcie potrzeba. A jak ktoś lubi się gnieździć w tzw. letnich domkach, jeden prawie na drugim, to proszę bardzo. Ja wole hotel, schludnie, czysto i z dala od hałaśliwych sąsiadów i szczekających psów.

 • Link do komentarza wczasowicz sobota, 22 lutego 2020 10:00 napisane przez wczasowicz

  Ta dotychczasowa zabudowa wokół jeziora powidzkiego, to prawdziwe koszmarki. Brak ładu i składu, uniemożliwianie w wielu miejscach dostępu do jeziora, właściciele tych pseudo pałacyków, ale także drewnianych budek czują się, jak paniska. Nikt nad tym nie panował, a teraz już jest za późno. Dlatego uważam, ze dla tych, którzy nie maja zamiaru przywiązywać się na całe życie do marnego domku zwanego z ruskiego języka "daczą" jak najbardziej budowa kompleksów hotelowych na miarę XXI wieku jest słuszna i proszę nie zabraniać innym wypoczynku w warunkach, jakie oni lubią.

 • Link do komentarza tomaszek piątek, 21 lutego 2020 21:30 napisane przez tomaszek

  Do kotwasa. A dlaczego mogą mieć działeczki i dacze bogacze którzy już wykupili działki a pozostali nie mają wstępu ???Będzie hotel przyjdzie rodzina z dziećmi której nie stać na kupno drogiej działki posiedzą kilka dni zostawia troszkę piniędzy i pojadą ...

 • Link do komentarza Bolo piątek, 21 lutego 2020 20:57 napisane przez Bolo

  Co za głupota. Z takiego pięknego miejsca robić tanią komercję. Ludzie dla kasy to już wszystko zrobią, ale nie odbudują już tego.

 • Link do komentarza bobhaus piątek, 21 lutego 2020 19:30 napisane przez bobhaus

  Jesli wpuszczą tam z inwestycją hotelową firmę Gołębiewskiego to zniszczy otoczenie jeziora jak w Mikołajkach czy w Karpaczu gdzie popełnił przestępstwo budując hotel o dwa piętra za wysoki aniżeli było w pozwoleniu na budowę.

 • Link do komentarza Dz piątek, 21 lutego 2020 09:27 napisane przez Dz

  Zabudują jezioro i tylko bogacze będą mieli dostęp. Nie powinno tak się robić.

 • Link do komentarza Jana Nowak piątek, 21 lutego 2020 08:04 napisane przez Jana Nowak

  Po ordynarnej kostce zamiast ścieżki w Powidzu, teraz to... Czas sprzedać działkę. Jak wolą 20 zł raz na rok od "turysty", po którym trzeba posprzątać i te butelki od piwa powylawiac, zamiast 12x5 zł od mieszkańca, to tylko żal patrzeć co z tego miejsca zostanie. Kurort na miarę trzeciego świata.

 • Link do komentarza Miras czwartek, 20 lutego 2020 20:21 napisane przez Miras

  Nie,nie,nie.Jezioro powidzkie to skarb ,perełka.Jak zaczną się wieżowce ,hotele i apartamentowce to będzie degradacja Powidza.Juz jest wystarczająco dużo komercji.

 • Link do komentarza Karol Kotwas czwartek, 20 lutego 2020 18:33 napisane przez Karol Kotwas

  Nie ma naszej zgody na takie inwestycje w Anastazewie nie po to człowiek kupił tam dzialke przy Parku Natura 2000 uciekł od miasta by mu klimat psuly i słońce zaslaniały wieżowce hotelowe!Jeśli ktoś wyda decyzję to oczywistym dla mnie będzie że w zamian przyjoł korzyść majątkową! Bo komu ma to służyć jak nie korporacji!Mieszkańcy maja prawo decydować o swoim najbliższym sąsiedztwie! A wielu tam chce poprostu być bliżej natury! Skandal niech sobie budują nad morzem 8piertowce a nie chcą niszczyć krajobraz w tym pięknym miejscu!!! Mam nadzieję że decyzja będzie negatywna!!! A jeśli pozytywna powinny ja zbadać odpowiednie organy!!!

 • Link do komentarza wilk czwartek, 20 lutego 2020 18:01 napisane przez wilk

  No to z czystego i pięknego jeziora zrobi się niedługo breja !!! Co na to eko terroryści ???

 • Link do komentarza Uwielbiam to jezioro czwartek, 20 lutego 2020 11:33 napisane przez Uwielbiam to jezioro

  Mam nadzieje, że pozwolenia na tak wielkie obiekty nie będzie. Popsułyby cały urok jeziora.

 • Link do komentarza patriota lokalny czwartek, 20 lutego 2020 11:25 napisane przez patriota lokalny

  Gdyby jednak powstał taki kompleks, może obudziłyby się wszelkie władze, od których zależy komunikacja kolejki wąskotorowej. Tory idą od Anastazewa do Gniezna, stanowiłyby wielka atrakcję dla turystów tych hoteli, a przy okazji na zwiedzających załapałoby się Gniezno i może wreszcie obudziłoby się z letargu, w którym obecnie trwa. No to już dzisiaj należałoby przystępować do rewitalizacji "dworca" wąskotorówki oraz poprawy otoczenia.

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 20 lutego 2020 10:46 napisane przez rezigiusz

  Krajobraz krajobrazem ale wody nie da się dolać do tego jeziora którego z roku na rok opad wody jest coraz większy. Widać to choćby po plaży w Przyniesienie. Czas pokaże ale jakoś tego nie widzę

 • Link do komentarza krzysztof1979 czwartek, 20 lutego 2020 10:43 napisane przez krzysztof1979

  Marina dla jachtów na jeziorze, na którym jest zakaz pływania łodziami motorowymi? Poza tym sama droga dojazdowa w okolice Anastazewa jest w tak fatalnym stanie, że ciężki sprzęt zniszczyłby ją całkowicie. Wiałoby się to z koniecznością wylania asfaltu na drodze na długości około 20 km.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane