piątek, 28 lutego 2020 08:28

Strzelnicy nie będzie. Starostwo zarzuca projekt

 
Strzelnicy nie będzie. Starostwo zarzuca projekt źródło: aplacetoshoot.com

Jeśli nie sprzeciw mieszkańców, to niekorzystna opinia ekspercka lub zbyt duża odległość od Gniezna. Starostwo Powiatowe póki co odłożyło projekt realizacji strzelnicy i w tym roku na pewno ona nie powstanie.

Jeszcze trzy miesiące temu informowano, że Powiat Gnieźnieński otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w kwocie 1,5 mln złotych, które miano przeznaczyć na budowę strzelnicy. Obiekt miał powstać na wolnym powietrzu i służyć zarówno w szkoleniu młodzieży w strzelectwie, jak i organizacjom strzeleckim działającym w naszym regionie. 

Początkowo jako lokalizację tego obiektu wskazywano Goczałkowo - wieś w gminie Niechanowo, tuż za granicą z Gnieznem. Wkrótce się jednak okazało, że pomysł ten rodzi społeczny opór i wobec tego zaczęto szukać kolejnych lokalizacji - pojawiło się Turostówko w gminie Kiszkowo, Mielżyn w gminie Witkowo oraz stara strzelnica w Lesie Miejskim. Jak się okazało, żadna z nich nie zyskała akceptacji - albo z uwagi na bezpieczeństwo, albo z uwagi na konieczność dokonania długotrwałych badań wpływu na przyrodę (w przypadku Turostówka).

- Aby taki projekt przeszedł, on musi być zaopiniowany przez instytucje, które tego rodzaju inwestycje opiniuje. One są pod względem akceptacji bardzo rygorystyczne - przyznał starosta Piotr Gruszczyński i jak dodał, nie stosuje się w takich przypadkach odstępstw. Z lokalizacjami zapoznali się przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej: - Osobiście bardzo się skłaniałem do byłej strzelnicy na terenie Lasu Miejskiego, gdzie swojego czasu już tam była, ale nie znalazła ona akceptacji z tego względu, że przez środek działki będzie przechodziła droga. Nie ukrywam, że byłem zdziwiony, bo działka spełnia wymiary i oczekiwania, ale muszą być zachowane pewne przestrzenie, tzw. pasy wolne, które w ocenie osoby kontrolującej pozbawiają to miejsce możliwości lokalizacji strzelnicy. 

W przypadku Turostówka, lokalizacja otrzymała pozytywną opinię WAT, jednak na przeszkodzie stanęło coś innego: - Nie otrzymaliśmy pozytywnej opinii od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, ponieważ stwierdzono iż ta inwestycja może w znaczący sposób wpływać na ochronę środowiska. Nakazała przeprowadzić badania w tym zakresie, które mogłyby potrwać około roku - przekazał Mariusz Mądrowski, etatowy członek Zarządu. Jak dodał, WAT zaproponował realizację strzelnicy kontenerowej lub zamkniętej - realizacja jest jednak o wiele droższa. 

Starosta przyznał, że Turostówko nie było zbyt zachęcającą lokalizacją, gdyż znajduje się ponad 30 km od Gniezna i strzelnica w tak dalekim miejscu mogłaby nie służyć w takim wymiarze, jak to zakładano. Jak poinformowano, realizacja strzelnicy w tym roku nie nastąpi, a z przyznanej dotacji trzeba zrezygnować. Piotr Gruszczyński przyznał także: - Zwrócimy się z pismem do wójtów i burmistrzów z prośbą, aby w swoich zasobach nieruchomości rozważyli, czy nie mieliby czegoś do zaoferowania. Temat jeszcze powróci, ale czy doczeka się realizacji?

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza Kamery poniedziałek, 02 marca 2020 21:12 napisane przez Kamery

  A tan spec od strzelnicy to pewien wicedyrektor wydziału który notorycznie spóźnia się do pracy i w poniedziałku wychodzi sobie przed czasem?

 • Link do komentarza Zenek poniedziałek, 02 marca 2020 12:57 napisane przez Zenek

  "Nie będzie meczu, będzie chór!" - Alternatywy 4

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 02 marca 2020 11:00 napisane przez micio

  To jest tak że po znajomości ludzie maja posady w urzędach i najlepiej się nie wychylać.... nic nie potrafią załatwić... Ciężko było się dowiedzieć jak np w Żninie to funkcjonuje itp? brak słów...

 • Link do komentarza Marian niedziela, 01 marca 2020 20:18 napisane przez Marian

  Nie można tego niedojdy Starosty jakoś odwołać? Może referendum jak w NIECHANOWIE?

 • Link do komentarza kibolo niedziela, 01 marca 2020 11:45 napisane przez kibolo

  Złom zalega w magazynach więc trzeba złomować najlepiej na strzelnicy. Najlepiej nauką strzelania do kogo,czego?Jak to u chrześcijan modne do ludzi i zwierząt najlepiej.Po co nam strzelnice kiedy niedługo z naszego kraju amerykański sojusznik urządzi strzelnice pierwszej klasy byle z dala od USA. Znowu chodzi o pieniądze jakie więcej trzeba zapłacić za utylizację pocisków, kiedy nabój na strzelnicy żeby strzelić trzeba zapłaciłć np. 7 zł.Jest kasa?jest na 13,14 emerytury.Bo to pomysł rządzących,którzy rządzili po pierestrojce i strzelnice polikwidowali.Na KKSach strzelano codziennie.Rewitalizacja (ładnie co?) strzelnic pochłonie ponad pół miliarda.

 • Link do komentarza Mariolka sobota, 29 lutego 2020 22:49 napisane przez Mariolka

  Po wsiach szukają terenów a tuż za Gnieznem były poligon wojskowy w Cielimowie leży odłogiem. Heloł?!?

 • Link do komentarza Fetplus sobota, 29 lutego 2020 11:15 napisane przez Fetplus

  Szkoda ale było to do przewidzenia. Dotacja miała zapewne podnieść budżet Powiatu a to przekłada się na zdolność do zaciągania większych pożyczek. Gniezno stało przed szansą na stworzenie fajnego obiektu sportowego za pieniadze z MON. Dla porównania powiem tylko, że w okolicach Gąsawy i Żnina są trzy strzelnice. Niestety kolejna szansa przepadła a przypomnę jeszcze, że nie tak dawno w Gnieźnie były 2 strzelnicy.

 • Link do komentarza Zart sobota, 29 lutego 2020 07:38 napisane przez Zart

  A który urzędnik za to odpowiadał.... urzędnik jest funkcjonariuszem publicznym i jego dane mogą być publikowane

 • Link do komentarza mirek piątek, 28 lutego 2020 11:43 napisane przez mirek

  dajcie sobie spokój kto chce strzelać niech sie zgłosi lub zaciągnie do legii cudzo...

 • Link do komentarza Babcia piątek, 28 lutego 2020 11:13 napisane przez Babcia

  albo szpital albo strzelnica .... najpierw pewnie musi powstać szpital!! a tak na poważnie - kasy brakuje, jak się pozatrudniało pomocników z kampanii wyborczych i i już!

 • Link do komentarza Strzelec piątek, 28 lutego 2020 09:21 napisane przez Strzelec

  Ciekawe czy koordynatora projektu na strzelnice spotka to samo co koordynatora projektu na e usługi. Tamten musiał odejść z pracy. Czy jednak nasz powiatowy obieżypartia go ochroni za klapę projektu z pompą ogłoszonego w mediach

 • Link do komentarza as piątek, 28 lutego 2020 08:47 napisane przez as

  Czy Gruszczyńskiemu się nie podoba projekt i pieniądze od Rządu? Czy dlatego mieszkańcy powiatu nie będą mieli strzelnicy?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane