wtorek, 03 marca 2020 08:23

Nowa inwestycja przy kościele św. Michała

 
Nowa inwestycja przy kościele św. Michała źródło: Facebook Parafia pw. św. Michała Archanioła

Już wkrótce przy ul. św. Michała powstanie nowy obiekt, służący miejscowej parafii. Wybudowany zostanie w miejscu starej salki katechetycznej.

Od kilku lat parafia pw. św. Michała Archanioła nie posiada plebanii. Pełniący tę funkcję budynek wraz z działką, zlokalizowany u zbiegu ul. św. Michała i Wyszyńskiego, został sprzedany. Jego stan techniczny wymagał przeprowadzenia gruntownego i nieopłacalnego już remontu, a dodatkowo przy nim stał także trudny do zagospodarowania stary obiekt gospodarczy.

Przy parafii, od północnej strony wzgórza, funkcjonowała także salka katechetyczna, w której znajdowało się również biuro parafialne i zarządcy cmentarzy. Również i ten budynek znajduje się w złym stanie technicznym. Obecnie został on już opuszczony i docelowo zostanie rozebrany - w jego miejscu ma powstać nowa plebania parafii. 

Kilka dni temu złożony już został wniosek o pozwolenie na budowę nowego obiektu, którego autorem jest biuro projektowe Piechnik Architekci. Poprzednia propozycja zakładała budowę znacznie większego kubaturowo budynku o nieco nowocześniejszej bryle.

Obecny projekt nawiązuje nieznacznie kształtem i architekturą do istniejącego jeszcze w tym miejscu obiektu mieszczącego salkę. Docelowo jednak ma być podpiwniczony z garażami podziemnymi, pomieszczeniami użytkowymi na parterze (m.in. również salka), a na górze częścią mieszkalną i również pomieszczeniami użytkowymi. Podobnie, jak ma to miejsce obecnie, przewiduje się budowę kładki prowadzącej ze szczytu wzgórza na pierwsze piętro budynku. Otrzymanie pozwolenia na budowę pozwoli na rozpoczęcie realizacji inwestycji jeszcze w tym roku.

źródło grafik: Facebook Parafia pw. św. Michała Archanioła 

12 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 05 marca 2020 12:29 napisane przez urzędas

  Chrześcijaninie, z Ciebie naprawdę jest okaz nie do podrobienia. Rządzisz się nie swoimi nieruchomościami, Jakeś taki mądry, to sam oddaj swoje mieszkanie na to biuro cmentarne! Budynek czyli plebania parafii wojskowej ma swojego właściciela - pewnie to jest wojsko, albo może jeszcze dawna parafia ewangelicka. Porządek w papierach musi być i nie zarządzaj niczyimi nieruchomościami. Tak sobie myślę, po takich wpisach, jak zacofane jest polskie społeczeństwo, że brakuje nu podstawowej wiedzy na tak proste tematy,

 • Link do komentarza chrześcijanin czwartek, 05 marca 2020 07:23 napisane przez chrześcijanin

  Czy tego biura dla administratora cmentarza kuria nie mogła umieścić w budynku przy ulicy Chrobrego, gdzie dawniej mieszkał samotnie ksiądz kapelan parafii wojskowej ? Teraz ten dom jest już pusty bo kapelan przeniósł się ze swoją parafią do Witkowa!

 • Link do komentarza humanista czwartek, 05 marca 2020 06:36 napisane przez humanista

  wierny/ proszę mi wskazać, co napisałem niezgodnego z prawdą?
  Plebania nie jest własnością Narodu, nawet nie członków tego wyznania - jest własnością Krk , jednostki Państwa Watykan.

 • Link do komentarza Damian środa, 04 marca 2020 22:35 napisane przez Damian

  Humaniście radzę łyk bardzo zimnej wody dla ochłody rozgorączkowanego mózgu. Głupich nie sieją, sami się rodzą.

 • Link do komentarza wierny środa, 04 marca 2020 19:10 napisane przez wierny

  do humanisty - nim coś napiszesz zastanów się po trzykroć!!! nikt Ciebie nie zmusza chodzić do kościoła!!!

 • Link do komentarza Ochrzczony u Michała środa, 04 marca 2020 09:57 napisane przez Ochrzczony u Michała

  Plebania ma połączyć funkcje mieszkalne z administracyjnymi oraz dać parafii sale na spotkania różnych grup. ma zatem w jednym budynku pomieścić to, co do niedawna było rozłożone na dwa budynki. Wcale się nie wydaje duża jak na te funkcje. Do tej pory parafia nie dysponowała też żadnym porządnym parkingiem wewnętrznym.

 • Link do komentarza humanista wtorek, 03 marca 2020 21:18 napisane przez humanista

  To nie powinien być nasz problem , Krk jest własnością Watykanu, firmą zagraniczną.
  Należy tylko od okupanta ściągać podatek.

 • Link do komentarza micio wtorek, 03 marca 2020 12:23 napisane przez micio

  Spoko- ludzie się zrzucą na wygody księdza... Czy już wiadomo co się stanie z ziemią na przeciwko kościoła? Biedronka?

 • Link do komentarza ABC wtorek, 03 marca 2020 12:18 napisane przez ABC

  @Zenas - nie będzie problemu, gdyż liczba wiernych nie wpływa na stan kasy. Datki na tacę podczas mszy czy kolędy nie stanowią realnego przychodu. Realne są opłaty pokładowe na cmentarzach, wynajem nieruchomości (kamienic), wynajem ziem pod uprawę rolnikom. Tego jest naprawdę sporo.

 • Link do komentarza Wiesław wtorek, 03 marca 2020 11:58 napisane przez Wiesław

  Może by tak głodnych nakarmić itp.

 • Link do komentarza Zenas wtorek, 03 marca 2020 09:53 napisane przez Zenas

  Wybudowanie takiej plebanii to niewielka sztuka, ale jej utrzymanie w świetle postępującego kryzysu Kościoła będzie rodzic problemy dla kolejnych proboszczów i niewielkiej liczby parafian.

 • Link do komentarza ABC wtorek, 03 marca 2020 09:47 napisane przez ABC

  Na bogato

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane