środa, 04 marca 2020 09:11

Tylko jeden zabytek z ministerialnym dofinansowaniem

 
Tylko jeden zabytek z ministerialnym dofinansowaniem archiwum redakcji

Spośród prawie dwóch tysięcy wniosków, złożonych przez instytucje z całego kraju, tylko jednemu udało się zdobyć środki w ramach programu "Ochrona zabytków" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest jeszcze możliwość odwołań i drugiego naboru.

Co roku MKiDN ogłasza konkurs na dofinansowanie prac remontowych lub konserwacyjnych przy zabytkach, zlokalizowanych na terenie całej Polski. O środki mogą ubiegać się instytucje, zarządzające tymi obiektami, które jeszcze w roku poprzednim muszą składać wnioski w ministerstwie. 

Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne. Prognozowany jeszcze w ub. roku budżet na to zadanie wyniósł 113 mln 833 tys. złotych.

W sumie w pierwszym naborze wpłynęło 2 tysiące wniosków. Wśród nich było siedem pochodzących z Gniezna lub powiatu gnieźnieńskiego, ale tylko jeden uzyskał akceptację i będzie miał przyznane środki. Pieniądze w kwocie 230 tys. złotych trafią do parafii pw. św. Michała Archanioła, która potrzebuje ich na ratunkowy remont dachu kościoła pw. św. Krzyża na cmentarzu świętokrzyskim.

Jako pierwsza, poza listą dofinansowania, znalazła się parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie, która stara się o środki na remont dachu i prace konserwatorskie przy elewacji. Poza tym środków nie otrzymały jeszcze: parafia pw. WNMP w Trzemesznie (renowacja i konserwacja bazyliki), parafia katedralna w Gnieźnie (konserwacja polichromi w bazylice), OO. Franciszkanie (elewacja), parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie (konserwacja ołtarzu bocznego) oraz prywatny inwestor na kontynuację prac przy zabytkowym drewnianym dworze z Miłonic, stojącym przy ul. Zamiejskiej w Gnieźnie.

Odwołania można składać do 12 marca br., a jednocześnie ogłoszony został drugi nabór wniosków, upływający 31 marca br.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Gandalf czwartek, 05 marca 2020 20:09 napisane przez Gandalf

  Sensowniej byłoby połączyć w jedno parafię Michała z Maksymiliana i ustanowić jednego proboszcza, który zamieszkiwałby na Kwiatowej. Proste i ekonomiczne.

 • Link do komentarza mjj czwartek, 05 marca 2020 12:25 napisane przez mjj

  Ty z tymi "otwartymi oczami" wiesz, że nic nie wiesz. Stacja nie była własnością ani kurii ani parafii. Tylko kawałek ogrodu ze starym budynkiem plebanii i starą stodołą. No i nie żadna własność Kurii tylko parafii, a to jest całkiem odrębny właściciel.Więc przestań pisać o rzeczach, o których nie masz zielonego pojęcia.

 • Link do komentarza szeroko otwarte oczy czwartek, 05 marca 2020 07:17 napisane przez szeroko otwarte oczy

  wiem wiem. Działka w obrębie której była plebania i dom proboszcza to była własność KURII. Podobnie duży ogród wokół plebanii . a tylko działka ostatnie gdzie ostatnio był parking nie była kościoła i o tej działce wcale nie pisałem . Pisałem o działce ogrodu i działce dawnej stacji benzynowej. One były kościoła . A że były w ścisłym centrum miasta to ich wartość to nie była jedna złotówka.

 • Link do komentarza parafianka środa, 04 marca 2020 22:22 napisane przez parafianka

  Ty, otwarte oczy, mimo wszystko masz na nich bielmo. Jaka stacja benzynowa?Przecież dawno już jej tam nie ma i nie było. Poza tym, to nie parafia była właścicielem tego terenu. A co Ciebie tak interesuje biuro cmentarne? To nie twoja sprawa tylko kurii i proboszcza. Może to biuro będzie płaciło czynsz za najem, to parafia będzie miała stały dochód. Jakiś ty troskliwy o finanse kościelne, a sam pewnie omijasz kościół z daleka! I na koniec pytanie? Co znaczą "ogromne" pieniądze"? Bo jak dla mnie ogromne to co najmniej 10 milionów, a wszystko poniżej do drobiazgi, które są ważne, ale nie stanowią tego "ogromu" wystarczającego na przyzwoitą budowlę w centrum zabytkowego miasta przy zabytkowym kościele.

 • Link do komentarza srata tata środa, 04 marca 2020 21:52 napisane przez srata tata

  1. Nie, będzie to przede wszystkim budynek plebanii.
  2. Sprzedano plebanię. Stacja benzynowa była kogoś innego. Działka była tylko w obrębie nieruchomości plebanii. Pozostały fragment wykorzystywany na parking należał do innego prywatnego właściciela.
  3. Nie twój interes. Jeśli jesteś ciekawy, to na stronie parafii masz numer do proboszcza.

 • Link do komentarza oli środa, 04 marca 2020 21:41 napisane przez oli

  szeroko otwarte oczy: otwórz też mózg a potem zadawaj takie pytania co do których nie znasz szczegółów,a poza tym chyba ominęły ciebie ogłoszenia parafialne,gdzie proboszcz "tłumaczył się" z tej inwestycji

 • Link do komentarza szeroko otwarte oczy środa, 04 marca 2020 13:21 napisane przez szeroko otwarte oczy

  Mam trzy pytania. 1. Czy to nie parafia Michała Archanioła za swoje pieniądze będzie budowała w tym roku nowy dom na biuro dla administratora wszystkich cmentarzy gnieźnieńskich ? 2. Czy to nie parafia Michała Archanioła sprzedała trzy lata temu: dom proboszcza, stację benzynową i ogromną działkę przy swoim kościele? ( przy ulicy 3 Maja ) 3. Co się stało z tymi ogromnymi pieniędzmi ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane