Jesteś tutaj:Gospodarka Park w „Dziekance” potrzebny, ale czy w tej sytuacji?
czwartek, 09 kwietnia 2020 10:06

Park w „Dziekance” potrzebny, ale czy w tej sytuacji?

 
Park w „Dziekance” potrzebny, ale czy w tej sytuacji? źródło: Google Street View

W trakcie środowego, wirtualnego posiedzenia radnych miejskich, zapadła decyzja o przeznaczeniu środków finansowych na rewitalizację terenów zielonych, znajdujących się przy szpitalu Dziekanka. Choć zdaniem większości jest on potrzebny, to u niektórych budzi pytania o sens wydatkowania pieniędzy na ten cel w obecnej sytuacji.

Szpital dla nerwowo i psychicznie chorych, który powstał jeszcze pod koniec XIX wieku na ówczesnych przedmieściach Gniezna, w swoich założeniach miał być też swojego rodzaju pensjonatem dla pacjentów. W czasach, kiedy nie było skutecznych medykamentów i sposobów leczenia, terapia była nakierowana na pracę, rozwijanie zainteresowań czy chociażby obcowanie z naturą. To ostatnie zapewniały tereny zielone, którymi otoczone były pawilony szpitalne. Przez ostatnie dekady parkowe otoczenie jednak mocno podupadło, a w trakcie nawałnicy z 2017 roku zostało mocno zdewastowane przez wiatr. 

Pomysł utworzenia parku w zachodniej części Dziekanki, położonego najbliżej rozbudowującej się części Skiereszewa, wyszedł swojego czasu z inicjatywy radnego Tomasza Dzionka. Temat był jednak odłożony w czasie z uwagi na fakt, że teren szpitala podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego. Prowadzone rozmowy w sprawie udostępnienia tego terenu nie tylko pacjentom, ale także mieszkańcom Gniezna, doszły do skutku. 

Zgodnie z projektem uchwał, które opiniowano w środę, na rewitalizację zachodniej części parku szpitalnego przeznaczonych ma zostać w ciągu najbliższych dwóch lat 2 mln 675 tys. złotych (500 tys. zł w 2020 r. i 2 mln 175 tys. zł w 2021 r.). Środki te mają zostać przekazane w formie dotacji na rzecz UMWW. - Chcemy mimo wszystko przystąpić do działań jako Miasto, tych najważniejszych i tych współfinansowanych z innymi podmiotami - w tym przypadku z samorządem Województwa Wielkopolskiego. Chcemy rozpocząć procedury związane z rewitalizacją zachodniej części parku przy szpitalu "Dziekanka" w Gnieźnie. Mamy zapewnienie ze strony marszałka, które zawsze może ulec zmianie w przypadku pogorszenia sytuacji, że oni będą swoje inwestycje chcieli realizować - stwierdził prezydent Tomasz Budasz, który dodał iż w kolejnych latach tj. 2021 - 2023 Miasto miałoby przekazać także środki na utrzymanie tego parku w łącznej kwocie 208 tys. złotych. 

Jak można przeczytać w Wieloletniej Prognozie Finansowej, UMWW planuje na realizację tego zadania w perspektywie 2020 i 2021 roku 3 mln złotych: - Zakres rzeczowy przedsięwzięcia: dokumentacja projektowa i kosztorysowa dotycząca inwestycji, wykonanie elementów małej architektury, pielęgnacja drzewostanu, usunięcie drzew, wykonanie nowych nasadzeń drzew i krzewów, założenie nowych trawników, wykonanie nowych alejek, wykonanie instalacji oświetleniowej i wodociągowej. W ramach inwestycji zapewniony zostanie nadzór inwestorski i przyrodniczy nad prawidłowym wykonaniem prac - czytamy w założeniach WPF Województwa Wielkopolskiego.

- Z tego co pamiętam, w WPF mieliśmy zapisane, że dopiero w 2021 roku będziemy wchodzić w finansowanie tego parku. Poza tym, że on nie jest nasz, co stwierdził prezydent, śmiem wątpić, czy nie ma innych potrzeb w mieście niż inwestowanie w park, który być może jest atrakcyjny, który jest zabytkiem, ale nie jest tak do końca naszą własnością - stwierdził radny Janusz Brzuszkiewicz. 

- Uważam, że jest ta inwestycja jest jak najbardziej potrzebna, jest to bardzo rozwijająca się dzielnica i nie ma tam przestrzeni zielonej. Dlatego powinniśmy przekazać te pieniądze na rzecz marszałka. Tu nie ma znaczenia to, że to nie jest nasz teren. O ten teren trzeba zadbać i dobre jest to, że Miasto zaproponowało takie rozwiązanie - powiedział Tomasz Dzionek.

- Wydaje się zasadnym pytanie, czy takie postępowanie jest roztropne. Oczywiście, mieszkańcy chcieliby na pewno, żeby ten park wyglądał ładnie. Trochę nieprawdą jest, że w okolicy nie ma terenów zielonych, bo przecież obok mamy "Wenecję" i też przeznaczamy jakieś pieniądze na rewitalizację zachodniej ściany Parku Piastowskiego. Dobrze, że ten park będzie robiony, ale czy w obecnej sytuacji jest to roztropne - stwierdził radny Paweł Kamiński dodając iż dzisiaj każdą złotówkę należy dobrze oglądać przed jej wydaniem, ale nie kwestionuje on zasadności udostępnienia tego terenu mieszkańcom.

Tomasz Budasz odparł: - Podjąłem tę decyzję z trzech powodów - mamy do czynienia ze współpracą z samorządem Województwa Wielkopolskiego. Partycypujemy 50 na 50, tak jak państwo radni powiedzieli, właścicielem terenu jest samorząd województwa, który zgodził się otworzyć to dla naszych mieszkańców. To po pierwsze, a po drugie - zaraz będziemy chcieli wychodzić na zewnątrz, będziemy oczekiwali terenów zielonych, bo to jest rzecz, na którą w pierwszej kolejności wskazują nasi mieszkańcy na to, czego oczekują. Jest to wyjście naprzeciw nie tylko przedsiębiorcom, ale również mieszkańcom i pacjentom tego szpitala. Po trzecie, myślę iż tereny, które mamy na sprzedaż w tym obszarze, znacznie zyskają i chętniej będą kupowane przez zainteresowane osoby na budownictwo, jeżeli będzie tam teren zielony, który podniesie wartość działek, które będziemy mogli dalej sprzedawać - stwierdził prezydent, mając na myśli obszar wykorzystywany jako pole uprawne, położony między "Dziekanką" a ul. Bluszczową. Jak mówił, póki co nie jest planowane sprzedawanie tego terenu. Przypomnijmy iż od wielu lat jest on przeznaczony pod zabudowę handlową wielkopowierzchniową, ale mimo kilku przetargów organizowanych ponad 5 lat temu, nie znalazł się żaden zainteresowany kupnem tego gruntu. Obecnie też, jak przekazano, nie planuje się zmiany zagospodarowania tego terenu. 

Na pytanie radnego Dariusza Banickiego o to, czy w momencie rozwoju sytuacji środki te zostaną przesunięte na inny czas, prezydent odparł iż obecnie rozmowy z UMWW nie były prowadzone w tym kierunku. 

Ostatecznie za przyjęciem uchwały w sprawie udzielenia planowanej pomocy finansowej Województwu Wielkopolskiemu wzięło udział 19 radnych biorących udział w wirtualnym posiedzeniu: 15 było za i 4 wstrzymało się od głosu.

 

12 komentarzy

 • Link do komentarza szperacz poniedziałek, 11 stycznia 2021 10:22 napisane przez szperacz

  Gość, który stoi co prawda na czele urzędu nigdy nie powinien mówić w pierwszej osobie. Może powinien sobie wziąć do serca słowa Papieża Franciszka, który we wczorajszym wywiadzie powiedział:" polityk, także osoba rządząca, biskup, ksiądz, który nie jest w stanie powiedzieć "my" , nie stoi na wysokości zadania. Musi przeważać "my", dobro wspólne wszystkich. .." To taka dobra rada dla prezydenta Gniezna, który często mówi o "moim mieście, moich mieszkańcach" i podejmowaniu osobistych decyzji, które jednak nie zawsze zgadzają się z odczuciami większości lokalnego elektoratu.

 • Link do komentarza heh środa, 15 kwietnia 2020 14:15 napisane przez heh

  ciekawy, zawsze możesz osobiście złożyć wniosek do prokuratury, jak uważasz że doszło do przestępstwa. Wykaż się

 • Link do komentarza ciekawy środa, 15 kwietnia 2020 00:08 napisane przez ciekawy

  Wytną wszystko a potem mówią że susza jest w kraju ,sprawą tego parku powinna zająć się prokuratura na nic nie ma kasy w tym mieście teraz nawet Budasz mówi ,że wszystkie imprezy kulturalne zostaną odwołane a na wycinkę parku kasa jest coć mi tu nie pasuje????

 • Link do komentarza Koala poniedziałek, 13 kwietnia 2020 21:41 napisane przez Koala

  Poprostu ktoś się obłowi na tej wycince wytną najlepsze drzewa na stolarstwo a krzywe zostawią ,już nie jeden park tak został zrewitalizowany w kraju.Popatrzcie sobie na władze miasta na nic kasy nie ma a tu nagle trzeba robić wycinkę i chodniki bo nie ma innych potrzeb oj Budasz zastanów sie co robisz.

 • Link do komentarza Osa niedziela, 12 kwietnia 2020 19:49 napisane przez Osa

  Mirek- święta racja! Dlaczego w tym kraju rewitalizacja zieleni oznacza w praktyce rzeź drzew?? Przecież te rachityczne drzewka sadzone wszędzie za ciężką kasę nigdy nie osiągną rozmiarów obecnie rosnących drzew! To co ocalało z nawałnicy w 2017 teraz chcą zniszczyć włodarze miasta. Od powietrza, głodu i rewitalizacjì uchowaj nas Boże.

 • Link do komentarza tomaszek niedziela, 12 kwietnia 2020 01:12 napisane przez tomaszek

  Zrobią taką rewitalizację ,że wytną starodrzew i posadzą małe drzewka .Budasz mówi ,że w mieście brakuje zieleni a kto ją zlikwidował ile drzew jest wyciętych a ile nowych posadzonych ,to samo w całym powiecie wycinaja bez żadnych ograniczeń .Ta rewitalizacja to będzie początek końca tego parku ,mieszkańcy teraz powini teraz wyrazić swój sprzeciw a takich szkodników dzionków wywalić na zawsze z rady

 • Link do komentarza brawo piątek, 10 kwietnia 2020 11:04 napisane przez brawo

  Tomasz Dzionek to chyba jedyny radny, który wie po co kandyduje. Nie jest tylko wypełniaczem listy.

 • Link do komentarza mirek czwartek, 09 kwietnia 2020 18:39 napisane przez mirek

  jak ten park wpadnie w tryby machiny typu wycinka ,przycinka i to słowo "rewitalizacja" to dla mnie koniec z tym parkiem pozostanie wspomnienie na zdjęciach ,tam mają rosnąć drzewa a nie drzewka typu bonzai które niepotrzebnie wyzwalają agresje i dewastacje którą można podziwiać w wielu miejscach prowadzonej rewitalizacji

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 09 kwietnia 2020 17:57 napisane przez wyborca

  Filozofowi od oceniania glosowania radnych przypominam, ze istnieją trzy opcje w oddawaniu głosów w parlamencie oraz w w samorządzie. I Prawdopodobnie ci radni nie uzyskali kompletnej wiedzy na temat ujęty w tej uchwale, więc nie chcąc podejmować pochopnej decyzji zachowali się przyzwoicie. Zresztą w tej kadencji tej rady żadne glosowanie nie jest tak naprawdę glosowaniem absolutnie przemyślanym, uzasadnionym i słusznym, bo Budasz mając swoja drużynę jak postanowi, tak będzie. Choćby ta niewielka opozycja nie wiem jakie dobre pomysły dla miasta miała, to one nigdy w tej kadencji nie przejdą. A Grobelny zagada wszystko.

 • Link do komentarza Wściekły czwartek, 09 kwietnia 2020 17:04 napisane przez Wściekły

  Oszczędności już się w Mieście robi. Śmieci z pod bloków wywozi się już rzadziej. Czyli na paliwo śmieciarek i na ich obsługę wydaje się pieniędzy dużo mniej. Brawo. Ale dlaczego jednocześnie pieniądze za wywóz śmieci bierze się od mieszkańców Gniezna jeszcze raz takie duże jak miesiąc temu ? Brawo Panie Prezydencie ! Prawo cała Drużyno Budasza w Radzie Miasta Gniezna ! Oj ja was !!!!!!!

 • Link do komentarza za albo przeciw. Swoje zdanie powinno się mieć ! czwartek, 09 kwietnia 2020 13:18 napisane przez za albo przeciw. Swoje zdanie powinno się mieć !

  Szkoda , że nie wszyscy radni przygotowują się do uczestnictwa w sesji. Bo jak inaczej odczytywać "wstrzymanie się od głosu" ? A czterech radnych właśnie nie potrafiło tak zagłębić się w temat rewitalizacji parku Wojewody, by zająć jednoznaczną pozycję wobec propozycji Prezydenta Miasta. Szkoda,. Może Ci czterej radni potrzebują więcej czasu, na przeanalizowanie otrzymywanych dokumentów. Panie Prezydencie. Można tym czterem radnym, wcześniej przesyłać dokumenty dotyczące tematów poruszanych na sesji ?

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 09 kwietnia 2020 12:13 napisane przez mieszkaniec

  Przecież drużyna Budasza zawsze będzie glosowała tak, jak pan każe. Bo sługa musi. Płacz, ze zabraknie pieniędzy na wiele miejskich inwestycji podstawowych ze względu na pandemię jest w pewnym sensie zrozumiany. Dlatego jako mieszkańcom trudno jest nam zrozumieć wydawanie w obecnej chwili pieniędzy na coś, co latami leży odłogiem, nie jest nasze i tak naprawdę nie ma konkretnych planów co z tym terenem w najbliższych latach ma być. Dziekanka też jak widać nie radzi sobie z wieloma problemami od lat, teren zaniedbany, ze wstyd przed tymi, którzy przejeżdżając Poznańską widzą ten bajzel, niestety także przy tym kościołku. Szpitala nie stać również na kilkadziesiąt złotych farby,by odmalować sfatygowane okienka przy budyneczku (portiernia?). Wszystko to sprawia wrażenie braku koncepcji przyszłościowej tego prężnego onegdaj i potrzebnego szpitala.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane