Jesteś tutaj:Gospodarka Milionowe straty Miasta przez koronawirusa
czwartek, 09 kwietnia 2020 11:10

Milionowe straty Miasta przez koronawirusa

 
Milionowe straty Miasta przez koronawirusa archiwum redakcji

Już teraz szacuje się, że z powodu aktualnej sytuacji, do budżetu miejskiego nie wpłynie sporo pieniędzy. Sytuacja jednak wciąż się może zmienić.

Jeszcze dwa miesiące temu trudno było przewidywać, że wszyscy znajdziemy się w takiej sytuacji. Miesiąc temu pojawiły się pierwsze obostrzenia, początkowo jeszcze wprowadzane indywidualnie przez różne instytucje czy firmy. Dziś już wiemy, że sytuacja jest poważna, ale nie tylko z punktu widzenia zdrowotnego, ale także gospodarczego.

W trakcie środowej sesji Rady Miasta podano wstępne, szacunkowe dane dotyczące przewidywanych strat z tytułu ograniczonego wpływu środków do budżetu miejskiego. 

Jak przekazano, 90% ulgą za wynajem obiektów należących do Miasta Gniezna, objęto 328 podmiotów - z tego 114 na targowiskach, a 214 to pozostałe działalności, w tym m.in.: gastronomiczna i cukiernicza 9, spożywcza 20, przemysłowa 45, usługowa 16, edukacyjna 13, stowarzyszenia 28 a magazynowe i inne 60. Łącznie za kwiecień z tego tytułu do budżetu nie wpłynie 249 tys. złotych, ale w przypadku utrzymania się obecnej sytuacji, istnieje ryzyko iż trzeba będzie ten okres ulgi wydłużyć.

Ponadto w komunikacji miejskiej odnotowano 80% spadek sprzedaży biletów (w marcu 50% - 240 tys. złotych), którą to stratę będzie trzeba pokryć. Środki nie wpływają także z obiektów należących do GOSiR-u. 

Najwięcej jednak pieniędzy ubędzie w dochodach własnych. Tu jednak urzędnicy wciąż kierują się szacunkami - przewiduje się, że od 2 do 3 mln złotych ubędzie z tytułu podatków od nieruchomości od osób fizycznych, a nieco więcej od osób prawnych. Również brak wpływów z tytułu PIT i CIT będzie odczuwalny dla budżetu miejskiego. Ogółem jednak szacuje się, że ubytek może sięgnąć nawet do 30 mln złotych. 

7 komentarzy

 • Link do komentarza pytanko poniedziałek, 13 kwietnia 2020 13:19 napisane przez pytanko

  rezygiusz, a dlaczego wprowadzasz selekcję ? Każdy jest ważny. Tym bardziej, że wielu cały czas pracuje.

 • Link do komentarza rezigiusz niedziela, 12 kwietnia 2020 22:10 napisane przez rezigiusz

  Nwm dlaczego ktoś w moja wypowiedz wplątuje słuzby mundurowe oraz pracowników służby zdrowia czy sprzedawców. Ja pisałem o urzędnikach a nie o pracownikach z pierwszej linii walki. Cóż to sie nazywa odkręcanie kota ogonem a wiec wiadomo odwracanie uwagi od poruszonego problemu

 • Link do komentarza Eugenia piątek, 10 kwietnia 2020 16:30 napisane przez Eugenia

  Czy może ktoś wyjaśnić o co chodzi z tym że ubędzie od 2 do 3 mln złotych z tytułu podatków od nieruchomości od osób fizycznych, czy tu chodzi o to że możemy nie płacić tego podatku, na stronie UM nie znajduję wyjaśnienia w tej sprawie

 • Link do komentarza do rezygiusz piątek, 10 kwietnia 2020 10:56 napisane przez do rezygiusz

  rezigiusz do urzędników dodaj jeszcze sprzedawców, kurierów, listonoszy, pracowników służby zdrowia, policjantów, kierowców itp. Bo obecnie te grupy jeszcze pracują. Jak obetniesz im wynagrodzenia to chyba sam się obsłużysz. Dodam tylko, że w Urzędach obecnie pracuje połowa załogi. Dodaj 2+ 2 i zacznij szanować tych co cały czas pracują.

 • Link do komentarza Max czwartek, 09 kwietnia 2020 17:48 napisane przez Max

  Brawo Rezigiusz dokladnie tak jak piszesz!!!

 • Link do komentarza MM czwartek, 09 kwietnia 2020 13:35 napisane przez MM

  "ubędzie z tytułu podatków od nieruchomości od osób fizycznych" ? czy to znaczy że podatek został odroczony czy jest zwolnienie z zapłaty tego podatku ?

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 09 kwietnia 2020 11:19 napisane przez rezigiusz

  Proponuje wystawić na licytacje "krolikarnie" dopóki jeszcze coś jest wart kruszec z którego jest wykonany.

  A na poważnie powiem tak "sorry memory". Jakoś nie słyszę aby oszczędności robić obniżając uposażenia wszystkim którzy pracują w urzędach,spółkach miejskich czy zarządach spółek lub diety radnym czy innym ""urzędniczym" pracownikom.

  Na ten temat cisza tylko słyszę narazie urzędnicze stękanie i nic więcej. Jakbym usłyszał że zaczyna się szukać pieniędzy od siebie to bym przyklasnoł bym. A tak to będzie sprzedawany kit ze trzeba mieszkańcom przysolić aby to wyrównać.

  Ot cała POKOmunistyczno PiSokratyczna rzeczywistość w RP

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane