Jesteś tutaj:Gospodarka Na terenie miasta wytyczone zostały naturalne łąki
poniedziałek, 27 kwietnia 2020 16:45

Na terenie miasta wytyczone zostały naturalne łąki

  UM
Na terenie miasta wytyczone zostały naturalne łąki źródło: UM

Brak wiosennych opadów po bardzo suchej zimie w Gnieźnie, spowodował, że na terenie miasta wyznaczono miejsca, które będą koszone tylko dwa razy w roku, a w obecnym sezonie pozostaną naturalną łąką.

Zakład Zieleni Miejskiej w Gnieźnie na bieżąco dba i podlewa, szczególnie młode drzewa, które zostały posadzone w ostatnich 2 latach, a takich jest ponad 200, a także rośliny w donicach i kwietnikach. Siły skoncentrowane są w tej chwili na przeciwdziałaniu negatywnym skutkom suchej wiosny.

Wobec powyższego postanowiono także wyznaczyć na terenie miasta te obszary zieleni, które nie będą poddawane częstemu koszeniu tak, jak to miało miejsce do tej pory - w sumie będzie to ponad 19 hektarów:

- Park XXV lecia, ulica Cicha, ul. Spokojna - 4 ha,

- Park Miejski - 7 ha,

- obszar przy ul. Kostrzewskiego 0,7 ha

- obszar przy ul. Osiniec 1 ha,

- obszar przy ul. Liliowej 2 ha,

- Park Piastowski 4 ha.

- obszar przy ul. Laubitza 0,5 ha. 

Dodatkowo poniżej znajduje się mapa wyznaczonych obszarów w Parku Miejskim w Gnieźnie. 

27 komentarzy

 • Link do komentarza wilk czwartek, 07 maja 2020 14:27 napisane przez wilk

  Szanowny MISTRZUNIU----- Ty pewnie tam w tych miejscach byłeś chyba palcem po mapie albo co modne wirtualnie,bo jak piszesz już o Londynie i Heidpark........i wszystko jasne..........o parki należy dbać to chyba jest w rzeczy samej naturalne,ale chodzi mi o bezsensowną wycinkę drzew w mieście i okolicach i to wszystko !

 • Link do komentarza kujon środa, 06 maja 2020 16:02 napisane przez kujon

  Potwierdzam to co napisała komentująca Halusia. Robotnicy kosili trawę, która miała chyba z 3-4 centymetry wysokości. Za nimi zbijały się tumany kurzu, podnoszące się na wysokość ostatniego piętra domów. To jest chyba jakaś paranoja. Ja wiem, że jest podpisana umowa czy ryczałt, ale na Boga, wyślijcie tych ludzi do innej roboty skoro nie ma czego kosić!!!

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 05 maja 2020 20:20 napisane przez wyborca

  Do "zdegustowanego dyskusją".:Władza nie jest od "dogadzania mociumpanie. Władza jest od roboty i sama na ten stołek bez żadnego przymusu się się władowała. Władza pracuje za nasze pieniądze i ma nam służyć. Więc mamy prawo do krytyki, skoro jest niewydolna, ale także do pochwalenia, gdy przypadkiem uda się jej zrobić coś pożytecznego.

 • Link do komentarza Halusia wtorek, 05 maja 2020 13:24 napisane przez Halusia

  No właśnie wczoraj SM na Ustroniu ruszyła na podbój suchych, pożółkłych i miejscami piaszczystych tzw trawnikow - aż się kurzyło za nimi. Tyle mówi się o pszczołach w mieście - wszystkie mniszki lekarskie poszły pod nóż - nie ma już żółtych kwiatkow, które nikomu nie przeszkadzały, są za to puste, ogołocone do suchego piasku place. Pan wice prezes SM skarży się na pylenie traw i konieczność ich cięcia w trosce o alergikow - hmm, trawy z tego co mi wiadomo pylą wtedy, gdy zaczynają kwitnąć... Daleko im do kwitnienia. Na pytanie, czy dąży, aby była wokół pustynia, odpowiedział, że gdy będzie pustynia to nie da się mieszkać i wszyscy będziemy musieli poszukać/wyprowadzić się w inne miejsce - pytam dokąd? A działania ekologów określił jako zbędne i nie na miejscu - czy to znaczy wybiórczo szkodliwe???

 • Link do komentarza Halusia wtorek, 05 maja 2020 13:23 napisane przez Halusia

  No właśnie wczoraj SM na Ustroniu ruszyła na podbój suchych, pożółkłych i miejscami piaszczystych tzw trawnikow - aż się kurzyło za nimi. Tyle mówi się o pszczołach w mieście - wszystkie mniszki lekarskie poszły pod nóż - nie ma już żółtych kwiatkow, które nikomu nie przeszkadzały, są za to puste, ogołocone do suchego piasku place. Pan wice prezes SM skarży się na pylenie traw i konieczność ich cięcia w trosce o alergikow - hmm, trawy z tego co mi wiadomo pylą wtedy, gdy zaczynają kwitnąć... Daleko im do kwitnienia. Na pytanie, czy dąży, aby była wokół pustynia, odpowiedział, że gdy będzie pustynia to nie da się mieszkać i wszyscy będziemy musieli poszukać/wyprowadzić się w inne miejsce - pytam dokąd? A działania ekologów określił jako zbędne i nie na miejscu - czy to znaczy wybiórczo szkodliwe???

 • Link do komentarza zdegustowany dyskusją wtorek, 05 maja 2020 11:49 napisane przez zdegustowany dyskusją

  Jeszcze się taki nie narodził,co by wszystkim dogodził.

 • Link do komentarza przyroda wtorek, 05 maja 2020 10:18 napisane przez przyroda

  A w Gnieźnie wyrzuca się drzewa na rzecz bzdurnych pseudopiramid z lanego betonu. No, ale kto ma wiedzieć o tym, ze drzewa pomagają w zatrzymywaniu wody w glebie? Przecież nie ta drużyna ze swoim zastępowym. Przez lata, poprzez wycinkę drzew, zasypywanie oczek wodnych, magazynujących wodę, w naszym mieście nie przywiązywano wagi do zieleni miejskiej. Przez to zniszczono wiele siedlisk zwierząt, ptaków i owadów. Należy w trybie pilnym sadzić drzewa, by przywrócić naszej pierwszej stolicy dawny krajobraz. Nie marzy nam się nawet sadzenie kwiatów, bo z tym obecna władza ma także kłopoty - przypomnijmy jej, jak w nielicznych wysadzeniach w zeszłym roku w centrum miasta rosły chwasty i to miasto wyglądało jeszcze bardziej opuszczone i zaniedbane. Więc choćby zacznijmy od drzewek i łatwych do uprawy krzewów. No i sprzątajmy od czasu do czasu te kupy i śmiecie.

 • Link do komentarza Kaziu z Rataj poniedziałek, 04 maja 2020 19:54 napisane przez Kaziu z Rataj

  Micio! Właśnie dzisiaj Spółdzielnia zaczęła kosić trawę na Piastowskim. A już myślałem że będą Piastowskie łąki. Szkods

 • Link do komentarza Mistrz sobota, 02 maja 2020 16:32 napisane przez Mistrz

  Szanowny "WILKU". Byłeś kiedyś w Warszawie w parku Łazienkowskim? A może byłeś kiedyś we Francji i podziwiałeś tamte przy zamkowe parki na przykład przy sławnym Luwrze ? A może byłeś w Londynie i zachwycałeś się Heidparkiem ? A nawet jeżeli nie zajechałeś tak daleko, to przynajmniej man nadzieję że dojechałeś do Białegostoku, gdzie za Pałacem Branickich - Główną siedzibą Uniwersytetu Podlaskiego, gdzie istnieje tak że Wydział Ogrodnictwa i Sadownictwa, jest też pięknie pielęgnowany park. Pozwól wobec tego, by i tak ładnie utrzymane parki były w Gnieźnie. A łąki podziwiaj sobie na wsi . Tam jest ich pełno ale i tam Ci je gospodarz, trzy razy w roku skosi. Taka rola Łąk. Muszą tworzyć trawę by było z niej potem siano dla krówek.

 • Link do komentarza hej sobota, 02 maja 2020 15:11 napisane przez hej

  To po co tyle milionów pakowano w te parki

 • Link do komentarza nic nie rozumiem sobota, 02 maja 2020 07:58 napisane przez nic nie rozumiem

  Część parku XXV lecia dopiero co wielkim nakładem kosztów doprowadzono do porządku. Pięknie tą "prawą część" ucywilizowano. I teraz co ? Znowu ma to wszystko, w tym roku zarosnąć krzakami i mleczami ? Czy w tym mieście ktoś ma..... nie pokolei w głowie ? Kolejne miejskie pieniądze wyrzucone w "błoto" !!

 • Link do komentarza wilk piątek, 01 maja 2020 17:11 napisane przez wilk

  Nie tylko miasto wycina,zakichana Spółdzielnia także!!! Wszędzie gdzie komuchy swymi łapskami biorą się za rządzenie tam zniszczenia i wycinka !!! W czyim interesie pytam się hipokryci ????

 • Link do komentarza Kaja piątek, 01 maja 2020 13:42 napisane przez Kaja

  A w Witkowie wycinają duże drzewa.Park na osiedlu,który dawał dużo cienia latem podczas upałów wygląda tragicznie.Także pomiędzy blokami usuwają drzewka i krzewy A dla estetyki sadzą karłowate tuje.

 • Link do komentarza !!!!!!!!!!!!!!!!!!! piątek, 01 maja 2020 10:30 napisane przez !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Postępująca urbanizacja jest przyczyną suszy

 • Link do komentarza tomaszek piątek, 01 maja 2020 01:13 napisane przez tomaszek

  hahahaha 200 drzewek posadzili a 1040 wycieli ,z tych 200 ponad 100 uschło czy ktoś tam myśli ?????To samo w starostwie i rejonie dróg tną wszystko co się da 0 nasadzeń a o podlaniu to zapomnij ,żeby chociaż zostawili z karczowanych krzaków dorodne samosiejki co 50 m ,nikt o tym nie myśli,pytanie dlaczego nikt tego nie nadzoruje przecież ci ludzie niszczą przyrodę i nas ,susza i erozja gleby to pośrednio ich wina a cierpią wszyscy szczególnie rolnicy.Wejdźcie na stronę rejonu setki przydrożnych drzew do sprzedaży a nasadzeń 0 to samo z zielenią miejską jak widzę drzewa przycięte w połowie to aż serce boli.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 29 kwietnia 2020 10:04 napisane przez mieszkaniec

  Do Zieleni Miejskiej - żeby zadbać o trawniki, najpierw trzeba je po prostu mieć. Więc posiejcie trawę na tych pasach piachu i brudu przy chodnikach w mieście, by przestały służyć psiarniom wszelkiej maści za sralnie, a niech cieszą oczy mieszkańców nawet nie koszone, byle było zielono, a nie brudno i smrodliwie.

 • Link do komentarza Realista środa, 29 kwietnia 2020 08:58 napisane przez Realista

  Proszę zadbać o ptaki i owady - pszczoły
  i wystawić im na parapetach, w ogrodach poidełka z wodą...Warto pomagać też tym naszym przyjaciołom.

 • Link do komentarza Tadzio wtorek, 28 kwietnia 2020 21:51 napisane przez Tadzio

  Realista. Każdy ma do wykonania swoją pracę. Jak ową pracę wykonuje to drugie. Szkoda tylko, że miasto zainwestowało trochę pieniędzy w drzewka o które nikt teraz nie dba.

 • Link do komentarza Łukasz wtorek, 28 kwietnia 2020 17:52 napisane przez Łukasz

  Obok osiedla Relaks na granicy miasta Gniezna jest wykopany zbiornik retencyjny, szerzej opisany tu https://www.gniezno24.com/gospodarka/item/12476-ukonczono-budowe-zbiornika-retencyjnego Jestem ciekaw, dlaczego śluza za tym zbiornikiem jest otwarta i woda nie jest magazynowana. Nie są to jakieś wielkie ilości, ale kilka tysięcy metrów sześciennych zmagazynowanej wody to na pewno jakiś plus dla okolicznej roślinności.

 • Link do komentarza micio wtorek, 28 kwietnia 2020 12:00 napisane przez micio

  Ciekawe jak wyglądać będą trawniki Spółdzielni Mieszkaniowej? Pewnie tak jak w ubiegłym roku- kosiarki będą jeździć po piasku i rozdmuchiwać go bo traw w szusz sie zamieni. No- ale trzeba dać zarobić "swoim". Może warto też zastanowić się nad takimi łąkami? Każdy wie jak wygląda beznadziejnie trawnik w lipcu, sierpniu jak nie ma deszczu- może dajmy sobie na rok spokój z koszeniem.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane