Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 maja 2020 17:40

Na ulice Gniezna wyjedzie autobus elektryczny

 
Na ulice Gniezna wyjedzie autobus elektryczny źródło: Oczami kierowcy autobusu

Osoby chcące skorzystać z przejazdu komunikacją miejską mogą być zaskoczeni widokiem nowego i nietypowego autobusu - przez dwa tygodnie na terenie Gniezna będzie jeździć elektryczny pojazd.

Regularne przejazdy na istniejących liniach, choć zgodnie z ograniczonym rozkładem - na terenie Gniezna kursować będzie autobus elektryczny, wykonany przez firmę Solaris. Pojazd należący do producenta przyjechał do Grodu Lecha, gdzie będzie przechodził testy na regularnie obsługiwanych trasach. W taborze MPK Gniezno ma gościć dwa tygodnie - pierwsze kursy na różnych liniach rozpocznie w sobotę 16 maja.

Solaris Urbino 12 electric to autobus miejski, produkowany od kilku lat w fabryce w Bolechowie koło Poznania Jest pojazdem niskopodłogowym, wykonanym w najnowszej generacji. Uwagę pasażerów może zwrócić przede wszystkim jego cichość pracy, choć w środku nie różni się niczym od innych autobusów tego typu.

Jak udało się nam dowiedzieć w MPK Gniezno, pojazd przechodzi co prawda testy na terenie Gniezna, ale nie jest rozważany jego zakup z uwagi na wysokie koszty eksploatacji. Do tej pory tylko kilka miast w Polsce zdecydowało się na zakup elektrycznych autobusów do swojego taboru. Po zakończeniu testów Urbino 12 electric ma powrócić do zakładu, w którym został wyprodukowany. 

 

3 komentarzy