Jesteś tutaj:Gospodarka Rowerem miejskim pojedziemy w wakacje
środa, 30 grudnia 2020 09:51

Rowerem miejskim pojedziemy w wakacje

 

Ogłoszony został przetarg na realizację systemu roweru miejskiego, którego punkty wypożyczania pojawią się na terenie miasta latem 2021 roku.

Do 30 czerwca 2021 roku na terenie Gniezna ma pojawić się i zacząć funkcjonować system roweru miejskiego na terenie Gniezna. Urząd Miejski ogłosił właśnie przetarg na dostawę, uruchomienie oraz zarządzanie i kompleksową eksploatację tego przedsięwzięcia. Zadanie to realizowane jest w ramach szerszego projektu pt. „Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego dla mieszkańców gmin powiatu gnieźnieńskiego” w ramach Działania 3.3 „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska”, Poddziałanie 3.3.1 „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”.

Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie musiał dokonać zakupu 100 sztuk rowerów, a także realizacji strony internetowej oraz aplikacji dla Systemu Roweru Miejskiego na terenie Miasta Gniezna. W ramach tego znajdują się także niezbędne akcesoria, takie jak sprzęt transportowy czy części zamienne. Dodatkowo wykonawca zrealizować ma punkty parkowania - w sumie podanych jest podanych 15 proponowanych lokalizacji stacji standardowych i dodatkowe 15 kolejnych, jako wirtualnych stacji. Mają one zostać zlokalizowane w sporej części w rejonie przebiegu tras rowerowych, zgodnych z przygotowaną kilka miesięcy temu koncepcją lub w pobliżu ważniejszych instytucji lub obiektów na terenie miasta (mapa poniżej). W obu rodzajach stacji będzie możliwość pozostawienia rowerów - wszystkie jednoślady będą podlegać monitoringowi pozycji GPS, umożliwiając w ten sposób geolokalizację pojazdu z dokładnością do co najmniej 10 metrów i określenie ich liczby w poszczególnych punktach postoju. To ma umożliwiać ich ewentualną relokację w terenie tak, by były dostępne w każdej z 15 stacji.

Docelowo rowery mają być przystosowane do osób o wzroście od 150 do 200 cm. Jednoślady mają mieć masę maksymalnie 19 kg, posiadać koszyki, rozmiar kół 26 cali, ramę z niskim przekrokiem. Ponadto mają one spełniać wszystkie standardy zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, w tym oświetlenie. Pojazdy mają być wypożyczane za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne poprzez skanowanie kodu QR. Dodatkowo rower powinien posiadać blokadę - sterowane elektronicznie urządzenie zabezpieczające, które ma uniemożliwiać jazdę na rowerze w czasie braku aktywnego wypożyczenia. W przypadku nieupoważnionego użycia, powinien posiadać alarm. 

Wykonawca zadania zobowiązuje się, poza realizacją Systemu Roweru Miejskiego, że będzie utrzymywał jego funkcjonowanie przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia od dnia uruchomienia systemu przez kolejne trzy sezony. Zakłada się, że każdy sezon trwać będzie od 1 marca do 30 listopada - poza tą datą rowery nie będą dostępne do wypożyczenia. 

Zainteresowani wykonaniem Systemu Roweru Miejskiego na terenie Gniezna mają czas do 29 stycznia 2021 roku. na składanie swoich ofert. Jeśli zostanie wyłoniona firma, która podejmie się realizacji, będzie miała na to czas do 30 czerwca 2021 roku.

11 komentarzy

 • Link do komentarza osabzyk sobota, 02 stycznia 2021 09:59 napisane przez osabzyk

  A może w końcu ktoś pomyśli o ścieżce rowerowej do Skorzęcina ? Można przykładem innych państw wykorzystać nasyp już i tak nie używanej kolei wąskotorowe np. do Witkowa.

 • Link do komentarza Beradetta piątek, 01 stycznia 2021 15:00 napisane przez Beradetta

  Taka stacja dla rowerów, miała by dobrze przy kompleksie przychodni zdrowia przy ulicy Podkomorskiej !!

 • Link do komentarza Arkadiusz piątek, 01 stycznia 2021 14:56 napisane przez Arkadiusz

  Szkoda, że nie ma jednej stacji w Cielimowie.

 • Link do komentarza ciekawy piątek, 01 stycznia 2021 14:55 napisane przez ciekawy

  A dlaczego nie zaplanowano stacji rowerowych przy trzech gnieźnieńskich cmentarzach ?

 • Link do komentarza Miras czwartek, 31 grudnia 2020 16:31 napisane przez Miras

  Rowery są na tyle tanie że stawianie ich w Gnieźnie mija się z celem. W Poznaniu gdzie wszędzie daleko i słoiki ze sobą roweru nie biorą to ma sens ale w Gnieźnie są sami swoi i jak ktoś jeździ rowerem to go ma.

 • Link do komentarza Gwidon czwartek, 31 grudnia 2020 09:58 napisane przez Gwidon

  Do I LO zeby dojechac trzeba rower zostawic na Dalkach, pozniej czas przy spacerku na "obudzenie sie". W sumie to czego sie spodziewac skoro parking centrum przesiadkowego jest przy stadionie i robi za parking dla szkoly... Standardy zachowane. Brawo!

 • Link do komentarza A parowozownia? czwartek, 31 grudnia 2020 08:58 napisane przez A parowozownia?

  Dobrze, że rowery nie muszą być wyposażone w czytnik certyfikacji przebytych szczepień oraz immobilizer dla opornych w tej kwestii.

 • Link do komentarza Franek Kimono środa, 30 grudnia 2020 17:52 napisane przez Franek Kimono

  Naj[pierw naprawcie ulice. Na przykład taka Dąbrówki, łatane byle jak, W chodnikach dziury, ruszają się płytki, i w ogóle nad tym nikt w Gnieźnie nie panuje. A wy się rozpływacie nad dróżkami dla rowerzystów. Zajmijcie się bezpieczeństwem pieszych i sprzątaniem miasta, a potem bierzcie się za esy floresy. Upadek miasta jest nie notowany od lat.

 • Link do komentarza Zoja środa, 30 grudnia 2020 17:05 napisane przez Zoja

  szkoda że jedną ze stacji dla rowerów nie jest Galeria Gniezno, Na zakupy zawsze fajniej pojechać rowerem niż zatłoczonym autobusem

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 30 grudnia 2020 14:16 napisane przez Mieszkaniec

  Witamy kolejne korki na ulicach miasta. Powodzenia kierowcy...

 • Link do komentarza Miejski środa, 30 grudnia 2020 10:23 napisane przez Miejski

  Po tygodniu część rowerów będzie nieużyteczna bo przystosowanie dróg w naszym mieście do rowerów to tragedia. A ścieżki są robione w taki sposób że krawężniki łączące chodnik z jezdnią to istny kabaret np nowo powstała na osincu w stronę 3 mostów

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane