Jesteś tutaj:Gospodarka Janowiec chce odzyskać połączenie kolejowe z Gnieznem
wtorek, 06 kwietnia 2021 10:18

Janowiec chce odzyskać połączenie kolejowe z Gnieznem

 
Linia kolejowa nr 281 Linia kolejowa nr 281 archiwum redakcji

Zawieszone ponad 20 lat temu połączenie pasażerskie z położonym 25 kilometrów od Gniezna Janowcem Wielkopolskim, jest oczekiwanym przez włodarzy z tej drugiej miejscowości.

Spółka Polskie Linie Kolejowe, która zarządza układem sieci na terenie kraju oraz realizuje zadania w ramach infrastruktury kolejowej, jakiś czas temu ogłosił konsultacje społeczne w sprawie zamierzeń inwestycyjnych na lata 2021-2030 z perspektywą do 2040 roku. Pierwsze uwagi do projektu przedstawiano jesienią ub. roku, a obecnie ogłoszono ponowne wyłożenie projektu. 

Wśród zamierzeń inwestycyjnych, które znajdują się na liście projektów PLK, jako ponadregionalny znajdują się prace na linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno - Chojnice. Obejmuje to odcinek od stacji Gniezno, przez Gniezno Winiary, Janowiec Wielkopolski, Damasławek, Kcynię i Nakło. Charakter zadania został określony jako "przebudowa". Na linii tej od 2000 roku nie kursował żaden pociąg pasażerski poza kilkunastoma przewozami turystycznymi, a obecnie realizowane są na niej sporadycznie przewozy towarowe. 

W ramach wspomnianych konsultacji społecznych, burmistrz Janowca Wielkopolskiego zachęca do udziału i wyrażania swoich opinii na temat przebudowy linii 281. W jego opinii pozwoliłoby to poprawić położenie komunikacyjne tej miejscowości na mapie regionu. 

- Z radością dodam, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wysłuchało uwag zgłoszonych przy poprzednich konsultacjach społecznych i wpisało do dokumentu przebudowę linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno – Chojnice (Projekty ponadregionalne pozycja 125 „Prace na linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno - Chojnice„). W dokumencie jest to na stronie 19 - informuje Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca Wielkopolskiego. Przyznaje też, że oczekiwaniem byłaby nie tylko rewitalizacja linii, ale także jej elektryfikacja. Jak dalej wskazuje, prosi mieszkańców swojego miasta o branie udziału w konsultacjach. Dalej włodarz wymienia, jakie korzyści są oczekiwane po wykonaniu inwestycji na wspomnianej linii:

1) Przywrócenie ruchu pasażerskiego na odcinku Gniezno – Chojnice, co byłoby znaczącym narzędziem w walce z wykluczeniem komunikacyjnym mieszkańców wymienionych miejscowości lezących przy omawianym odcinku linii kolejowej nr 281.
2) Poprawy bezpieczeństwa i zwiększenie prędkości szlakowej dla pociągów z przekroczoną skrajnią korzystających z omawianego odcinka linii kolejowej nr 281
3) Posiadanie dobrze przygotowanego pod względem technicznym objazdu kolejowego przypadku zmniejszenia przepustowości linii kolejowej nr 353 na odcinku Gniezno – Inowrocław(np. podczas prac remontowych na wspomnianym odcinku)
4) Możliwość przekształcenia linii kolejowej nr 281 w magistralę towarową, która łączyłaby okręgi śląskie z okręgami nadmorskimi (podobny projekt był już rozważany w latach 70 XX wieku – Magistrala Węglowa BIS)

Zarówno PLK, jak i wnioskujący nie wskazują, kiedy ewentualnie oczekiwane byłoby przywrócenie połączeń na tym odcinku linii nr 281. Mimo iż obecnie jest przejezdna, to prędkość szlakowa jest niska i o kursach pasażerskich można by było mówić dopiero po poprawie parametrów. To zaś wiązałyby się z dużymi nakładami finansowymi, zwłaszcza iż ostatnie duże prace na tej trasie realizowano w latach 80. XX wieku.

Konsultacje w powyższej sprawie trwają tylko do poniedziałku 12 kwietnia br., także jest jeszcze odpowiedni czas na to, by móc wyrazić swoją opinię. Wydaje się, że temat powinien być interesujący nie tylko dla Janowca Wielkopolskiego, ale także dla włodarzy i mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, szczególnie zamieszkałych na terenach przez które przechodzi linia nr 281 tj. gmina Gniezno i gmina Mieleszyn. 

Aby wziąć udział w konsultacji, w formularzu z uwagami i wnioskami należy podać swój identyfikator (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania), część dokumentu wybrać z listy projektów i wskazać numery strony (16-26). W treści uwagi należy wnioskować o rewitalizację linii kolejowej nr 281 na odcinku Gniezno - Chojnice. 

Link do konsultacji: 
https://www.plk-sa.pl/planowane-inwestycje-plk-konsultacje-spoleczne/?fbclid=IwAR1HAPQTMGqiylSGGE9QQUdPRK6oyPdphC5UWVXHhvLKm1zh7BKUb84ReGg

 


Jednocześnie poszukujemy osób, które pracowały przy projekcie przebudowy linii kolejowej nr 281, realizowanej na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lub mają wiedzę o tej inwestycji. Prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT niedziela, 11 kwietnia 2021 10:43 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Było by cudownie, jakby pociągiem - typu tramwaj można było dojechać z dworca centralnego w Gnieźnie do Galerii tj. do stacji Gniezno-Winiary. Bez stania na światłach, bez jazdy żółwim tempem miejskim autobusem. Dziesięć minut jazdy klimatyzowanym pociągiem i już jesteśmy na miejscu. A można by tez było po drodze pobudować stację TYSIĄCLECIE- przy Biedronce oraz stację JEZIORO - przed mostem kolejowym obok tartaku. Po stworzeniu nowoczesnego kąpieliska - plaży na wschodnim skraju jeziora Winiary to tu, dojeżdżaliby gnieźnianie, żeby wykąpać się w jedynym, czystym, gnieźnieńskim jeziorze. I oczywiście można by się tam też ślicznie poopalać. A jakby stworzyć tam jeszcze kilka punktów gastronomicznych czy nawet rozrywkowych, to zabawa by tam była, aż do nocy . Tak jak w Skorzęcinie. Kto popiera taki nowy komunikacyjny pomysł dla Gniezna ? Tramwaj szynowy z Centrum do Galerii. A może by i do Zdziechowy? A w następnej kolejności ten tramwaj szynowy, mógłby wydłużyć swoją trasę aż do Dalek i Gębarzewa- Cielimowa

 • Link do komentarza X piątek, 09 kwietnia 2021 22:24 napisane przez X

  @avalon - skąd wytrzasnąłeś dane, że liczba mieszkańców Gniezna to 63 tys. osób? Dane ze strony UM Gniezna z podaniem źródła GUS z grudnia 2018 podają liczbę 68479. Nie sądzę, aby w nieco ponad 2 lata liczba ta zmalała aż o ponad 5 tysięcy. Chcę też poinformować Cię, że między Janowcem Wlkp. a Gnieznem prócz Zdziechowy jest jeszcze - jak to piszesz - metropolia o nazwie Mieleszyn skupiająca wg. danych z 2017 roku (Google) 4057 mieszkańców. Proponuję w przyszłości więcej precyzji i rzetelności w podawaniu tego typu danych w swych wypowiedziach.

 • Link do komentarza eksgjd piątek, 09 kwietnia 2021 11:22 napisane przez eksgjd

  WIdz1, tak oczywiście burmistrz rękoma PKP zorganizował konsultacje ws. inwestycji kolejowych w całym kraju xDDDDD

 • Link do komentarza avalon czwartek, 08 kwietnia 2021 19:24 napisane przez avalon

  Nie jest realne żeby odtworzono OPŁACALNY ruch kolejowy tylko między Gnieznem (63 tysiące mieszkańców) a Janowcem (4 tysiące). Pomiędzy tymi miejscowościami nic nie ma. 39 kilometrów trasy przez odludzie a na całym odcinku jest tylko metropolia z 800 mieszkańcami - Zdziechowa. Poza tym, Gniezno nie jest na tyle atrakcyjne, żeby mieszkańcy Janowca jeździli tam codziennie. Jeżeli jeżdżą to sporadycznie i samochodami na zakupy. Zwykle sprawy załatwiają w Żninie.
  Odtworzenie linii z ruchem pasażerskim miałoby sens tylko dla pociągów ponadregionalnych.

  Większość życia ekonomicznego i społecznego kraju koncentruje się w 4 miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Pozostałe miejscowości mają znaczenie marginalne. Sens miałby pociąg łączący dwie wielkie aglomeracje i jadący krótszą trasą: Gdynia - Chojnice - Gniezno - Jarocin - Wrocław.
  Mieszkańcy Poznania dojeżdżają do Wrocławia czy Warszawy innymi pociągami IC, EX, TLK które zazwyczaj są zatłoczone. Mieszkańcy małych miejscowości uzyskaliby kursujący kilka razy dziennie pociąg mało uczęszczaną trasą. Dodatkowo mieszkaniec Chojnic, Gniezna czy Jarocina uzyskałby dojazd na stację węzłową we Wrześni gdzie mógłby przesiąść się do jeżdżących z dużą częstotliwością pociągów w kierunku Warszawy.

 • Link do komentarza Stannis czwartek, 08 kwietnia 2021 11:08 napisane przez Stannis

  uważam że jeśli podstawowa infrastruktura istnieje to powinno się odnowić szlak komunikacyjny. Kiedyś nawet zastanawiałem się gdy klub Ex w najlepsze funkcjonował dlaczego nie dałoby radę zrobić transport Gniezno-Mieleszyn, Mieleszyn-Gniezno poprzez właśnie podstawienie jakiegoś małego "szynobusa". A tak taxi kasowało lekko 100zl w jedną stronę transportu

 • Link do komentarza Zorro środa, 07 kwietnia 2021 19:38 napisane przez Zorro

  Do Obserwatora. Uważam, że wznowienia kursów na nieczynnych liniach kolejowych to dobry pomysł i będą one rentowne. Ale pod warunkiem, że rozkład jazdy będzie ułożony z głową. Wtedy takie kursy będą atrakcyjne dla podróżnych. Istotne są też dogodne skomunikowania z innymi pociągami

 • Link do komentarza Widz1 środa, 07 kwietnia 2021 16:02 napisane przez Widz1

  Burmistrz się obudził bo wybory się zbliżają.

 • Link do komentarza Obserwator środa, 07 kwietnia 2021 10:17 napisane przez Obserwator

  Tak wydajcie znów miliard na odnowienie lini kolejowej i może jedna lub dwie osoby dziennie pojedzie tą koleją.40 lat temu to tak ale nie dziś.To autobus busik tam nie jeździ?Jak nie jeździ to nie ma klientów więc kto pojedzie pociągiem?Nobla ktoś powinien dostać ze ten pomysł.

 • Link do komentarza głos ludu wtorek, 06 kwietnia 2021 11:03 napisane przez głos ludu

  Uważam, że przywracanie zaniedbanych linii kolejowych, jak ta opisana w artykule jest ze wszech miar konieczna. Pamiętam, ze w moich latach szkolnych do szkół średnich z janowca i okolic dojeżdżała duża rzesza uczniów do gnieźnieńskich szkół średnich. Obecnie w obliczu zmniejszenia połączeń autobusowych, linia kolejowa jest jak najbardziej pożądanym środkiem lokomocji mieszkańców gmina, a nawet powiatów sąsiadujących z Gnieznem. Ważny jest także jeszcze jeden aspekt- -mianowicie bezpieczeństwa takich kursów kolejowych szczególnie w okresie zimowym, bo przecież śniegi nadal będą się zdarzać w naszej strefie klimatycznej.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane