Jesteś tutaj:Gospodarka Dofinansowania dla zabytków ze środków Konserwatora Wojewódzkiego
piątek, 14 maja 2021 12:38

Dofinansowania dla zabytków ze środków Konserwatora Wojewódzkiego

 

Opublikowana została lista instytucji, które w tym roku otrzymają środki finansowe niezbędne do renowacji posiadanych przez nie zabytków.

Na początku wiosny informowaliśmy o dofinansowaniach w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pierwszym rozdaniu na liście MKiDN nie znalazł się żaden zabytek z powiatu gnieźnieńskiego - pierwszy raz od wielu lat. Formalnie pozytywnie kwalifikację przeszło 6 obiektów, które mogły starać się o środki poprzez odwołania. 

Kilkanaście dni temu opublikowano listę na stronach MKiDN - odwołania złożyło kilka z ww. instytucji, jednak ostatecznie żadnej z nich nie przyznano środków. 

Przedwczoraj poinformowano za to o rozstrzygnięciu naboru wniosków o udzielenie dotacji na prace przy zabytkach w 2021 roku, przyznawane z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Tu pula finansowa wynosiła 1 mln 480 tys. złotych, a w powiecie gnieźnieńskim pozytywnie zaopiniowane zostały następujące projekty (dwa z pięciu biorących udział w naborze), które otrzymają środki:

 • parafia pw. św. Trójcy - ołtarz boczny w kaplicy literackiej - 75 tys. złotych
 • parafia pw. św. Stanisława w Sokolnikach - II etap renowacji ambony - 42 tys. złotych

 

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza domus środa, 19 maja 2021 15:01 napisane przez domus

  Towarzyszu bobhaus, czy Towarzysz wie, jak dokładnie są sprawdzane projekty konserwatorskie? Procedury, faktury i terminy obowiązują wszystkich beneficjentów. Każdy, kto ma budynek, wpisany do rejestru zabytków może i powinien starać się o środki publiczne, przewidziane przez polskie prawo. Gdyby proboszcz się nie starał, to wtedy można by mu czynić zarzuty. Skoro się stara, to chwała mu za to. A wy, towarzyszu, douczcie się, zanim znowu coś chlapniecie.

 • Link do komentarza bobhaus wtorek, 18 maja 2021 11:54 napisane przez bobhaus

  Czas powiedzieć dość dojenia pieniędzy przez kościół katiolicki z publicznej kasy . Tego nikt nie kontroluje i nie rozlicza. Dostają kasę na gębę.

 • Link do komentarza zaniepokojony niedziela, 16 maja 2021 12:46 napisane przez zaniepokojony

  A mur okalający działkę gnieźnieńskiej Fary od strony ulicy Stromej uda się jakoś uratować ? Bo za chwilę ten mur normalnie runie !

 • Link do komentarza Regi piątek, 14 maja 2021 12:54 napisane przez Regi

  Cieszymy się z tej wiadomości . Fara wreszcie będzie miała odnowiony ołtarz . To nasza parafialna perła. Miejmy nadzieje , ze fundusze szybko dotrą na konto i prace rusza w mig.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane