Jesteś tutaj:Gospodarka Uprzątnięta społecznie ścieżka została otwarta
sobota, 17 lipca 2021 11:02

Uprzątnięta społecznie ścieżka została otwarta

 

Dwa i pół kilometra drogi odremontowali własnym sumptem gnieźnianie przy wykorzystaniu sił własnych mięśni oraz wsparcia prywatnych firm. 

Przez 11 wolnych sobót oraz przy okazji w inne dni tygodnia, grupa gnieźnian wspólnie uczestniczyła w akcji oczyszczania ścieżki, prowadzącej wzdłuż ul. Wrzesińskiej od ul. Hożej aż do Cielimowa.

Cała inicjatywa wyszła oddolnie i przyświecało jej udrożnienie wąskiego szlaku, który kilkanaście lat temu został wybudowany wzdłuż drogi, a potem... zwyczajnie zapomniany. Teraz nie chciał się do niej nikt "przyznać", a dzięki oddolnemu ruchowi zarośnięta i zwężona ścieżka teraz jest ponownie taka, jak po jej wykonaniu. 

Same prace rozpoczęły się dość symbolicznie - 1 maja br. niemalże jako czyn społeczny. - Wszyscy narzekamy, że nie ma gdzie jeździć, nie ma dróg rowerowych. Nie jest to może idealna ścieżka rowerowa tylko po prostu szlak leśny Gniezno - Cielimowo, alternatywa dla drogi krajowej nr 15, można bezpiecznie tędy przejechać rowerem, przejść na pieszo do Cielimowa, które jest dużym osiedlem i na pewno wiele osób skorzysta - mówił Dariusz Pindral, pomysłodawca całej akcji, który przyciągnął do niej wiele innych osób oraz firm i instytucji m.in. Gminę Niechanowo czy firmę Salbert. 

W sobotnie przedpołudnie miało miejsce "otwarcie" ścieżki. Nie zabrakło przemówień, przecięcia wstęgi przez uczestników akcji, szampana, medali i wyróżnień. Bez specjalnych gości z Miasta, Powiatu, Nadleśnictwa czy GDDKiA, a jedynie pojawił się wójt gminy Niechanowo Szymon Robaszkiewicz, który wsparł całą inicjatywę. 

- Jak tylko ten temat się pojawił też się w to włączyłem, by pokazać taką rzecz, że jeden mieszkaniec jest w stanie wywołać w mieście taką inicjatywę. Jeśli tylko są chęci i inne osoby, którym zależy na poprawianiu miasta, a nie tylko na czekaniu i narzekaniu, że tego nie ma, można to zrobić. To fajny przykład dla innych, że warto się zaangażować i coś inicjować - przyznał Szymon Zieliński.

- Na projekt tej inwestycji nie wydaliśmy ani złotówki, nie wydaliśmy milionów na tę inwestycję, nie wnioskowaliśmy o dotację rządową, dzięki temu nikt jej nie odrzucił, nie musieliśmy tego konsultować ze środowiskiem rowerowym, bo chyba wszyscy są z tego zadowoleni (...). Nie musiał nam pomagać żaden poseł, żaden oficjel, nie musieliśmy absorbować Zakładu Zieleni Miejskiej, która była zajęta koszeniem trawy w upał - dodał Tomasz Dzionek. 

Ostatni etap prac, który miał miejsce tydzień temu, polegał na przejechaniu walcem firmy Salbert po odsłoniętej nawierzchni, z której przebrano odpady oraz większe kamienie. W ten sposób ścieżka odzyskała swój pierwotny wygląd, choć - co trzeba przyznać - do ideału jej daleko, ale na pewno zapewnia większe bezpieczeństwo na trasie do Cielimowa niż jazda po drodze krajowej. 

 

11 komentarzy

 • Link do komentarza harekjop wtorek, 20 lipca 2021 08:23 napisane przez harekjop

  Piniu szacun dla Ciebie i całej ekipy!

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 19 lipca 2021 12:55 napisane przez micio

  pewnie ktoś sie wnerwi ze społecznicy to zrobili.... juz pewnie planowali rewitalizacje na grube miliony, procenty od przetargu itp... a tu grupa ludzi samowolnie scieżke naprawiła...
  ( a tak serio- gratuluje determinacji w uprzątnięciu tego bałąganu)

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 19 lipca 2021 07:55 napisane przez mieszkaniec

  podziurawiona i koślawa ulica Sosnowa jest miejscem spacerów okolicznych mieszkańców ale tam nie da się tego naprawić własnym sumptem , no a co miasto na to ?

 • Link do komentarza Scoot niedziela, 18 lipca 2021 22:20 napisane przez Scoot

  Ułomni i nie kompetentni ludzie odpowiedzialni za ten szlak powinni się wstydzić i oddać swoje 3miesięczne wynagrodzenie na cele charytatywne z wdzięczności że są jeszcze obywatele którzy potrafią zainwestować swój czas i energię dla dobra ogółu.Wielki szacunek dla tych ludzi którzy podjęli się takiej misji.

 • Link do komentarza Kuba niedziela, 18 lipca 2021 20:31 napisane przez Kuba

  Szacun dla tych ludzi!!

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 18 lipca 2021 10:40 napisane przez mieszkaniec

  A władze uśpiły miasto na całego i szykują w dodatku kolejna nekropolię. Podziękujemy im za to w kolejnych wyborach! A społecznikom z krwi i kości WIELKIE GRATULACJE!

 • Link do komentarza Bdz niedziela, 18 lipca 2021 00:39 napisane przez Bdz

  Świetna robota! Jestem pełen podziwu za poświęcony czas!

 • Link do komentarza Aleksandra sobota, 17 lipca 2021 20:42 napisane przez Aleksandra

  Brawo dla Was ludzie! Jesteście wielcy!!! Szacunek dla Was i chwała co zrobiliście. Pięknie!!!

  Władze niech się wstydzą!!!

 • Link do komentarza Rowerzysta sobota, 17 lipca 2021 17:47 napisane przez Rowerzysta

  Proponuje dać tym osobom wyróznienie i podziękować.

 • Link do komentarza Roreezysta sobota, 17 lipca 2021 15:34 napisane przez Roreezysta

  Naprawdę zasłużyli na pochwałę!
  A pan Tomasz Dzionek trafnie opisał jak zwykli ludzie za darmo, sami, potrafią zrobić cos lepiej niż władze: bez wydawania milionów, bez przetargów i bez tysiąca formalności...
  To po co nam ta władza?

 • Link do komentarza Bolo sobota, 17 lipca 2021 11:31 napisane przez Bolo

  Super robota. Brawo
  Z drugiej strony jak to jest, że ścieżką zajmują się zwykli "niezwykli" mieszkańcy. Podobnie jak Parowozownią Gniezno?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane