Jesteś tutaj:Gospodarka W poszukiwaniu sposobów na ratowanie Jeziora Jelonek
czwartek, 09 września 2021 10:08

W poszukiwaniu sposobów na ratowanie Jeziora Jelonek

 

Zgodnie z zapowiedziami, które padały kilka tygodni temu, przedstawiciele Urzędu Miejskiego udali się do Kartuz, gdzie realizowany jest projekt rekultywacji tamtejszych akwenów wodnych.

Kilka tygodni temu przy okazji przyduchy, która wystąpiła na Jeziorze Jelonek, padały deklaracje o działaniach podejmowanych i planowanych do podjęcia w sprawie poprawienia warunków funkcjonowania popularnej "Wenecji". Wówczas też przekazano, że planowana jest wizyta w jednym z miast polskich, gdzie trwa realizacja rekultywacji jezior metodą, która od lat jest forsowana przez mieszkańców, często też nie zdających sobie sprawy z tego, jak bardzo zanieczyszczone jest Jezioro Jelonek. 

Przypomnijmy iż problem z "Wenecją" znajduje się w jego dnie, gdzie zalegają ciężkie pierwiastki, będące pozostałością po spuszczaniu do jeziora zanieczyszczeń z garbarni oraz innych zakładów jeszcze w okresie PRL-u. Efektem tego było gwałtowne na przestrzeni lat spłycenie akwenu, które dzisiaj liczy od metra do najwyżej trzech metrów głębokości. To właśnie chemiczne pozostałości są problemem, który nie jest tak łatwy do rozwiązania.

W ostatnich dniach z Gniezna wyjechała delegacja Urzędu Miejskiego wraz z wiceprezydentem Jarosławem Grobelnym, by zapoznać się z projektem rekultywacji jezior w Kartuzach. Jego koszt wyniósł ponad 54 mln złotych. Projekt w sferze technicznej w dużym uproszczeniu polega na bagrowaniu osadu dennego z wykorzystaniem refulerów, transporcie osadów ponad czterokilometrowym rurociągiem do oczyszczalni ścieków, w której następuje magazynowanie osadów, ich odwirowanie, a następnie przekazanie do zagospodarowania lub utylizacji. Projekt został wcześniej poprzedzony wieloletnimi badaniami i analizami w kierunku możliwości wydobycia osadów. Skład osadu jest na bieżąco badany pod kątem ewentualnego przekroczenia parametrów dopuszczalnych. Działania te są wsparte inaktywacją fosforu, a także biomanipulacją oraz wszechstronnymi pomiarami i badaniami prowadzonymi przez Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - informuje Urząd Miejski dodając, że wcześniej władze Kartuz również korzystały z podobnych projektów takich jak Gniezno, mających na celu nieinwazyjną rekultywację akwenu, jednak okazały się one nieskuteczne. 

Badania prowadzone w Kartuzach podlegają kontroli naukowców, a z efektami prac zapoznali się przedstawiciele gnieźnieńskiego Magistratu. Jak teraz informują: W najbliższych miesiącach Miasto chce zlecić niezależne badania osadu dennego w postaci siatki pomiarowej pokazującej przekrój osadów, wraz z dokonaniem analizy możliwości ewentualnego ich usunięcia. Do tej pory wszystkie analizy naukowców rekomendowały powstrzymanie się od bagrowania. Być może nowe, niezależne spojrzenie da szansę na szybszą rekultywację jeziora. Koszt takiego zadania, jak widać po powyższym przykładzie, jest bardzo drogi i na pewno w przypadku podjęcia takiej decyzji, konieczne będzie poszukiwanie dofinansowania. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkanka poniedziałek, 13 września 2021 10:44 napisane przez mieszkanka

  Zamiast głupawych królików, rowerów miejskich, zamiast hamaków i leżaków weźcie się w tym ratuszu najpierw do porządkowania tego, co najpilniejsze. Nie przypina się broszki do dziurawego i połatanego ciucha!

 • Link do komentarza pełny kanał poniedziałek, 13 września 2021 07:42 napisane przez pełny kanał

  Elity na Skiereszewie buduję się jeden za drugim. Wokół swoich wygodnych domów kładą na dawnych polach setki metrów kwadratowych poz-bruku. Nikt z nich nie zagospodarowuje swojej wody deszczowej. Ona cała płynie do kolektorów kanalizacyjnych. A jak przyjdzie spora ulewa to kolektory są pełne wody deszczowej a na ich g........ w kolektorach kanalizacyjnych już nie mam miejsca. Władze oczywiście słyszały od podatku od terenów utwardzonych ale żeby go zastosować to już się nie odważą bo skrzywdzili by finansowo swoich kolegów z partii PO i SLD.

 • Link do komentarza qter niedziela, 12 września 2021 17:00 napisane przez qter

  Popieram rowerzystę i zw 37;proponowana metoda raz na zawsze pozwoli oczyścić Weneję i zdiagnozować niewidoczne obecnie źródła zanieczyszczeń, pozwoli także umocnić brzegi, odbudować plażę od strony strefy relaksu oraz miejski ośrodek sportów wodnych w dawnym klubie żeglarskim (dzisiaj pizzernia). Po co nam letnie baseny, gdy mamy naszą ukochaną Weneję, która była dawniej obiektem wypoczynku niedzielnego, rozrywki wielu Gnieźnian, a także westchnień, wyznań i romantycznych spacerów we dwoje?

 • Link do komentarza Denaturat sobota, 11 września 2021 21:23 napisane przez Denaturat

  Za to macie śmieszne rowery miejskie hahahah.

 • Link do komentarza radkosky piątek, 10 września 2021 14:43 napisane przez radkosky

  Więcej ładowania kasy w tą studnię bez dna...
  Zakazać łowić ryby i w końcu jak będzie już dziura w ziemi to tak samo zapuścić Łazienki.
  Wtedy Gniezno będzie jeździło parę km za miasto.
  Takie władze mamy.
  Ważne że faktury za te pożal się boże działania się zgadzają, co nie?

 • Link do komentarza zw37 piątek, 10 września 2021 14:34 napisane przez zw37

  No właśnie. Nie można spuścić wody z jeziora i wybrać osadu koparką? Jest dopływ, jest odpływ kilka dni pompy popracują i było by okej do pogłębiania. Przy okazji odsłoniły by się rury z ściekami i było by wiadomo kogo ścigać i za wpuszczanie ścieków.

 • Link do komentarza kut piątek, 10 września 2021 08:15 napisane przez kut

  rowerzysta, a o czym jest ten artykuł? Chyba o wybraniu osadu nie??

 • Link do komentarza Obywatel czwartek, 09 września 2021 17:23 napisane przez Obywatel

  Niech uszczelnia kanalizę to będzie dobrze, a dwa to kiedyś było lepiej napowietrzane niż teraz

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 09 września 2021 13:55 napisane przez rowerzysta

  A jakby tak spuścić całą wodę i wybrać osad?

 • Link do komentarza Wasyl07 czwartek, 09 września 2021 11:37 napisane przez Wasyl07

  Takie zbiorniki wodne w Gnieźnie mamy a nie są wykorzystywane wstyd.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane