Jesteś tutaj:Gospodarka Projekt planu zagospodarowania terenów pokolejowych
poniedziałek, 08 listopada 2021 13:06

Projekt planu zagospodarowania terenów pokolejowych

 

Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie związane z planem zagospodarowania przestrzennego dla terenów pokolejowych, które przeszły zmiany po ostatnim wyłożeniu. 

Dyskusja publiczna nad tym terenem odbyła się wiosną br. i uwzględniając złożone uwagi, naniesiono zmiany w części projektu. Dotyczą one tylko niewielkich wycinków planu, który objął obszar od wiaduktu im. ks. Jerzego Popiełuszki aż po ul. Pod Trzema Mostami, z wyłączeniem terenów wskazanych przez kolej jako pozostające w ich zainteresowaniu. 

Zmiany wprowadzone w planie w zasadzie dotyczą jedynie linii zabudowy w rejonie parkingu na wysokości Parku im. T. Kościuszki, a także zmiany charakteru drogi dojazdowej od strony ul. Konikowo (przy stacji benzynowej). Do tej pory proponowany ciąg pieszo-jezdny ma mieć charakter drogi publicznej o klasie dojazdowej. Docelowo takie rozwiązanie może pozwolić, by w przyszłości dostawy materiałów sypkich dowożone na tamtejszą bocznicę były przewożone przez ul. Konikowo, a nie ul. Chrobrego przy kolonii domów kolejowych. Przypomnijmy iż w tej sprawie kilka miesięcy temu swoją petycję składali mieszkańcy z tej okolicy. 

Ogółem plan zakłada przeznaczenie większości terenów od strony ul. Konikowo pod usługi lub pozostawienie takiej, jaka istnieje obecnie. Po południowej stronie przewiduje się połączenie ul. Składowej do ul. Słonecznej i udostępnienie w ten sposób dojazdu do terenów produkcyjno-usługowych po wschodniej stronie, mieszkaniowych na wysokości zasadniczej części stacji kolejowej oraz usługowych w rejonie kompleksu Parowozowni Gniezno. 

Dyskusja publiczna nad planem odbędzie się w czwartek 18 listopada o godzinie 17 w "Czwórce" (dawne gimnazjum) przy ul. Pocztowej 11. Plan zagospodarowania dostępny jest w załącznikach poniżej.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Pocztowa czwartek, 18 listopada 2021 19:57 napisane przez Pocztowa

  Do Mateusz- A co jeżeli ja tutaj już mieszkam od 40 lat! To pewnie powiesz, że jestem przyzwyczajony! Niestety kiedyś nie było takiego natężenia ciężkiego transportu odbierającego kruszywo. To jest od około 3 lat. Czyli to ci co przewożą kruszywo powinni nas uszanować!!!!

 • Link do komentarza Pocztowa czwartek, 18 listopada 2021 19:19 napisane przez Pocztowa

  Tutaj nie chodzi o hałas ze stacji kolejowej lub hamujących pociągów. Problemem są zewnętrzni przedsiębiorcy , którzy odbierają kruszywo z bocznicy kolejowej. Ciężar pustego zestawu to ok 20 ton z kruszywem robi się ok 40t. Częstotliwość z jaką samochody przejeżdżają to co 3-4 minuty. Powoduje to straszny hałas i bardzo duże zniszczenia w budynkach zabytkowych ( którymi miasto lubi się chwalić) oraz doprowadziło do zniszczenia nawierzchni drogi wewnętrznej. Kolejnym problemem są parkujące tam autobusy. Miasto zrobiło piękny dworzec i zapomniało o miejscu parkingowym dla autobusów. Przewoźnicy zaczeli traktować ulicę jako parking. Nie wspomnę już o załatwianiu potrzeb fizjologicznych przez kierowców tych autobusów pod oknami mieszkańców kamienic. Niestety od sierpnia 2019 roku prosimy o pomoc urzędników Urzędu Miejskiego, Prezydenta oraz Z-CĘ Prezydenta Miasta Gniezna i za każdym razem brak reakcji z ich strony!Tak jak by po raz pierwszy słyszeli o tej sytuacji. Proszę też nie komentować tutaj tekstem " widziały gały co brały" bo takie natężenie ruchu nie jest od zawsze, tylko od około 3 lat. Zaznaczam, że mieszkam w tym miejscu przeszło 40 lat i znam to miejsce doskonale. Jeszcze raz zaznaczam, że problemem nie jest hałas generowany przez pociągi i stację kolejową. Problemem są prywatni przewoźnicy odbierający kruszywo i ich tonaż. A żeby było ciekawiej auta te często jadą z Pocztowej na Winiary do betoniarni na Gdańską 700 metrów od stacji Winiary. Pan Wce Prezydent twierdzi, że nic nie może zrobić, nie może zabronić nikomu jeździć. A przecież my jesteśmy mieszkańcami , którzy płacą podatek do miasta. To my tutaj mieszkamy i nie może być tak, za przyzwoleniem władz miasta postępuje degradacja czyjegoś majątku i życia.

 • Link do komentarza Żal patrzeć czwartek, 11 listopada 2021 12:13 napisane przez Żal patrzeć

  Tyle gadania i tylko gadania, a o zabytkowy obiekt dba tylko małe stowarzyszenie utrzymujące się z 1 %. Każdy ma to w nosie samorząd, pkp. W całym świecie dbają o takie zabytki. Co tam w świecie. Nawet w Polsce. Miasto w mieście tak mówią odwiedzający. Azjaci przecierają oczy. Ludzie z całej Polski pytają. Dlaczego tak to wygląda, dlaczego państwo nie wspiera takich miejsc ?Dlaczego Panie i Panowie parlamentarzyści ?

 • Link do komentarza unikat architektury kolejowej o wybitnych walorach zabytkowych środa, 10 listopada 2021 22:26 napisane przez unikat architektury kolejowej o wybitnych walorach zabytkowych

  W jednym z programów National Geographic, prowadzący, a zarazem europejski historyk i ekspert w dziedzinie Tony Pollard określił gnieźnieński kompleks kolejowy jako huge, unbelievable, massive, unexpected!!! Opisywał to co widział! Bez upstrzeń i koafiur. Pozostałości i ruiny minionych lat. I te resztki wielkiego kompleksu wywarły tak niesamowite wrażenie na owym człowieku. Obecnie forsuje się kulturę rozwolnienia tożsamości i spuścizny lat minionych. „Z uwagi na unikatowy charakter stacji ochrona konserwatorska musi być restrykcyjna, a wszelkie potencjalne zmiany należy konsultować ze specjalistami z dziedziny historii kolejnictwa i techniki. Podejmowanym działaniom musi towarzyszyć świadomość ingerencji w jeden z najcenniejszych dużych zespołów stacyjnych w Polsce. Przy planach rewitalizacji oraz adaptacji do nowych funkcji nie zezwala się na wprowadzanie funkcji, które będą zmuszały do poważnych ingerencji w materiał, bryły, elewacje, a także historyczny układ przestrzenny stacji”. (KRAJOWY OŚRODEK BADAŃ i DOKUMENTACJI ZABYTKÓW KARTA EWIDENCYJNA ZABYTKÓW
  ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA) autor Miron Urbaniak

 • Link do komentarza Tomek środa, 10 listopada 2021 06:02 napisane przez Tomek

  Dociekliwy - nie wiem gdzie widzisz problem. Nawet jeżeli będziesz musiał zaparkować kawałek dalej to chyba przejście 200-300 metrów nie będzie tragedią. Myślę, że twój organizm nawet Ci podziękuje. Wszyscy się nauczyli, że wszędzie musi być dla każdego miejsce parkingowe i najlepiej pod drzwiami. Żenada...

 • Link do komentarza michau wtorek, 09 listopada 2021 20:41 napisane przez michau

  a co dociekliwy, brakuje ci pary, by dojść 150 metrów na spotkanie?

 • Link do komentarza mateusz wtorek, 09 listopada 2021 19:16 napisane przez mateusz

  mieszkaniec- nikt ci nie każe kupować mieszkań koło stacji kolejowej. Jak lubisz ciszę, to zamieszkaj w leśnym szałasie

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 08 listopada 2021 21:04 napisane przez mieszkaniec

  Planowanie budownictwa mieszkaniowego na wysokości stacji kolejowej jest kardynalnym błędem. Ludzie powinni mieszkać jak najdalej od źródeł hałasu. A tu planuje się sypialnie dla ludzi tuż przy miejscach hamowania pociągów i tuż przy miejscach ogłaszania cyklicznych bardzo głośnych komunikatów o przyjazdach i odjazdach pociągów. Wrogowi bym nie życzył mieszkania w takim miejscu. Jak to mogli zaplanować niby wykształceni architekci ??? Czy ci architekci nie wiedzą jak hałas szkodzi zdrowiu człowieka ?

 • Link do komentarza dociekliwy poniedziałek, 08 listopada 2021 20:00 napisane przez dociekliwy

  Miejsce na dyskusję wyznaczono bardzo źle. Gdzie tam będzie można zaparkować ? Przy dworcu PKS u ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane